U Hrvatskoj svaka deseta osoba starija od 70 godina boluje od žute pjege koja izaziva sljepoću.
U Hrvatskoj svaka deseta osoba starija od 70 godina boluje od žute pjege koja izaziva sljepoću.
Dio zračenja može doprijeti do mrežnice oka te kao posljedicu može izazvati degeneraciju žute pjege.
Lutein (žuti pigment) je antioksidans i kao sastavni dio žute pjege presudan za dobar vid.
Tu je i naziv kovrčavost lista loze koji uz tu pojavu dobiva i žute pjege.
Kod vlažnog oblika degeneracije žute pjege osim druza i promjena pigmenta nalazimo zadebljanje (edem) mrežnice.
U usporedbi sa starijom generacijom takozvanih TD-OCT (eng. time domain OCT) uređaja, visoka rezolucija i iznimna brzina današnjih SD-OCT (eng. spectral domain, 3 D-OCT, FD OCT) uređaja omogućuju prikupljanje važnih podataka o bolestima poput senilne makularne degeneracije, glaukoma, dijabetičke retinopatije, edema i ruptura makule, degeneracija žute pjege, epiretinalnih membrana, odignuća različitih slojeva mrežnice oka i drugih bolesti.
Ekstrakt borovnice je vodeći biljni ljekoviti pripravak za održavanje zdravog vida i liječenje različitih bolesti oka, uključujući dijabetičku retinopatiju, mrenu i degeneraciju makule (žute pjege).
Novost su i intraokularne injekcije Avasinom koji liječe makularnu degeneraciju oka, to jest, gubljenja vida zbog bolesti centra za vid, odnosno žute pjege.
Moguće je nakon određenog vremena pojačanog izlaganja suncu oštećenje žute pjege u oku.
Također se oštećuje i područje žute pjege (makule) gdje uzrokuje nastanak degenerativnih promjena.
Degenerativne promjene žute pjege su daleko ozbiljnije, a njihovo liječenje puno teže i neizvjesnije zbog čega je izuzetno važna kvalitetna rana dijagnostika gdje uz klinički pregled vršimo i lasersko slojevno snimanje mrežnice (OCT) i fluoresceinsku angiografiju (FAG).
Kompletnu dijagnostiku i liječenje bolesti žute pjege radimo u našoj poliklinici.
Svakako bi bilo dobro obaviti i pregled kod retinologa (stručnjaka za stražnji segment oka, tj. mrežnicu) kako bi se vidjelo pravo stanje žute pjege (makule) obzirom na opisane promjene koje u samom nalazu ne znače ništa konkretno.
Na listu se javljaju žute pjege sa crnom točkom u sredini a cijeli list može biti deformiran i raspucan, na mladicama se jave crne pjege koje se porastom mladice izdužuju i spajaju, a na peteljkama i bobama se javlja tamnoljubičasta boja pa ovi organi gube funkciju Sa zaštitom treba započeti već u proljeće, prije kretanje vegetacije plavim prskanjem koristeći pripravak CUPRABLAU Z u 2 do 3 puta većim koncentracijama nego u periodu vegetacije, a sljedeće prskanje treba provesti u vrijeme otvorenog pupa do faze razvijenih listova s fungicidom RIVAL koji sadrži dvije aktivne tvari (Al-fosetil i folpet) te odlično zaustavljaju razvoj ove bolesti, u ovoj fazi također možemo koristiti i pripravak DELAN 700 WDG.
Ukoliko nije bilo bitne razlike, možda imate i neku drugu promjenu poput sive mrene ili degeneracije žute pjege, zbog čega naočale i ne mogu u potpunosti ispraviti grešku.
Znanstvenici su željeli ispitati zdravstveno stanje žute pjege, vrlo pigmentiranog dijela koji se nalazi blizu središta mrežnice i koji omogućuje da se stvari jasnije vide.
Do prije nekoliko godina u svijetu nije postojalo nikakvo liječenje za makularnu degeneraciju, odnosno bolest žute pjege ili centra vida koja se javlja s godinama.
Crvene paprike, uz vitamin C, sadržavaju lutein i zeaksantin, karotenoide koji mogu smanjiti opasnost od sljepoće povezane sa starenjem koju izazivaju degenerativne bolesti žute pjege i mrene, kao i određeni oblici raka.
Kod bolesti koje zajvaćaju žutu pjegu, a to uključuje degeneraciju žute pjege, dijabetička oštećenja, praćenje otekline žute pjege kod upalnih stanja ili kod distrofija mrežnice, te kod bolesti površine žute pjege (tzv. celofanska makulopatija, macular hole).
Kelj i raštika također su bogat izvor luteina i zeaksantina, koji su povezani sa sprječavanjem degenerativne bolesti žute pjege i nekih tipova raka.
je karotenoid koji također štiti oči od odumiranja žute pjege izazvane djelovanjem slobodnih radikala.
Korstimo je i u liječenju nekih oblika makularne degeneracije kod kojih promjene na zahvaćaju samo središte žute pjege niti dio koji žutu pjegu spaja s vidnim živcem.
Vijest da redovit unos omega-3 masnih kiselina tijekom života može odgoditi, spriječiti, a u određenom stupnju i zaliječiti makularnu degeneraciju (propadanje žute pjege), donijela je nadu desetcima tisuća ljudi.
Upravo kod njih prisutan je najveći rizik oštećenja vida, pa je uspoređivan njihov način prehrane sa stupnjem oštećenja žute pjege.
Lucentis u liječenju degeneracije žute pjege
Predstavlja oštećenje makule ili žute pjege, točke promjera 1,5 mm u središtu mrežnice koja vam omogućuje gledanje televizije, vožnju ili obavljanje bilo koje druge radnje koja zahtijeva usmjereno i ravno gledanje.
Osim tvrdih druza, razlikujemo još meke druze koje imaju veći prognostički značaj u nastanku degenerativnih promjena žute pjege.
Ali ako vašoj baki rapidno slabi vid tu sigurno glavni razlog nije dioptrija već neka druga bolest oka, vjerojatno moguće siva mrena ili degeneracija žute pjege.
Pregled žute pjege kao i perifernih dijelova mrežnice - sastavni je dio specijalističkog pregleda, posebno važan kod dijabetičara, povišenog krvnog tlaka, senilne makularne degeneracije, visoke kratkovidnosti, pojave letećih mutnina i svjetlaca (iskrica) ispred oka... i kod drugih očnih bolesti
Pored žute pjege nalazi se početak vidnog živca koji je neosjetljiv na svjetlo, pa se njegova projekcija u vidnom polju naziva slijepa pjega.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com