Ševardnadze se nije želio miješati u taj sukob, jer je Rusija podupirala Osete.
Ševardnadze se nije želio miješati u taj sukob, jer je Rusija podupirala Osete.
Posebno se pripremio za parlamentarne izbore u studenome 2003. Njegova stranka je najbolje prošla, no Ševardnadze to nije želio priznati, pa je prvo zavlačio s proglašenjem izbornih rezultata, a potom proglasio sebi vjerne stranke pobjednicama izbora.
Nije niti potrebno spominjati Staljina, kojim ćemo se detaljnije pozabaviti kasnije, no Gruzijci su bili i bivši sovjetski šef tajne policije Lavrentij Berija, kao i Gorbačovljev ministar vanjskih poslova Edvard Ševardnadze.
Gamsahurdija je pobjegao iz zemlje, a vlast je preuzeo Edvard Ševardnadze, bivši sovjetski kadrovik, koji se pokušao agresivno obračunati s Gamsahurdijinom politikom i njegovim pristašama.
Dosadašnji predsjednik Eduard Ševardnadze u nedjelju je, nakon trotjednih oporbenih prosvjeda, podnio ostavku.
Berisha je pozvao premijera Fatosa Nanoa da podnese ostavku, ili će doživjeti istu sudbinu kao Eduard Ševardnadze u Gruziji.
Gruzijski predsjednik Eduard Ševardnadze potpisao je u nedjelju svoju ostavku, objavila je privatna televizija Rustavi-2. Ranije je oporbeni čelnik Georgi Baramadize prenio riječi glavnoga oporbenog vođe Mihaila Sakašvilija koji mu je telefonski iz Ševardnadzeova ureda kazao da predsjednik upravo potpisuje ostavku
Pred tom prijetnjom, znajući da bi njegov otpor mogao izazvati pokolj, Ševardnadze je potpisao ostavku.
Zvanija je uspio uvjeriti Saakašvilija da se vrati u domovinu jer Ševardnadze je imao ambiciju da stabilizira zemlju, unaprijedi je i stvori od nje modernu demokratsku državu.
Ševardnadze ga je 2000. imenovao ministrom pravosuđa.
Sukobili su se te ga je Ševardnadze 2001. smijenio, proglasivši ga boljševikom.
TBILISI - Ako je gruzijski predsjednik Eduard Ševardnadze skandalizirao svoje sunarodnjake kupujući luksuzne vile, čelnik gruzijske oporbe impresionirao ih je pomažući sirotinji obnavljati trošne krovove, bilježi agencija France Presse, skicirajući ličnost Mihaila Sakašvilija.
Od osporavanih parlamentarnih izbora 2. studenoga, koji su, kako tvrde oporba, međunarodni promatrači i strane vlade, bili namješteni, Sakašvili je krenuo u osporavanje izbornih rezultata s ciljem da predsjednik Ševardnadze podnese ostavku.
Predsjednik Ševardnadze će napustiti vlast kao general Charles de Gaulle, mirno, ili kao jugoslavenski predsjednik Slobodan Milosević nakon narodne pobune, no on će u svakom slučaju otići, najavio je Sakašvili u utorak ruskim novinarima.
No Ševardnadze ga nije podržao i Sakašvili je prošle godine podnio ostavku te osnovao vlastitu stranku i postao jedan od oporbenih vođa koji najžešće kritizira vladajuću garnituru.
Bez njega Ševardnadze ne bi bio srušen.
Ševardnadze je to znao, pa je naredio da ga se uhiti, ali se to nije moglo izvesti jer su Saakašvilija branili demonstranti.
Prvi predsjednik nezavisne Gruzije Zvijad Gamsahurdija svrgnut je 1992., a na njegovo mjesto je došao bivši sovjetski ministar vanjskih poslova Eduard Ševardnadze, koji je već upravljao Gruzijom kao sovjetski partijski funkcionar.
Inače, bivši gruzijski predsjednik Eduard Ševardnadze, koji je došao u srijedu ujutro uzeti svoje osobne stvari iz ureda u Tbilisiju, priznao je novinarima da mu nije bilo lako donijeti odluku o ostavci, ali da je ona bila jedina moguća.
" Donijeti tu odluku nije bilo lako, ali je to bilo jedino rješenje ", rekao je Ševardnadze (75) tri dana nakon što je dao ostavku zbog masovnih oporbenih prosvjeda.
Ševardnadze je povjerio novinarima da će također napisati više članaka u kojima će objasniti zašto je dao ostavku.
Na njima je da donesu odluku ", rekao je Ševardnadze.
Zbog ocjene izbornih promatrača da su izbori provedeni s mnogo nepravilnosti demonstranti su izašli na ulice tražeći priznanje pobjede oporbe. Ukoliko narod zahtijeva moju ostavku, ja ću je podnijeti, no neću dozvoliti da me bilo tko uvjetuje, izjavio je Ševardnadze na gruzijskoj državnoj televiziji.
TBILISI - Gruzijski predsjednik Eduard Ševardnadze proglasio je u subotu, nakon što su pripadnici oporbe preuzeli kontrolu nad zgradom parlamenta, izvanredno stanje u zemlji.
Predsjednik Ševardnadze je živ ", kaže se u priopćenju.
Predstavnici gruzijske oporbe, predvođeni Mihailom Sakašvilijem i Ninom Burdžanadzeom, provalili su u subotu vrata zgrade gruzijskoga parlamenta i ušli u prostoriju u kojoj je predsjednik Eduard Ševardnadze upravo održavao govor.
Dosadašnji predsjednik Eduard Ševardnadze u nedjelju je, nakon trotjednih oporbenih prosvjeda, podnio ostavku.
Bila je uz njega u tim burnim danima kad je Ševardnadze bio prisiljen na odlazak i u pripremama za izbore 4. siječnja, na kojima je Saakašvili izabran za predsjednika uz podršku 85 posto birača.
Bivši gruzijski predsjednik Eduard Ševardnadze, svrgnut 2003. godine, upozorio je na moguću eskalaciju
Ševardnadze je bio prilično popustljiv, te je Abašidzeu omogućio veću autonomiju regije, uz jamstva da se isti neće kandidirati za predsjednika Gruzije.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com