Izmjenama zakona predloženo je smanjenje maksimalnog iznosa državnih poticajnih sredstava po jednom stambenom štediši u jednoj kalendarskoj...
Izmjenama zakona predloženo je smanjenje maksimalnog iznosa državnih poticajnih sredstava po jednom stambenom štediši u jednoj kalendarskoj...
No, onda bi npr. gdin Tata sa ovom kućom uništio cijelu građevinsku industriju... zašto bih ja uzimao kredit od 30 godina za napuhanu cijenu stana kako bih nekom štediši rentijeru svojim isplaćivanjem kredita zarađivao kamatu... a mogu zauzvrat jeftino kupiti 4 Tatine kuće Znaš li ti da se uopće ne može dobiti priključak za drvenu kuću?
(4) Dio raspoložive stambene štednje koja prelazi 5.000,00 kuna po stambenom štediši u jednoj godini prenosi se u sljedeću kalendarsku godinu.
Na iznose uplaćenih štednih uloga stambenim štedišama, sukladno važećem Zakona, iz državnog proračuna isplaćuju se državna poticajna sredstva u visini 15 posto od uplaćenih uloga stambene štednje pri čemu je maksimalan ulog na koji se obračunavaju državna poticajna sredstva 5.000 kuna godišnje po štediši.
Na kraju priče je banka izdala kredita u iznosu od 5000 kuna, a imala je samo 1000 kuna (nekim varijacijama banka ima trikove kako od 1000 kuna posuditi 26.000 kuna, ali to nije bitno sad za priču). Meni kao štediši će na kraju godine isplatiti kamatu na štednju u iznosu od 4 %, odnosno imat ću 1.040 kuna.
Iznos poticaja je ograničen na 750 kuna godišnje po stambenom štediši, što znači da se dio štednje koji premašuje 5000 kuna prenosi u sljedeću kalendarsku godinu i na njega se obračunavaju poticaji.
Također, kao što smo vidjeli, u slučaju dizanja kredita štediši se nudi fiksna kamatna stopa što je gotovo pa nemoguće izvan sustava stambene štednje.
Time su bebe s prvim danom života postale i štediše, te im je uručen prigodni certifikat, odnosno " Diploma bebi štediši ".
U protivnom, štediši će se naplatiti naknada za prijevremeni otkaz spomenutog ugovora, kao i po svim prethodno otkazanim ugovorima čija su sredstva prenesena na njegov štedni račun.
Održani su ove godine sastanci svih štedionica sa Vladom, molili su ih da ostave poticaje dok se stambeno ne zbrine većina građana, predloženo je i povećanje osnovice na 7000 kn, gdje bi 15 % bilo 1050 kn jer se sadašnjih 15 % ne koristi maksimalno, već oko 50 % i kod onih koji do sada štede u štedionicama (dakle, ljudi uplaćuju oko 2500 kn po štediši prosječno, a rezervirana sredstva su na bazi štednje od 5000 kn po osobi) - no kada nema sluha, onda znaš da je ispod interes pojedinih lobija, a ne interes naroda zbog kojeg i jesu na vlasti.
Uz 290 milijuna eura i približno jednak iznos pripadajućih kamata, dakle uz ukupan iznos od oko 580 milijuna eura na ime glavnice i kamata, Slovenija svakom opljačkanom štediši mora isplatiti i 4000 eura na ime nematerijalne štete: 220.000 puta 4000 = 880 milijuna eura.
U Velikoj Britaniji i Nizozemskoj država je već isplatila propale štediše, koje kritičari sustava zovu i neuspjelim kockarima, a sada te države od propalog islandskog bankarstva zapravo islandske vlade, zapravo od 320.000 Islanđana traže da im tu štetu nadoknade: u prosjeku 25.000 dolara svakom štediši
Posebno vrijedi upozoriti da je prema istom Zakonu voditelj dotične međubankarske baze podataka dužan u roku od mjesec dana svakom štediši ili njegovu odvjetniku dati informaciju o tome kakvi se podaci o njemu prikupljaju i omogućiti uvid u njih.
Osnovicu za DPS određena je iznosom raspoložive stambene štednje u prethodnoj kalendarskoj godini, ali najviše do iznosa od 5.000,00 kn raspoložive štednje po stambenom štediši tijekom kalendarske godine.
Dodjelom ugovornog iznosa za ugovor o stambenoj štednji stavljaju se štediši na raspolaganje njegova ušteđena sredstva zajedno s pravom na stambeni kredit u iznosu razlike između ugovornog iznosa i ušteđene stambene štednje.
U Hrvatskoj poticaji iznose 15 posto od ušteđenog novca u godini dana do maksimalnih 750 kuna godišnje po jednom štediši, a da bi se stambeno kreditiranje preko štedionica učinilo atraktivnijim, zakonom je prije šest godina dopušteno štedionicama da klijentima odobravaju i kredite za međufinanciranje.
No, štediši se dogovara udio u dobiti od projekta banke, a ne kamata.
Ali štediši se dogovara udio u dobiti od projekata banke, ne kamata.
Oročenje na pet godina štediši će 2017. donijeti 12.530,27 kuna.
O očekivanome broju štedišta propalih banaka, kao i svoti koja će im u konačnici biti isplaćena na šalterima Splitske banke, u njezinom Sektoru za poslove s građanima nisu nam ništa detaljnije mogli reći. Agencija je angažirala niz banaka sa svim njihovim poslovnim mrežama, tako da će o samom štediši ovisiti koju će od banaka izabrati.
Jer će Državna agencija svakom štediši na kućnu adresu poslati nalog za isplatu ako je riječ o iznosima od sto kuna do 30 tisuća kuna.
- Dio kredita za međufinanciranje koji je stambenom štediši uplaćen iz kredita na ugovor stambene štednje činio je i osnovicu za traženje poticaja, što Ministarstvo financija osporava.
Sukladno Zakonu o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, pod stambenom štednjom se smatra organizirano prikupljanje depozita od domaćih fizičkih i pravnih (samo općine i gradovi) osoba radi rješavanja stambenih potreba građana odobravanjem stambenih kredita uz državno poticanje ušteđenih sredstava u iznosu od 25 % godišnje po stambenom štediši, ali na štedne uloge maksimalno do 5.000,00 HRK.
Ukoliko Ugovor bude otkazan iz bilo kojeg razloga, naknada naplaćena prilikom sklapanja Ugovora u cijelosti ili djelomično ne vraća se stambenom štediši.
Kada neko uloži i oroči 100 EUR-a u banku, na osnovu tog depozita banka može izdati kredita u vrijednosti i 800 - 900 EUR-a i ubirati kamate na taj iznos (a plaća štediši kamatu na 100 EUR-a.
Netko dodje u banku i ostavi ondje 50.000 kuna na godinu dana pod sljedećim uvjetima: budući da te kune trenutačno (na dan depozita, na dan sklapanja ugovora) vrijede 8000 švicarskih franaka, banka je obavezna štediši za godinu dana isplatiti 8000 franaka plus tri posto kamate (dakle 8240 franaka), ponovo u kunama i po tečaju kuna/franak koji bude vrijedio za godinu dana.
Tih 22.000 eura štediši nikad neće biti isplaćeni već se koriste za prebijanje kredita za međufinanciranje, ali ih štediša mora pravavdati; zadužiti se drugdje i novac potrošiti namjenski.
sigurnost uloga zajamčenu kod DAB-a do 400.000 kn po štediši,
(1) Državna poticajna sredstva zajedno s pripadajućom kamatom isplatit će se stambenom štediši ako stambeni štediša:
Naime, točno je toliko beba, rođenih 31. listopada, na Svjetski dan štednje, od Nove banke dobilo sto eura pologa na štedni račun, te certifikat pod nazivom " Diploma bebi štediši ".
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com