žarište zaraze u polumjeru od najmanje 1 km oko mjesta na kojem je utvrđena prisutnost štetnog organizma i
žarište zaraze u polumjeru od najmanje 1 km oko mjesta na kojem je utvrđena prisutnost štetnog organizma i
Trenutačno ne postoje djelotvorni insekticidi protiv ovog štetnog organizma.
Prekomjerno razmnožavanje tog neželjenog štetnog organizma uočili smo još tijekom aridne 2000. i 2003. godine, pa se tada u mnogim dijelovima naše zemlje staklenička ili koprivina grinja pojavila, primjerice na patlidžanima, mahunama, grahu, salatnim krastavcima, rajčici i paprici u vrijeme intenzivnog razvoja plodova, odnosno mahuna.
Kad se provođenjem posebnog nadzora utvrdi prisutnost štetnog organizma na običnoj pavitini ili crnoj johi, provode se vizualni pregledi vinograda i rasadnika vinove loze u polumjeru od najmanje 1 km oko područja na kojem je utvrđena njegova prisutnost, radi utvrđivanja moguće prisutnosti štetnog organizma.
U slučaju neodobrenih proizvoda, te ako u Republici Hrvatskoj nema odgovarajućega biocidnog pripravka kojem je dano odobrenje za stavljanje na tržište, a postoji potreba sprječavanja razvoja određenoga štetnog organizma, ministar nadležan za zdravstvo može dati izvanredno odobrenje za stavljanje na tržište biocidnog pripravka najdulje na vrijeme od 120 dana, pod utvrđenim uvjetima i u utvrđenoj količini za biocidni pripravak za koji nije dano odobrenje ili može proširiti odobrenje za biocidni pripravak za koji je već dano odobrenje za stavljanje na tržište.
Odredbe točke III. ove Naredbe prestaju se primjenjivati čim Komisija obavijesti države članice Europske unije da je sukladno odredbama točaka 2. i 3. Priloga ove Naredbe, u sezoni uvoza navedenoj u točki III. stavku 1. ove Naredbe potvrđeno šest nalaza štetnog organizma u partijama krumpira unesenim u Zajednicu u skladu s ovom Naredbom te ako je ustanovljeno da zadržane pošiljke upućuju na to da postupak identifikacije »nezaraženih područja« u Egiptu ili postupci službenog praćenja zdravstvenog stanja u Egiptu nisu bili dovoljni da bi se spriječio rizik od unošenja štetnog organizma.
Prilikom određivanja veličine zaštitnog pojasa mora se uzeti u obzir rizik od daljnjeg širenja štetnog organizma iz odobrenog nezaraženog područja.
sudjeluje u provedbi programa sprječavanja širenja štetnog organizma u skladu sa člankom 6 Zakona,
18. Unošenje štetnog organizma svaki je ulazak štetnog organizma u područje u kojem još nije prisutan ili je prisutan u ograničenu opsegu.
Izraz male kulture odnosi se na one kulture od manje gospodarske važnosti, a male namjene označava primjenu nekog SZB za suzbijanje nekog štetnog organizma koji nije od nekog većeg značaja na velikim kulturama.
[ 1 ] Pravilnikom se preuzimaju odredbe Odluke Komisije 2007/365/EZ od 25. svibnja 2007. o privremenim hitnim mjerama za sprječavanje unošenja štetnog organizma Rhynchophorus ferrugineus (Olivier) u Zajednicu i njegova širenja unutar Zajednice, koja je izmijenjena i dopunjena Odlukom Komisije 2008/776/EZ od 6. listopada 2008.
2. ako ne izvijesti nadležnog inspektora o pojavi štetnog organizma ili o simptomima koji upućuju na zarazu štetnim organizmima (članak 10. stavak 1.),
Sačuvani uzorak gomolja omogućit će testiranje sortnosti, kada je to potrebno. (2) U slučaju kada je laboratorijskim testiranjem, provedenim sukladno propisanim postupcima, potvrđena zaraza štetnim organizmom, laboratorij je obvezan najmanje mjesec dana nakon slanja obavijesti iz članka 15. stavka 1. ovoga Pravilnika zadržati i na primjeren način čuvati: materijal naveden u stavku 1. ovoga članka, i uzorak umjetno zaraženih test biljaka rajčice i patlidžana, ako je moguće, i izoliranu kulturu štetnog organizma.
2. Točno razgraničenje područja iz točke 1. ovog odjeljka mora se temeljiti na znanstvenim načelima, biologiji štetnog organizma, stupnju zaraze, specifičnoj rasprostranjenosti određenog bilja u tom području i dokazima o udomaćenju štetnog organizma.
