Kod djagnosticirane osteoporoze osnovno liječenje je prekid loših navika i uklanjanje čimbenika rizika, dostatan unos kalcija 1000 - 1500 mg dnevno i vitamina D3 dnevno 400 - 800 i. j. zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost.
Kod djagnosticirane osteoporoze osnovno liječenje je prekid loših navika i uklanjanje čimbenika rizika, dostatan unos kalcija 1000 - 1500 mg dnevno i vitamina D3 dnevno 400 - 800 i. j. zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost.
Najozbiljnije posljedice prekomjerne tjelesne težine i debljine uključuju hipertenziju i hiperlipidemiju (debljina je jedan od glavnih čimbenika rizika), koronarnu bolest srca, ishemički moždani udar, tip 2 šećerne bolesti, neke maligne bolesti (karcinom endometrija, dojke, prostate, kolona), osteoporozu kao i psihosocijalne probleme, socijalnu stigmatizaciju i diskriminaciju.
Otkrivanjem, uklanjanjem ili modificiranjem čimbenika rizika moguće je u značajnoj mjeri smanjiti učestalost moždanog udara što je dokazano u zemljama zapadne Europe i Sjeverne Amerike gdje je zadnjih desetljeća djelovanjem na čimbenike rizika smanjena učestalost oboljevanja od moždnog udara.
Budući da su osteoporoza i osteoartritis u većini slučajeva posljedica štete uzrokovane dugotrajnim djelovanjem više čimbenika, važno je na vrijeme početi s mjerama prevencije i liječenja, a koje će to mjere biti ovisi o procjeni kakvoće kosti i čimbenika rizika.
Jetrene reakcije mogu se pojaviti u bolesnika s teškom osnovnom bolešću, kao i u onih bez drugih utvrđenih čimbenika rizika.
Pristup koštanim bolestima mora biti integralan i multidisciplinaran, u kojem će se na temelju individualne procjene kakvoće kosti i čimbenika rizika koji negativno djeluju na kost planirati terapija za svakoga pojedinog pacijenta ponaosob.
Naravno da nakon takvog akutnog zbrinjavanja slijedi liječenje lijekovima (prvenstveno za očuvanje oštećenog srčanog mišića), rehabilitacija i sekundarna prevencija na suzbijanju čimbenika rizika (liječenju masnoća u krvi, liječenju šećerne bolesti i visokog krvnog tlaka) do promjena životnih navika (prestanak pušenja), redovna tjelesna aktivnost, rješavanje stresa i naravno lijekovi.
Iz dijagrama rasipanja i izračunatog Pearsonovog koeficijenta linearne korelacije (r = 0,50), uočava se pozitivan smjer statističke povezanosti između poznavanja čimbenika rizika od strane bolesnika i konstatacije medicinskih sestra o tome koje faktore rizika poznaju njihovi bolesnici.
Jedan od njih je koncept čimbenika rizika.
Razumijevanje epidemiologije i čimbenika rizika koji su povezani s progresijom FA ima važan udio u kliničkom zbrinjavanju bolesnika s ovom čestom bolešću.
Neovisno o ovim posrednim učincima na srčanožilne bolesti, mijenjanjem čimbenika rizika, povećana tjelesna aktivnost, odnosno redovito vježbanje značajno smanjuje rizik za razvoj ishemijske srčane bolesti kao i srčanog popuštanja.
Bilo koji od ovih čimbenika rizika, sam ili u kombinaciji, može Vas učiniti podložnim nastanku srčanih bolesti ili moždanoga udara.
U pogledu utjecaja na kakvoću zraka u urbanim područjima, promet je jedan od najvećih čimbenika rizika na zdravlje i na okoliš, u prvome redu zbog niske kakvoće tekućih goriva (visoke koncentracije olova, sumpora i benzena) čije poboljšavanje spada među najvažnije prioritete.
Sažetak Medicinsko-preventivni pregledi omogućuju rano utvrđivanje sinergističkog djelovanja čimbenika rizika za razvoj kroničnih masovnih bolesti kao i njihovo pravovremeno otkrivanje u definiranoj populaciji.
Provedba medicinsko-preventivnih pregleda kod osoba starijih od 50 godina omogućuje pravovremeno utvrđivanje čimbenika rizika za razvoj kroničnih masovnih bolesti, kao i njihovo rano otkrivanje, a što bitno utječe na produljenje trajanja života i na njegovu kvalitetu.
Iako u Hrvatskoj srčano žilne bolesti čine 53 % uzroka smrti (3), a hipertenzija je jedan od glavnih čimbenika rizika za njihov nastanak, liječnici obiteljske medicine još uvijek je dovoljno ne dijagnosticiraju.
Neki od čimbenika rizika nedvosmisleno upućuju na mogući uzrok bolesti, ali neki od njih predstavljaju samo simptom istog uzroka bolesti.
Prevencija infarkta miokarda uključuje smanjivanje čimbenika rizika.
Postoji LDL kolesterol kojeg zovemo loš kolesterol i smatra se jednim od najvažnijih čimbenika rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti.
Jedan od značajnih čimbenika rizika za nastanak bolesti uzrokovane s C. difficile je hospitalizacija (ostali faktori rizika: visoka životna dob, primjena inhibitora protonske pumpe, komorbiditet).
Od trenutka proizvod (hrana ili " ne ") kada napusti organizaciju, postaje meta različitih čimbenika rizika.
Ciljevi provedbe Plana i programa mjera specifične zdravstvene zaštite radnika jesu: 1. povećati razinu zdravlja radnika u cjelini uz smanjenje prevalencije čimbenika rizika za zdravlje provedbom programa promocije zdravlja, 2. smanjiti pobol, smrtnost i invalidnost od bolesti, ozljeda i stanja na koja se može djelovati preventivnim mjerama i učinkovitom zdravstvenom zaštitom, 3. provedba posebne skrbi za unapređenje zdravlja radnika pod povećanim rizikom.
Međutim, od čimbenika rizika za kardiovaskularne bolesti, na koje se može utjecati, najrašireniji su pušenje, hipertenzija, hiperlipidemije, dijabetes, pretilost.
Drugi dio daje obuhvatan pregled različitih modela nastanka i čimbenika rizika kod agresivnosti. u trećem dijelu prikazuju se brojne psihološke intervencije i mjere prevencije za djecu i mladež.
Cilj i smisao ove akcije je podizanje opće društvene svijesti o važnosti čimbenika rizika i važnosti prevencije bolesti.
Medicinsko-preventivni pregledi omogućuju rano utvrđivanje sinergističkog djelovanja čimbenika rizika za razvoj kroničnih masovnih bolesti kao i njihovo pravovremeno otkrivanje u definiranoj populaciji.
Odbor preporučuje da se lijekovi uzmu u obzir za liječenje hiperlipidemije kod pacijenata u dobi od 8 godina ili starijih kod razine LDL-a (lipoproteini niske gustoće,« loši »kolesterol) veće od 190 mg/dL (ili 160 mg/dL kod pozitivne obiteljske anamneze na ranu bolest srca, ili ako postoje dva dodatna čimbenika rizika, ili više od 130 mg/dL kod dijabetetsa).
Jedan od najvažnijih čimbenika rizika srčano žilnih bolesti je KOLESTEROL zato sa osobitom pozornošću pratimo kretanje vrijednosti pojedinih frakcija kod bolesnika sa koronarnom bolesti, posebice nosioca stentova i bolesnika koji nsu podvrgnuti operaciji premosnica.
U pilot projektu uz podršku industrije lijekova, registriranom kod Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske provodimo monitoring čimbenika rizika, za naše pacijente.
Suzbijanjem najbitnijih čimbenika rizika kao što su tjelesna neaktivnost, nezdrava prehrana i pušenje, može se spriječiti 80 % srčanih i moždanih udara i očuvati zdravlje srca.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com