Taj odnos, koji proizlazi iz sakramentalnog karaktera ženidbe, čini u velikoj mjeri smislenim da se ženidbena veza sklapa pred zajednicom.
Taj odnos, koji proizlazi iz sakramentalnog karaktera ženidbe, čini u velikoj mjeri smislenim da se ženidbena veza sklapa pred zajednicom.
Ženidbena privola, na koju se obvezuje ženik i nevjesta, bitni je činilac sakramenta ženidbe.
Samo je on konačno tjelesno posjedovao ono što je njima Božja samilost obećala. (sv. Bernardin Sijenski) Posredstvom Marije, Josipa i Isusa, svijet je bio spašen. (Walafrid Strabon, 9 st. opat samostana Reichenau na Bodenskom jezeru.) Sveti Toma Akvinski tvrdi da je između Marije i Josipa postojala prava ženidbena veza, ali se nisu služili bračnim pravima.
Ta je ljudska ženidbena ljubav u isto vrijeme i znak i ostvarenje.
Tradicionalna ženidbena politika, po kojoj će Austrija u kasnijim stoljećima postati slavna (ÂťNeka drugi ratuju, a ti se, sretna Austrijo, ženi ÂŤ), donijela je 1477. svoj dotad najznatniji plod.
Supružnici moraju biti sposobni uzajamno izraziti svoju privolu i učiniti to slobodno i bezuvjetno. [ 18 ] Osoba mora biti psihološki sposobna razumjeti što ženidbena privola podrazumijeva i mora biti kadra obdržavati je.
Ti, koji nikad nisi shvatio dubine moje Božanske ljubavi, niti da je moje Srce tvoja ženidbena postelja, dođi i nauči moj jezik Pozivam tvoju nježnu dušu da uživa u mojoj slatkoći
Što se mogućnosti sklapanja braka u Katoličkoj Crkvi tiče, čini se da ste dobro informirani da Zakonik kanonskog prava ističe kako su rodbinska veza i krvno srodstvo, u određenim granicama, »ženidbena zapreka«.
Ženidbena veza traje do smrti muža ili žene.
Da bi se mogla sklopiti ženidba u Crkvi, i da bi ona bila valjana, tj. takva da je priznaje Crkva, potrebna su tri uvjeta: ponajprije, traži se osobna sposobnost stranaka, ženidbena privola i očitovanje privole (oblik sklapanja ženidbe).
U središtu priče nalazi se Melanija Krvarić, osjetljiva djevojka (ona je kao fikcija lebdjela među fikcijama), koja je nakon smrti roditelja stekla bogatstvo i postala u provincijskom okružju dobra ženidbena prilika.
Nakon propovijedi jubilarci su obnovili svoja ženidbena obećanje pred okupljenom zajednicom, a nakon euharistije uslijedilo je kratko čestitanje u sakristiji uz podjelu prigodnih uspomena jubilarcima.
Dokinuo je tako Mojsijev zakon i obnovio plan koji je Bog od početka imao s muškarcem i ženom, plan koji ne može biti ostvaren ako se ženidbena veza prekine.
Međutim ubrzo dolazi ženidbena ponuda imotskog kadije i prolazak svatova za Imotski, preko Zadvarja, odnosno preko Zagvozda, gdje je bila kula Hasan-agina.
Slične običaje zabrane ženidbe unutar klana nalazimo kod matrilineatnog Kamilaroi plemena s rijeke Darling u Australiji, koji imaju 6 klanova ali i posebnu podjelu na 4 muške i 4 ženske klase, a stanje je sljedeće: Muška ženidbena klasa Ipai može tražiti partnera samo u ženskoj klasi Kapota, dalje imamo Kumbo s Mata, Muri s Buta i Kubi s Ipata.
Nevaljana je ženidbena privola ako se dogodi zabluda o osobi, tj. da netko misli da se ženi ili udaje zapravo za drugu osobu, a ne onu koja je na vjenčanju.
- BRAČNA LJUBAV I ZAJEDNIŠTVO ŽIVOTA 1. Ženidbena vjernost 2. Plodnost braka 3. Dar djece 4. Grijesi protiv dostojanstva ženidbe 5. Poštivanje ljudskoga života III.
Pogled na naša ženidbena slavlja pruža drugačiju sliku: sakrament ženidbe slavi se redovito bez mise, a izbor glazbenih dijela koja se »izvode« na takvim slavljima najčešće ne vrjednuje osnovni obredni kontekst.
Bračna ljubav između muža i žene stoga neminovno zahtjeva od supružnika i ispunjenje njihovih bračnih obaveza: a to su ženidbena vjernost sve do smrti i plodnost braka, odnosno rađanje djece i njihov ljudski i kršćanski odgoj.
Postoji i dalje duhovno srodstvo, ali ženidbena smetnja duhovnog srodstva u latinskoj Crkvi je dokinuta, dok u istočnim Crkvama i dalje postoji, i to kao ženidbena zapreka.
Među brojnim primjenama genealoške metode u ovom je svesku obrađen niz demografskih pokazatelja dubrovačke vlastele kao npr. procjena njihovog ukupnog broja te udjela pojedinih dobnih skupina u 50 - godišnjim razdobljima (1300. - 1800.), broj poroda po bračnim parovima, ženidbena dob kao i dob umrlih u 18. stoljeću, zatim dobna i spolna struktura god. 1700. i 1800. itd.
A da bi se sa sigurnošću utvrdilo jesu li dvije osobe krvno srodne te u kojem stupnju ili koljenu, dobro je da se za obje osobe napravi njihovo rodoslovno stablo do granice do koje seže ženidbena zapreka, to jest do 4. koljena pobočne linije.
Tako ženidbena ljubav i bračni život ulazi u vrhunski plan Boga Stvoritelja.
Ženidbena je privola, kako ističe kanon. 1057 u drugom paragrafu, čin volje kojim muška osoba i ženska osoba neopozivim savezom sebe uzajamno predaju i primaju da uspostave ženidbu. Znači, djelatni uzrok ženidbe je privola, čin volje i pravni čin. Ako je privola kao psihološki čin volje prolazna, pa čim se iskaže, nestane, kao pravni čin ona predstavlja uzajamni ugovor koji proizvodi neopoziv učinak koji traje cijeloga života supružnika, budući da je nerazrješiv.
Preljub se kažnjava smrću (Lev 20, 10), a ženidbena rastava se ne može provoditi bez ozbiljnih razloga.
Zato je neophodno poslije ženidbena potpora mladim parovima putem savjetovanja i specijaliziranih radionica na kojima bi se učile konkretne životne vještine (life skills) poput upravljanja novcem, vremenom, talentima i karijerom, domaćinstvom, plodnošću, čuvanja zdravlja, odgoja djece, brige za starije, služenja zajednici...
Kaže se da je ženidbena veza neraskidiva, ili da ženidba prestaje jedino smrću jednog od ženidbenih drugova, jer je to tako odredio Bog na samom početku, a to je svečano proglasio i Isus Krist naš Gospodin. 834. P.
Po kanonskom pravu Katoličke crkve iz 1983. postoji ženidbena zapreka po pobočnim linijama (u izravnoj liniji nije dopuštena ženidba roditelj i dijete, djed/baka i unučad, itd.) do 4. koljena uključivo.
Ženidbena privola čin je volje kojim muška osoba i ženska osoba neopozivom svezom sebe uzajamno predaju i primaju da uspostave ženidbu.
Tako su rodbinska veza i krvno srodstvo, u određenim granicama, zapravo poznati kao ženidbena zapreka ne samo u crkvenim zakonima već i kod primitivnih plemena i naroda.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com