Sporazum su, u prisustvu tadašnjeg američkog državnog tajnika Vorena Kristofera, parafirali predsjednik Predsjedništva R BiH, te predsjednici Srbije i Hrvatske - Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman.
Sporazum su, u prisustvu tadašnjeg američkog državnog tajnika Vorena Kristofera, parafirali predsjednik Predsjedništva R BiH, te predsjednici Srbije i Hrvatske - Alija Izetbegović, Slobodan Milošević i Franjo Tuđman.
Na promjenama odredaba mirovnog sporazuma koji su 21. studenoga 1995. u američkoj vojnoj bazi Wright-Patterson kod Daytona u američkoj državi Ohio potpisali predsjednici Hrvatske Franjo Tuđman, BiH Alija Izetbegović i Srbije Slobodan Milošević inzistiraju hrvatski i bošnjački političari u BiH, a u Republici Srpskoj je sutra tim povodom neradni dan.
U Lisabonu su tako 23. veljače 1992. Alija Izetbegović, Radovan Karadžić i Mate Boban prihvatili prijedlog Europske zajednice o konfederaciji podjeljenoj u tri etničke jedinice.
Alija Izetbegović je za političkog savjetnika imao Richarda Perlea, kao vojnog Osamu Bin Ladena, a savjetnik za odnose s javnošću mu je bio Bernard-Henri Lévy. "
Boban je nadalje rekao da je Alija Izetbegović dan ranije odbio razgovarati s hrvatskim izaslanstvom dok se u Mostaru " ne opservira sveukupnost situacije ", a zatim dodao kako je na te riječi upoznao prisutne s napadima Armije BiH na Hrvate.
Nakon kritičkih tekstova u Slobodnoj Bosni, uslijedili su napadi vrhovnog poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafe Cerića na glavnog urednika tjednika Senada Avdića, a napadima se pridružio i bivši predsjednik predsjedništva BiH Alija Izetbegović.
Jer, upravo je taj obred znak kako je ABiH zaista bila etnički i vjerski čista muslimanska, kako Alija Izetbegović nije bio izabrani predstavnik drugi bosanskohercegovačkih naroda, i kako su ti obredi zapravo gradnja diobe među bosanskohercegovačkim narodima te najgrublja diskriminacija i marginalizacija nemuslimanskog naroda.
To je način gradnje čiste nacionalne i vjerske muslimansko islamske Bosne i Hercegovine, upravo onakve kakvu je planirao izgraditi, i za kakvu je Alija Izetbegović bio spreman žrtvovati i dvijesto pedeset hiljada Muslimana.
On nadalje tvrdi da su mnogi od onih koji su na popisu ubijenih u Srebrenici poslije na prvim izborima koje je raspisao Alija Izetbegović bili na biračkim popisima u više gradova u Federaciji BiH, ali ni tu tvrdnju nije potkrijepio dokazima.
Poslije višestrukih sukoba postrojbi HVO-a i Armije BiH Mate Boban i Alija Izetbegović objavili su priopćenje o hrvatsko-muslimanskim odnosima.
Omerbašić, uvjeravao me je telefonom da je Alija Izetbegović strogo naredio Armiji BiH da ne smije dirati u sutješke fratre i njihov samostan. 104. Zapisničar iskaza očito je krivo pribilježio ime vikara franjevačkog samostana u Kraljevoj Sutjesci.
- Alija Izetbegović doživio je finale scenarija i svog debakla na sjednici Općinskog odbora SDA Mostar, koja je održana 17. listopada 1992. godine, kada su svi članovi Općinskog odbora odbili moju ostavku na kojoj je inzistirao sam Alija, koji je bio tu.
RAVNO - Navršilo se točno 13 godina od agresije na Ravno, kada su u središtu tog tada razorenog, opljačkanog i zapaljenog mjesta srpska vojska i paravojne jedinice pjevale: " Sva se sela malo ponagela, samo Ravno leži vodoravno ", a bošnjački lider Alija Izetbegović sve je to prokomentirao riječima: " Nije to naš rat ".
U izjavi koju su prenijeli lokalni mediji u RS, Dodik je kazao kako će iz tog entiteta usprotiviti ratficiranju ugovora što su ga potpisali predsjednici Franjo Tuđman i Alija Izetbegović ukoliko granica na Uni ne bude utvrđena sredinom te rijeke.
