Iskustva koja su stečena prilikom ove vožnje zahvale dragocjena su u nakani da se primjene u Voćinu i Četekovcu a posebno je bilo emotivno prilikom dolaska u Škabrnju.
Iskustva koja su stečena prilikom ove vožnje zahvale dragocjena su u nakani da se primjene u Voćinu i Četekovcu a posebno je bilo emotivno prilikom dolaska u Škabrnju.
Danas je u Četekovcu održana 15. Komemoracija balinačkim, četekovačkim i čojlučkim žrtvama četničkog terora.
Da se ove nevine žrtve, mučki ubijene ne zaborave, svake godine se polaganjem vijenaca i paljenjem svijeće na Mjesnom groblju u Četekovcu obilježava ovaj dan, koji je zavio u crno cijeli ovaj kraj.
Utrku je i ove godine organizirao Gradski odbor hrvatskog časničkog zbora Slatina povodom 18 godina oslobodilačkih akcija, i odavanja počasti našim poginulim braniteljima i brojnim masakriranim civilima u Četekovcu, Balincima, Čojlugu i Voćinu.
Prije 18 godina od 24. studenog do 15. prosinca vođene su završne borbe za oslobađanje okupiranog brdskog dijela bivše općine Podravska Slatina.U tim teškim borbama našoj proslavljenoj 136. brigadi pridruženi su 2. bataljun našičke 132. brigade, inžinjerski vod Čakovec, izviđački vod Bjelovar i po potrebi zrakoplovni vod " Crne vrane ". Utim teškim borbama, u tih dvadesetak dana veći broj pripadnika 136. brigade je ranjen, 8 naših branitelja živote je ugradilo u slobodu slatinskog kraja i Lijepe naše, poginuo je i jedan pripadnika izviđačko diverzantskog voda Bjelovar, a zarobljen jedan naš branitelj i od tada mu se gubi svaki trag.Zločinačke četničke horde su prije paničnog biježanja na Voćinskom podrućju ubile i izmasakrirale 47 nedužnih civila, u Četekovcu, Balincima i Čojlugu
Tolušić je na današnjoj komemoraciji u Četekovcu neprocesuiranje zločinaca koji su počinili pokolj nazvao hrvatskom sramotom te pozvao sve nadležne institucije, a prije svega Državno odvjetništvo da " tu priču konačno privede kraju ".
Promocija knjige održana je u Mjesnom domu u Četekovcu nakon komemoracije.
SLATINA Na inicijativu Udruge roditelja hrvatskih branitelja Domovinskog rata Slatine i Orahovice Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata Virovitičko-podravske županije danas je u Slatini organizirala potpisivanje peticije kojom se od Vlade RH i Državnog odvjetništva Hrvatske zahtjeva procesuiranje ratnih zločina u: Humljanima, Balincima, Čojlugu, Četekovcu, Humu, Voćinu, Levinovcu i Pivnici.
ČETEKOVAC - Svečanom komemoracijom, polaganjem vijenaca i odavanjem počasti, danas je na mjesnom groblju u Četekovcu nedaleko Slatine obilježena 17. godišnjica mučke pogibije 22 hrvatska civila i dvojice hrvatskih policajaca koje su srpski pobunjenici iz okolnih sela pod Papukom masakrirali i spalili sela Četekovac, Balinci i Ćojlug.
Braniteljske udruge na području Virovitičko-podravske županije potpisat će peticiju kojom traže da se privedu i primjereno osude svi počinitelji i odgovorni za pokolje nedužnih mještana u Voćinu, Humu, Balincima, Čojlugu i Četekovcu.
Okupljanjem mladih, educiranjem, odličnim rezultatima na vatrogasnim natjecanjima i nabavljanjem nove opreme okrenuli su novi listi vatrogastva u Četekovcu.
Naime, nakon što su u petak 3. rujna, položeni vijenci i zapaljene svijeće na grobovima poginulih u srbočetničkom pokolju 4. rujna 1991. na grobljima u Balincima, Mikleušu, Novoj Bukovici i Slatini, kod Spomen-obilježja na mjesnom groblju u Četekovcu održan je središnji komemorativni skup u sjećanje na tada stradale 24 nedužne žrtve.
Ratni načelnik policije i današnji dopredsjednik virovitičko-podravske Županijske skupštine Đuro Matovina, koji je na skupštini udruge bio izaslanik župana Tomislava Tolušića, rekao je da su sve potrebne radnje za kažnjavanje krivaca za zločine u Voćinu i Četekovcu obavljene još tijekom 1992. i 1993. godine.
Dodao je da za ubojstva nedužnih ljudi u Balincima, Četekovcu i Čojlugu te u Voćinu i drugim slavonskim mjestima stradanja u nedavnom ratu do sada nitko nije odgovarao i istaknuo kako sudski pravorijek uspostavlja žrtve u njihovu dostojanstvu a zločincima omogućuje da se pokaju za svoja djela te da odgovorni u Hrvatskoj trebaju sva zlodjela procesuirati, da ne bi postala izvorom ponovnih sukoba i osvetničkih djela.
U utorak 4. rujna na mjesnom groblju u Četekovcu održana je komemoracija za 24 nedužne žrtve sela Čojlug, Balinci i Četekovac kojima je tog dana prije 21 godinu krvnički oduzeo život četnički agresor, tj. odmetnute komšije srpske nacionalnosti iz obližnjih podpapučkih sela.
Tijekom 1991. zločini nad Hrvatima počinjeni su u selima na području općine Glina - kolovoz; u Berku, Tovarniku, Graboštanima, Stublju i Majuru (Kostajnica), Lovincu, Balincima, Četekovcu, Čojlugu (Slatina), Čorcima kraj Vrhovina... - rujan; u Vagancu (Korenica), Širokoj Kuli (Gospić), Lovasu, Ivanovom Selu... - listopad; u Saborskom, Vukovaru, Škabrnji, Nadinu, Grabovcu, Selištu, Drežniku, Klancu (Kordun)... - studeni; u Tordincima, Joševici (Glina), Bruškoj (Benkovac), Voćinu, Humu, Čanku... - prosinac ' 91.
Osim domaćina, vijence i svijeće na Spomen obilježju u Četekovcu položili su i izaslanstva grada Donja Stubica, grada Slatine (gradonačelnik Ivan Roštaš sa suradnicima), općine Voćin, koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Slatina i predstavnici Udruge branitelja liječenih od PTSP-a Slatina.
Pozvao je Državno odvjetništvo Republike Hrvatske da tu priču o Balincima, Četekovcu i Čojlugu privede kraju i da već jednom završi hrvatska sramota.
Govorilo se i o rekonstrukciji nogostup u Mikleušu, nadogradnji Mjesnog doma u Četekovcu, izgradnji mrtvačnice u mjestu Borik, izgradnji javne rasvjete kod Željezničke postaje
Za ratne zločine u Četekovcu optuženo je 15 osoba, a za ratne zločine u Voćinu 32 osobe.
Župan Tomislav Tolušić i zamjenik Koić, prigodom posjete obišli su i Osnovnu školu u Mikleušu, gdje ih je dočekao ravnatelj Dragan Kraljik i gdje je popravljen dio krovišta i čija je vrijednost radova bila 300.000,00 radova, a obišli su između ostalog i željezničku postaju u Mikleušu, mrtvačnicu u Boriku, spomen obilježje u Četekovcu, te novouređenu crkvu sv. Terezije Avilske.
Četekovec, 4. rujna 2012. - Na mjesnom groblju u Četekovcu održana je komemoracija za žrtve najvećeg četničkoga terora i masakra u Virovitičko-podravskoj županiji.
Šimić je napomenuo da će HSP od Županijskoga državnog odvjetništva u Bjelovaru tražiti da se očituje o tome zašto se ne procesuira 140 pripadnika JNA i paravojnih četničkih postrojba koji su 1991. godine sudjelovali u najvećemu pokolju u Virovitičko-podravskoj županiji. U rujnu 91. u mjestima Četekovcu, Balincima i Čojlugu mučki su ubijena 22 civila i dvojica policajca, a u prosincu iste godine u Voćinu su masakrirana 43 Hrvata, uglavnom civila.
Bukovica dolazak hodočasnika je predviđen uz polaganje vijenca i paljenje svijeća na spomeniku poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama u Čojlugu i Četekovcu (nositelj aktivnosti HVIDR-a Orahovica).
Ne gospe moja... kao hrvatski branitelj ovaj gospodin predavati će im o Vukovaru, Škabrnji, Voćinu, Četekovcu, Nadinu, Širokoj Kuli, Bruškoj, Ovčari, Berku, Sotinu, Belom Manastiru, Bačinu, Divuši, Medviđi, Lovincu, Bogdanovcima, Iloku, Viduševcu, Jukincu, Glini i drugim mjestima gdje je tvoja bratija " pirovala " Hvala ti Franjo što si nam skinuo te vječne uzurpatore za vjeke vjekova sa grbače.. tek sada vidim koliko si dalekovidan bio I zato još jedanput ti hvala, a posebno hrvatskim braniteljima za ovaj uspeh Srbendicei jugoslaveni pilulice u usta i lagano njorganje uz tihi plač na podsječanje kada ste sa 10 posto stanovništva bili tihi okupator Hrvatske
' ' Gospodo, članovi simpatizeri, a prije svega prijatelji ne mogu da se u ovome mjestu, Četekovcu, ne osvrnem na događaj iz 1991 godine kada je 3. i 4. rujna počinjen masakr nad stanovnicima ova tri sela.
Sinoć u prostorijama mjesnog doma u Četekovcu održana je Osnivačka skupština HDSSB-a za mjesta Četekovac, Balinci i Čojlug.
Unatoč dokazima i živim svjedocima većina zločinaca nije kažnjena za zločine nad civilima u Četekovcu, Balincima, Čojlugu, Voćinu i Humu
U Četekovcu se gradi hladnjača za uskladištenje mesa divljači
Akcijom je obuhvaćeno devet spomen obilježja podignutih na mjestima pogibija hrvatskih branitelja u Hum Varoši, Ivanbrijegu, Slatini, Voćinu i Četekovcu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com