Djelovanje i uporaba: Pojačava izlučivanje sline i želučanog soka.
Djelovanje i uporaba: Pojačava izlučivanje sline i želučanog soka.
Korijen srčanika (lincure) i zelen pelina sadrže gorke tvari koje također pojačavaju izlučivanje sline i želučanog soka te na taj način olakšavaju probavu.
Pojačava izlučivanje sline i želučanog soka.
Kao natrij i kalij-klorid nalazi se u životinjskom i biljnom carstvu; kao kloridna (solna) kiselina sastojina je želučanog soka.
Menta pojačava stvaranje želučanog soka, dobro djeluje protiv gastritisa te ublažava grčeve u želucu.
Ovaj sok dobro stimulira stvaranje želučanog soka, te poboljšava rad srca.
Ali, ovaj sok će odgovarati samo oboljelima sa smanjenom ili normalnom kiselošću želučanog soka.
Istodobno na periferiji izaziva opuštanje bronha, ubrzava rad srca, pojačava snagu srčane kontrakcije, izlučivanje urina i izlučivanje želučanog soka.
Preventivno djeluje protiv zaraznih bolesti jer je antiseptik (uništava mikroorganizme). Olakšava probavu (podražuje peristaltiku i lučenje želučanog soka), djeluje protiv nadimanja (karminativ, tj. pospješuje ispuštanje crijevnih plinova) i stišava želučanocrijevne grčeve (spazmolitik).
Eterična ulja i gorke tvari pospješuju izlučivanje želučanog soka.
SMILJE (Helichrysti flos) Smilje potiče izlučivanje želučanog soka i žuči, stimulira rad jetre, djeluje prouupalno.
Potiče izlučivanje sline i želučanog soka.
Naime, uz sve ono što smo već spomenuli, med pomaže lučenju mokraće i izlučivanju toksina iz organizma, proširuje krvne žile, ubrzava rad srca i poboljšava ishranu srčanog mišića, povisuje niski krvni tlak i ublažava kiselost želučanog soka, pa tako pomaže i u liječenju čira na želucu i dvanaestercu.
Dokazuje zatim i postojanje želučanog soka i objašnjava proces probave kao kombinirani proces mehaničkog meljenja namirnica nakon kojeg slijedi kemijsko djelovanje sekreta iz probavnog trakta.
Svakodnevno se u želucu stvore oko dvije litre želučanog soka, koji predstavlja tekućinu u kojoj se nalazi niz tvari kojima je osnovna funkcija probava unesene hrane i zaštita sluznice želuca.
Pri sumnji na atrreziju ezofagusa ne smije se pokušavati hranjenje novorođenčadi zbog opasnosti od aspiracije; prilikom transporta važno je aspirirati slinu iz usta kako bi se izbjeglo prelijevanje u traheobronhalno stablo; preporučuje se transport s povišenim gornjim dijelom tijela novorođenčeta da bi se smanjila mogućnost refluksa želučanog soka u donje dišne putove kroz traheoezofagusnu fistulu.
Bromelin se preporuča kao lijek u svim slučajevima otežane probave proteina i nedostatnog lučenja enzima želučanog soka.
Potiče izlučivanje sline, želučanog soka i žuči.
Stolisnik se ubraja među ljekovita sredstva koja djeluju svojim gorkim okusom na sluznicu želuca pa tako potiče izlučivanje želučanog soka, a samim tim pobuđuje apetit.
To su pravilu bazični (lužnati) anorganski spojevi koji neutraliziraju kloridnu kiselinu koja je glavni sastojak želučanog soka čime povećavaju njegov pH.
Pelin je amarum-aromatikum pa reflektorno pospješuje lučenje želučanog soka i žuči.
Međutim, osobe s povećanom količinom želučane kiseline slabo podnose med jer šećer u njemu pospješuje lučenje želučanog soka.
U detoksikaciji organizma mažurana ima posebnu namjenu jer djeluje višenamjenski: - pojačava znojenje te oslobađa organizam od štetnih tvari, - diuretično djelovanje koje pojačava izlučivanje mokraće te pomaže u radu bubrega. - detoksikaciji crijeva, sprječava stvaranje plinova te sprječava razvoj bakterija truljenja pa se u tu svrhu koristi kao karminativ. - mažuran je i antiseptik, pogotovo za usta, to jest kod svih oboljenja usne šupljine (afte, upale zubnog mesa, gljivica) te se pomoću nje ispiru usta. - najjače djelovanje mažurana je izraženo u liječenju želuca jer pojačava izlučivanje želučanog soka te sudjeluje u vrenju hrane i potiče cijelu peristaltiku crijeva, te se kaže da jača i umiruje želudac, sprečava neurozno štucanje, - kao ekspektorans djeluje na izbacivanju sekreta iz bronhija te ga rabimo za liječenje kroničnog bronhitisa, astme, prehlade, jakog kašlja i ostalih oboljenja pluća, (ako se kuha u vinu i pije s medom djeluje bolje), - kod problema s nosom čajem ispiremo nosnice, a mazanje nosnica uljem od mažurana sprječavamo djelovanje peludne groznice. - učinkoviti je učinak i kod prehlada i nazeba, pijenjem čaja od mažurana. - kod ženskih oboljenja mažuran regulira mjesečnicu te liječi ženske organe (maternicu), - kao nervni tonik uzimamo mažuran kod potištenosti, neuralgija, razdraženosti, nesanica, neuroza, itd. - mažuran je dosta jak stimulator funkcija unutrašnjih organa te se preporučuje u slabom radu tih organa, pogotovo ako se radi o lijenosti rada tih organa. - kod glavobolja, neuralgije, migrene, itd.
Uz đumbir, cimet i klice piskavice, za stimulaciju apetita tradicionalno se koriste i ginseng, češnjak, menta i komorač jer se smatra kako pospješuju sekereciju sline i želučanog soka i izmjenu tvari u organizmu.
Treba napomenuti kako osobe koje pate od pojačane kiselosti želučanog soka, gastritisa, čira na crijevima i želucu, moraju biti oprezne u korištenju limuna i preparata pripremljenih na njihovoj bazi.
Ljekovito djelovanje zasniva se na prisutnosti avonskih heterozida koji djeluju kod upale žučne vrećice, razlicitih vrsta hepatitisa, upale žučnih kanala te kao sredstvo koje pospješije izlučivanje žuči, želučanog soka i soka gušterače.
Svojim sastavom maslačak djeluje na oba, a zbog gorkih tvari maslačak potiče izlučivanje sline i želučanog soka.
Podraživanjem receptora za gorčinu na jeziku - mozgu se prenose signali da je organizmu potrebna veća količina sline i želučanog soka od one uobičajene, pa je počinje i lučiti.
Pospješuju izlučivanje sline i želučanog soka, a uz to kim ima i antimikrobno, a aniš i koromač ekspektorantno djelovanje.
Njezino preživljavanje u želucu, u mediju u kojem drugi mikroorganizmi ne mogu preživjeti, omogućeno je stvaranjem enzima ureaze koji razgrađuje ureu u želucu, stvarajući ugljični dioksid i amonijak, koji svojom alkalnošću štiti bakteriju H. pylori od djelovanja niskog pH želučanog soka.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com