Telefonom su razgovarali predsjednik Sabora Stipe Mesić i predsjednik Alija Izetbegović, koji je isti dan stigao u Zagreb.
Mesić i Alija Izetbegović su bili jako dobri prijatelji.
Srbija je optužila Ganića da je kao v. d. predsjednika Predsjedništva BiH, dok je Alija Izetbegović bio uhićen, 2. svibnja 1992. naredio napad na vojnu bolnicu, oficirski klub JNA i medicinska vozila te dan poslije i napad na kolonu vojnih vozila JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Prijedlog koji su izložili predsjednici Alija Izetbegović i Kiro Gligorov predstavlja konstruktivan temelj za nastavak razgovora o uredenju odnosa izmedu jugoslavenskih republika, o čemu treba obaviti konzultacije u republikama, uključujući i ostale prijedloge koji su iznijeti u današnjim razgovorima. 2. S obzirom da su u osnovi krize u Jugoslaviji, pored ostalog i loši medunacionalni odnosi i da se oni posebno prelamaju u pojedinim republikama, dogovoreno je da se u najskorije vrijeme održi poseban sastanak predsjednika Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. 3. Sudionici skupa smatraju da krizu nastalu neizborom predsjednika i potpredsjednika Predsjedništva SFRJ treba riješiti Predsjedništvo što prije u skladu sa Ustavom i svojim Poslovnikom. 4. Predsjednici su dogovorili da intenziviraju svoje radne susrete. " (HINA) Sastanak predsjednika republika SFRJ 12. 12.06.1991. Split " Danas je u Splitu, u skladu sa zaključkom prošlotjednog razgovora predsjednika Republika odnosno predsjednika Predsjedništava Republika održan sastanak predsjednika republika Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, dr. Franje Tuđmana, Slobodana Miloševića i Alije Izetbegovića
Rekao je, između ostalog, da je u međustranačkim razgovorima ideju o podjeli " na srpski, muslimanski i hrvatski dio " prvi spominjao tadašnji predsjednik BiH Alija Izetbegović.
Međunarodna mirovna konferencija o Jugoslaviji 28. 29.09.1992. Geneva 29. rujan: Počinje novi krug ženevskih pregovora na koje po prvi put dolazi i Alija Izetbegović.
Uz domaćina, grčkog premijera Constantina Mitsotakisa, na konferenciji su sudjelovali predsjednici Franjo Tuđman, Dobrica Ćosić, Slobodan Milošević, Momir Bulatović, lideri tri naroda u BiH Radovan Karadžić, Mate Boban i Alija Izetbegović.
Alija Izetbegović i Ejup Međunarodna mirovna konferencija oGanić ne sudjeluju.
Međunarodna mirovna konferencija o Jugoslaviji 35. 27.07.1993. Geneva Novi odlučujući krug pregovora otvara se u Ženevi na kojem sudjeluju lideri triju sukobljenih strana Radovan Karadžić, Alija Izetbegović te Mate Boban, predsjednici Srbije, Crne Gore i Hrvatske Milošević, Bulatović i Tuđman, te međunarodni posrednici Owen i Stoltenberg.
Predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović nije došao: " Na razgovorima mogu sudjelovati samo ako se Srbi povuku s Bjelašnice ", poručio je Owenu i Stoltenbergu. (HINA, Baza EVA, 4. 8. 1993.) Međunarodna mirovna konferencija o Jugoslaviji 38. 20.08.1993. Geneva U želji da dovrše pregovore o zemljovidu, međunarodni posrednici zovu u Ženevu predsjednike Hrvatske, Srbije i Crne Gore, Tuđmana, Miloševića i Bulatovića, kako bi potaknuli strane u BiH da prihvate predloženo.
Reuter/AFP/Hina: " Predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović kazao je danas međunarodnim mirovnim posrednicima da ne može prihvatiti kompromisni mirovni plan za BiH bez većih promjena na predloženom zemljovidu podjele zemlje, izvijestili su diplomati u Ženevi.
Muslimanski dužnosnici dodaju da Izetbegović traži da muslimanska republika u BiH dobije još oko 6 posto ukupnog teritorija BiH. " (HINA, Baza EVA, 31. 8. 1993.) Međunarodna mirovna konferencija o Jugoslaviji 40. 20.09.1993. Britanski nosač zrakoplova " Invincible " Na razgovorima na britanskom nosaču zrakoplova sudjelovali su, Radovan Karadžić, Mate Boban, