Susret Boga i Mojsija jedina je scena u Tori gdje se Boga pita Tko si ti?, na što usljeđuje odgovor u budućem vremenu: ehej? ašer ehej?, a ne u sadašnjem.
Susret Boga i Mojsija jedina je scena u Tori gdje se Boga pita Tko si ti?, na što usljeđuje odgovor u budućem vremenu: ehej? ašer ehej?, a ne u sadašnjem.
Danas si postao narodom Jahve, Boga svoga. 10 Zato slušaj glas Jahve, Boga svoga, i vrši zapovijedi njegove i zakone njegove koje ti danas nare? ujem. " 11 Onoga dana naredi Mojsije narodu: 12 " Kad prije? ete preko Jordana, neka ova plemena: Šimun, Levi, Juda, Jisakar, Josip i Benjamin stanu na brdu Gerizimu da blagoslivljaju narod. 13 A ova neka stanu na brdu Ebalu da proklinju: Ruben, Gad, Ašer, Zebulun, Dan i Naftali. 14 Neka onda Levijevci preuzmu rije? i jakim glasom reknu svim Izraelcima:
Istodobno ova je korespondencija dvosmjerna: pretpostavke ljudskog odgovora na Prvu zapovijed oblikovali su svi toposi Božjeg imena u biblijskim tekstovima uključujuči i ehjé ašer ehjé, " Ja sam koji jesam ", ime koje Boga i čovjeka stavlja u največu moguču razdaljinu a zajednička im je dispozicija poslušnost.
Sve nebuloze o AŠER paganskoj boginji, spada u paganstvo. @mile Sve je OK dok ne počneš bulazniti djetinje neozbiljno o ravnoj ploči, Koperniku, darku itd.
1 Ovo su imena Izraelovih sinova koji su s Jakovom sišli u Egipat, svaki sa svojim domom: 2 Ruben, Šimun, Levi i Juda; 3 Jisakar, Zebulun i Benjamin; 4 Dan i Naftali; Gad i Ašer. 5 U svemu Jakovljevih potomaka bijaše sedamdeset duša.
Izraelska su plemena uzela imena po Jakovljevim sinovima, a to su: Zabulon, Dan, Neftali, Gad, Ašer i Benjamin, te po Josipovim sinovima, a to su: Efraim i Manaše.
On se naziva tetragamom (četveroslovom) JHVH Jahve koje je specifično ime Boga, Elohim, Ja sam koji jesam (ehjeh ašer ehjeh), Ja jesam (jahveh ašer jahveh), Adonaj, Ime, Nebo, Mjesto, Šekinah, El Elion Svevišnji, El Olam Vječni, Baal Gospodar, Adonai Gospodin, Melek Kralj
Bitka se održala u dolini Jizreel koja označava pri rodnu granicu između Galileje i ostatka Izraela, na području na kojem graniče plemena Manaše, Jisakar, Zebulun, Ašer i Naftali.
Hebrejski oblik ehje ašer ehje Septuaginta (grčki prijevod Staroga zavjeta) prevela je »Ja sam koji jesam« nastojeći time izraziti kako Bog kao onaj koji oduvijek postoji nadmašuje sve stvoreno.
Sveto ime Jahve, dano kao vječni spomen (זכרי לדר דר 3,15), ovdje se u hebrejskom izvorniku tumači kao אהיה אשׁר אהיה (ehje ašer ehje 3,14).
VI, 10 - Ehje,... ' Ehjeh, Izvorno i duhovno značenje Božijeg imena zapisanog za četiri otiota JHWH je jesam, postojeći. »Mojsije reče Bogu: ' Ako dođem k Izraelcima pa im kažem: Bog otaca vaših poslao me k vama, a oni me zapitaju: Kako Mu je ime? što ću im odgovoriti? ' Ja sam/Onaj/Koji Jesam '/Ehjeh ašer ehjeh ÔŮÔĐ čéĐ ÔŮÔĐ /, reče Bog Mojsiju. /.../To mi je ime doveka,...« (Izlazak, 3:13 - 14.15) »Ja sam Alfa i Omega, govori Gospod Bog, Koji Jeste, i Koji Beše, i Koji dolazi, Svedržitelj.« (' Otkrivenje ', l: 8
Držeći se doslovno biblijske hronologije (MT), znameniti irski teolog, nadbiskup Ašer (Usher), izračunao je da je Zemlja navodno stvorena 4004. god.
I, 1 Deset Sefirota č éâ ęŐčŮäá Deset (hebr.: ašer; grč.: deka) Pra-Brojeva se uzimaju i postavljaju kao Snage i Karike Stvaranja, kao emaciona Stecišta Kelim (qelimah = ' primanje ', ' upijanje ') Božijeg Daha.
24 A sinovi Rahelini: Josef i Benjamin; 25 A sinovi Vale robinje Raheline: Dan i Neftali; 26 A sinovi Zelfe robinje Leine: Gad i Ašer.
Prvi put izlazi u javnost, okuplja vlastiti rod (v34), pleme kojemu pripada (Manaše 6,35 usp. v15), i još tri druga plemena (Ašer, Zebulun, Naftali v35) kojemu će se naknadno pridružiti i četvrto, Efrajim (7,24).
Billha: Dan i Naftali, Zilha: Gad i Ašer i Rahela Josip i Benjamin
I ti misliš da je Isus hteo da kaže ehjeh ašer ehjeh? 2. Mojsujeva 3:14
Ne shvatajući da to nije zemaljsko i hebrejsko ime, već duhovno i Nebesko, ne shvatajući da se ono stoga etimološki ne može raščlanjavati (kao što npr. raščlanjujemo ime Bogoljub na ' Bog ' i ' ljubav '), oni su proizvoljno izmiksovali da ' Jehova ' znači ' on prouzrokuje da postane '. stvarno značenje imena Jehova dato je u ' Knjizi Izlaska ' - Eje ašer ehje - Ja sam (Onaj) Koji Jesam. " Dakle, značenje Božijeg imena ukazuje na Boga kao na večno Jestestvo, večno Postojanje, na Stvarnost Koja je Bila, Koja Jeste i Koja će Biti, na Gospodstvo koje je Početak i Svršetak, Ishodište i Utočište Svemu
Da me neko pitao šta znači ehjeh ašer ehjeh mogao bi mu o tome pričati tri dana, a ovdje zaboravljam da ja sam onaj koji jesam ne označava šta je Bog u sebi, opet taj nesretni grčki način razmišljenja.
Predstavlja se riječima: Ja sam koji jesam, na hebrejskom ehje ašer ehje (http://www.youtube.com/watch?v=bRVTD-Ucc4Y)
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com