U slučaju kada nadležna uprava zaključi da je iskorjenjivanje štetnog organizma moguće, uzimajući u obzir okolnosti izbijanja zaraze štenim organizmom, rezultate istrage ili neposrednu primjenu mjera iskorjenjivanja, polumjer sigurnosnog područja može se smanjiti najmanje na 1 km računajući od granice zaraženog područja.
U slučajevima kada iskorjenjivanje štetnog organizma više nije moguće polumjer sigurnosnog područja ne može biti manji od 2 km.
Kineska nacionalna služba za zaštitu bilja briše iz upisnika mjesto proizvodnje, bilo u slučaju da to mjesto više ne ispunjava zahtjeve iz točke 1. (b) odjeljka I. (B) Priloga I. ovoga Pravilnika ili u slučaju da je Komisija dostavila Kini dokaze o prisutnosti štetnog organizma pri unošenju određenog bilja koje potječe iz tog mjesta proizvodnje.
2. Kada rezultati posebnog nadzora iz članka 8. ovoga Pravilnika, tijekom više od 4 uzastopne godine, potvrde prisutnost štetnog organizma na određenom području i u slučaju kada postoji dokaz da štetni organizam više ne može biti iskorijenjen, nadležna uprava može propisati mjere koje su ograničene na sprječavanje širenja štetnog organizma unutar tog područja.
1. Odmah nakon utvrđivanja zaraze fitosanitarni inspektor naređuje, prema potrebi, čišćenje i dezinfekciju svih strojeva, opreme i skladišnih prostora na posjedima na kojima su se koristili u proizvodnji krumpira ili rajčice primjenom odgovarajućih postupaka, kao što je navedeno u glavi I. točki 3. podstavku 1. ovoga Priloga. 2. Fitosanitarni inspektor odmah i tijekom najmanje triju vegetacijskih godina koje slijede iza one u kojoj je utvrđena zaraza: a) u sigurnosnom području određenom u skladu s člankom 12. ovoga Pravilnika: nadzire posjede na kojima se uzgajaju, skladište, nalaze ili dorađuju gomolji krumpira ili rajčica, uključujući i posjede na kojima se koriste isti strojevi za obavljanje radnji u vezi s nabrojenim djelatnostima, naređuje sadnju samo certificiranog sjemenskog krumpira ili sjemenskog krumpira proizvedenog pod stručnim nadzorom unutar cijelog sigurnosnog područja i testiranje sjemenskog krumpira nakon vađenja, proizvedenog na mjestima proizvodnje koja se smatraju vjerojatno zaraženima, u skladu s člankom 11. ovoga Pravilnika, naređuje da se na svim posjedima unutar tog područja s proizvedenim sjemenskim krumpirom postupa odvojeno od merkantilnog krumpira, ili da se obavi čišćenje i, prema potrebi, dezinfekcija između postupanja sa sjemenskim i merkantilnim krumpirom, naređuje sadnju samo onih biljaka rajčice uzgojenih iz sjemena koje udovoljavaju zahtjevima iz provedbenog propisa o mjerama za sprječavanje unošenja i širenja organizama štetnih za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete i mjerama suzbijanja tih organizama, ili iz biljaka dobivenih vegetativnim razmnožavanjem biljaka rajčice proizvedenih iz takvog sjemena i uzgajanih pod stručnim nadzorom, u svim usjevima rajčice unutar sigurnosnog područja, provodi sustavno istraživanje iz članka 3. ovoga Pravilnika; b) za površinsku vodu koja je bila označena kao zaražena u skladu s člankom 14. stavkom 1. podstavkom 2. ovoga Pravilnika ili predstavlja jedan od čimbenika, iz članka 12. stavka 2. podstavka 3. i članka 14. stavka 2. ovoga Pravilnika, koji utječu na moguće širenje štetnog organizma: obavlja sustavno istraživanje iz članka 3. stavka 2. ovoga Pravilnika u skladu s godišnjim programom u odgovarajućim vremenskim razdobljima te uzima uzorke površinske vode i, kada je to potrebno, biljaka domaćina štetnog organizma iz porodice Solanaceae, iz odgovarajućih izvora vode, radi testiranja.
Testiranje glavnih biljaka domaćina i svih drugih uzetih uzoraka mora biti provedeno sukladno propisanim postupcima, nadzire provedbu programa navodnjavanja i prskanja te može zabraniti upotrebu vode koja je označena kao zaražena za navodnjavanje i prskanje glavnih biljaka domaćina i, gdje je potrebno, drugih biljaka domaćina radi sprječavanja širenja štetnog organizma.
U iznimnim slučajevima kada nadležna uprava odluči da je takva sječa neprimjerena, potreban je detaljni pregled s ciljem pronalaska bilo kakvih znakova zaraze na svom određenom bilju koje se ne namjerava sječi unutar navedenog polumjera te kada je to potrebno, primjenu mjera za sprječavanje mogućeg širenja štetnog organizma sa tog bilja;
(b) ako se utvrdi da štetni organizam nije udomaćen i da širenje i razmnožavanje štetnog organizma nije moguće zbog njegove biologije te, uzimajući u obzir rezultate određenog istraživanja, mjere iskorjenjivanja koje mogu uključivati preventivnu sječu i zbrinjavanje određenog bilja s korijenjem nakon što je pregledano.
Uvjeti kojima moraju udovoljavati institucije da bi im se izdalo rješenje u skladu sa člankom 7. stavkom 1.: 1. znanstvena i stručna osposobljenost osoblja koje će provoditi istraživačke djelatnosti mora odgovarati tipu istraživačke djelatnosti; 2. karantenski uvjeti na posjedima i objektima, na mjestima gdje će se obavljati istraživačke djelatnosti moraju jamčiti siguran rad s materijalom, tako da štetni organizmi ostanu u karanteni te da ne postoji opasnost od njihovog širenja, što uključuje: fizičko odvajanje od sveg drugog bilja ili štetnih organizama, uzimajući u obzir i kontrolu vegetacije okolnog područja, imenovanje osobe za kontakt, odgovorne za istraživačke djelatnosti, ograničenje pristupa posjedima, objektima, i okolnom području, osim imenovanom osoblju, odgovarajuću identifikaciju posjeda i objekta navođenjem vrste istraživačke djelatnosti i odgovornog osoblja, vođenje registra obavljenih istraživačkih djelatnosti i priručnika radnih postupaka uključujući i postupke u slučaju nenamjernog ispuštanja štetnog organizma iz karantene, odgovarajuće sigurnosne i alarmne sustave, odgovarajuće mjere kontrole radi sprječavanja unošenja i širenja štetnog organizma unutar prostora, nadzirane postupke uzorkovanja i prenošenja materijala između posjeda i objekata, nadzirano zbrinjavanje otpada, tla i vode, ako je to potrebno, odgovarajuće higijenske i dezinfekcijske postupke za osoblje, zgrade i opremu, odgovarajuće postupke i objekte za zbrinjavanje materijala, odgovarajuće objekte i postupke za indeksiranje (uključujući testiranja).
koje je fizički potpuno zaštićeno od unošenja štetnog organizma; ili
U Hrvatskoj i Europskoj Uniji ima status karantenskog štetnog organizma.
(i) uzgojen od krumpira koji potječe izravno iz Zajednice ili je proizveden od krumpira koji je potjecao iz Zajednice, proizveden u odobrenim »nezaraženim područjima« sukladno odredbama točke III. ove Naredbe i koji je neposredno prije sadnje bio službeno testiran na skrivenu zarazu, prema shemi testiranja propisanoj Pravilnikom o provođenju sustavnog istraživanja i mjera za sprječavanje širenja i suzbijanje smeđe truleži gomolja krumpira i bakterijskog venuća krumpira i rajčice, koju prouzrokuje bakterija Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. [ 3 ] (»Narodne novine«, br. 119/06 i 89/08), kojom je potvrđena odsutnost štetnog organizma;
Nadalje, u slučajevima kad se u partiji otkriju tipični simptomi ili se posumnja na prisutnost štetnog organizma, sve preostale partije iste pošiljke i partije drugih pošiljki koje potječu iz istog područja moraju ostati pod službenim nadzorom sve dok se ne potvrdi ili ne opovrgne sumnja na prisutnost štetnog organizma.
Kad se provođenjem posebnog nadzora, redovitih zdravstvenih pregleda ili po dojavi posjednika utvrdi prisutnost štetnog organizma na vinovoj lozi, ministar poljoprivrede određuje granice demarkiranog područja koje obuhvaća:
U slučaju da se u razdoblju od tri godine nakon posljednjeg nalaza štetnog organizma ne utvrdi ponovno njegova prisutnost, ukidaju se demarkirana područja iz stavka 1. ove točke, a mjere iz točke VII. i VIII. ove Naredbe više se ne primjenjuju.
(a) hitne mjere kojima se osigurava brzo iskorjenjivanje štetnog organizma te isključuje mogućnost njegovog širenja;
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com