Da ne pomislite kako sam u prošlim nastavcima bio nedorečen spomenuvši vezu H. G. Wellsa i Aldousa Huxleya, reći ću samo da je omiljeni Wellsov profesor na sveučilištu bio upravo Huxleyev otac, već u prošlom nastavku spomenuti Thomas Henry Huxley.
Da ne pomislite kako sam u prošlim nastavcima bio nedorečen spomenuvši vezu H. G. Wellsa i Aldousa Huxleya, reći ću samo da je omiljeni Wellsov profesor na sveučilištu bio upravo Huxleyev otac, već u prošlom nastavku spomenuti Thomas Henry Huxley.
ALA je prošle godine primila 460 izvještaja o pokušajima odstranjivanja " nepodobnih " knjiga sa polica knjižnica, te škola, što je pad u odnosu na 2008. godinu kada je takvih slučajeva bilo 513. No procjena je da ta brojka predstavlja tek 20 do 25 posto svih prigovora, a ALA izvještava kako je 81. put sporni materijal (primjerci " Vrlog novog svijeta " Aldousa Huxleya, " Gonič zmajeva " Khaleda Hosseinija i drugi) na kraju i odstranjen.
Zanimljivo je da je samo nekoliko mjeseci nakon Clarkova romana, izašao također i, u ezoteričnim krugovima kultni roman Aldousa Huxleya The Doors of Perception, koji je Huxley napisao eksperimentirajući s halucinogenom drogom meskalinom, pokušavajući na taj način preteći prirodno proširenje svijesti o kojem je Clarke pisao.
Izmedju George Orwella I Aldousa Huxleya koji su bili suvremenici izmjenjvala su se pisma o tome dali ce taj novi globalni sustav koristiti Orwellovski sustav ili ' Brave New World ' sustav da se privole mase na ulazak u globalni svjetski susav.
Radio CBS je davne 1956. emitirao Aldousa Huxleya koji je čitao vlastiti i danas popularni roman Brave New World.
Ove godine obilježava se sedamdeset godina od izlaska romana Brave New World Aldousa Huxleya, djela koje je ostavilo golemi utjecaj na stoljeće u kojem je nastalo.
Dok nam je Orwellova vizija brutalne i totalitarne države 1984. (1949.) dala Big Brothera, misaoni zločin, novozbor, rupe u sjećanju, palaču za mučenje po imenu Ministarstvo ljubavi i obeshrabrujući prizor čizme koja će zauvijek gaziti ljudsko lice, Vrli novi svijet (1932.) Aldousa Huxleya ponudio je drugačiji, nježniji oblik totalitarizma konformizam postignut napretkom.
Nešto prije toga, 1954. godine, već je bila izašla također čuvena knjiga Aldousa Huxleya Vrata percepcije koja je kasnije postala pravo evanđelje za eksperimentiranje s psihodeličnim drogama i proširenim stanjima svijesti.
Naziv grupi dao je Jim po glasovitom eseju Aldousa Huxleya The Doors of Perception (Vrata percepcije).
Među 26 filmova Velike panorame jedan je domaći film ' ' Nova hipi budućnost ' ' Dalibora Barića, mladog multimedijalnog umjetnika, strip autora i ljubitelja kolaž tehnike, kojom je napravljen i ovaj film nadrealno-psihodelične atmosfere u duhu Aldousa Huxleya.
Dicka i Wiliama Gibsona, ili pak autori koji su tek dijelom zakoračili na prostor SF-a, poput Georgea Orwella, Aldousa Huxleya, Anthonyja Burgessa ili Cormaca McCarthyja.
Wellesa, Franza Kafku, Yevgenya Zamyatina, Georgea Orwella, Aldousa Huxleya, itd.
Riječ je o romanu Vrli novi svijet Aldousa Huxleya, koji počesto i ne smatraju znanstveno-fantastičnim djelom, unatoč tome što mu je motiv buduće društvo stvoreno trendovima koji su se nazirali već u našem stoljeću.
Jim Morrison je kao pjesnik bija pod jakim uticajem m Aldousa Huxleya te Williama Blakea - od koga preuzima ideju da: " put pretjerivanja vodi do palače mudrosti oliti na engleskom Morisonovski bolje zvuci - The road of excess leads to the palace of wisdom " treba li napominjat da je ovo inace misao vodilja Friedricha Nietzschea.
Uz Brave New World Aldousa Huxleya i Fahrenheit 451 Raya Bradburyja, 1984. jedna je od najpoznatijih antiutopija u književnosti.
On je band nazvao prema knjizi Aldousa Huxleya " Vrata percepcije ".
Dobra stvar je što sam primijetio da na torbici ima bedž Brave new world, što se može odnositi ili na knjigu Aldousa Huxleya ili na album Maidena inspiriran istom.
Potrebno je napomenuti naravno autora Aldousa Huxleya i njegovo djelo Vrli novi svijet, no upravo je George Orwell najbolje opisao koliko je totalitarizam u svim svojim mogućim varijacijama ništa drugo već oruđe za interesne sfere oligarhije.Razvidno je stoga da je neoliberalizam izašao kao jedini pobjednik te je ujedno u današnje vrijeme jedina i dominantna politička ideologija kojoj odlično služe podjele na lijeve i desne, zabavu uz konzumerističko društvo spektakla dok s druge strane istovremeno raste broj deložacija, zatvorenih firmi, radnika koji ostaju bez posla, samoubojstava, dugovanja, razvoda brakova, iseljavanja i uništenja čitavih obitelji te čak i iseljavanja iz centara za rehabilitaciju (primjer rehabilitacijskog centra Stančić, već opisivan u Večernjem Listu).
Burroughsa, Aldousa Huxleya, magicara Aleistera Crowleya cak i naseg C. G.
Ako dakle Juliana Huxleya možemo zvati Darwinom 20. stoljeća, onda njegovog rođenog brata, poznatog pisca Aldousa Huxleya, svakako možemo prozvati legitimnim nasljednikom Francisa Bacona, u kontekstu nastavka sage o Novoj Atlantidi.
Distopijska poetika Georgea Orwella, Aldousa Huxleya ili Raya Bradburyja prema jezi Mooreove Vendette izgleda kao obično, opuštajuće ljetno chick lit štivo.
U dobi od 16 godina seli se u Kaliforniju gdje će završiti srednju školu. 1963. upoznaje se s tematikom psihodeličnih droga putem eseja Aldousa Huxleya Vrata percepcije i Raj i pakao.
Salingera, Harper Lee, Aldousa Huxleya i Khaleda Hosseinija.
Njegovo djelo poslužilo je kao ideja vodilja mnogim budućim političkim odlukama na tlu Amerike, a ostalo je i trajnom inspiracijom modernih utopista poput H. G. Wellsa ili Aldousa Huxleya, o kojima ćemo detaljnije prozboriti u posljednjem, sedmom nastavku ove zanimljive priče.
I ščitavam ovim dana zbirku eseja Aldousa Huxleya " Čistuncima je sve nečisto " koju je odabrala i prevela s engleskog Zdenka Andrijić.
Poticaj za istraživanje živimo li u društvu straha ili zadovoljstva bila su nam dva poznata naslova: Georga Orwella »1984« koji aludira da smo svi pod stalnom »prismotrom« i da živimo u društvu straha te Aldousa Huxleya »Vrli novi svijet« koji opisuje društvo zadovoljstva i umjetne sreće u kojem svatko ima svoju ulogu i njome je poslušno zadovoljan.
TI SI BOGEC BISTRIČKI SA 500 PRODANIH CD, NA KONCERT TI DOLAZI 80 LJUDI, MISLIM. a medije mutave usput obradiš tako da siju sliku da si nešto veliko i obečavajuće. babe primitivne kakve ja znam u svojoj blizini ti to vjeruju, a nisu im ni netjaci bolji i nećakinje, isto tako zadrti selje, ALI GENERALNO SE SVI ZAKAPATE U TOJ GLUMI i jalnoj frapanciji. nemreš radit velike stvari ako ne poznaš rad i teorije velikih igrača. nema šanse. jer ne poznaješ put i metodu i reakcije. i nemreš živjet u tuđmanovoj ili titovoj koži ako je jasno da ni ti ljudi nisu bili idealni. gradiš zato novo. i sad moja jedna specijalnost, da počastim, a tiče se klopke jedne, illuminističkog super-strange-loopa za sistem-hrvatska, a taj sve rješava ako ga se ovdje prepozna i nije čudo da nam dolazi baš od aldousa huxleya, ali ga ja postavim na ovdašnju situaciju (Maja, nadam se da su pudingi bili dobri, fantastično tijelo, vedra duša, kaj se s tobom događa??)... dakle, huxley... " NAPREDAK UVIJEK ZAHVALJUJEMO NEZADOVOLJNIMA ". očito je da vam od konformnih seljo-beljo elita on neće doći, pa daj ili generale ili građanski bunt i promjene, jer potradiciji i krvi vukovara ionako je zgodnije da nas u eu uvedu desni neki konzervativci u vezi sa vesničinim narodnjacima nego li ovi smješice crveni, neuki. amen. amen ili al medina en anbi, kaj drugo? (a gemišt, a kaj drugo/ne, šala je, ne pijem 10 godina, nisam ni prije puno). dakle, od svih ovih koji zadovoljno i rastrošno i na pijano i na prekurvano žive u rh NE OČEKUJTE NAPREDAK. sve je jasno, ne? ili koji se " klauniraju " u politici, a to sdp zna, ko dijete, branit svoje očite slabosti, pa je i ingrid sada kao genijalni govornik na engleskome. ne kenjaj. jednom je, bogme je, sećam se, mislim da sam je u zg videl, dosta davno... je, je... bogme je imala lepe, lepe, lepe bijele uske sapete hlaće.
Nimalo ne očekivani razvoj događaja tj. povijesti, barem ne onima koji imaju izkustvo čitanja Aldousa Huxleya i Vrlog Novog Svijeta.
Ovu fantazmatsku dimenziju reklamiranja prepoznali su mnogi kriticari reklamiranja, od Aldousa Huxleya do Raymonda Williamsa, no ona jedino unutar lakanovske teorije cini dio koherentne logike, odnosno logike užitka.
Rowling, " Carrie " Stephena Kinga, " Američki psiho " Breta Eastona Ellisa, " Vrli novi svijet " Aldousa Huxleya te " Beloved " Toni Morrison.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com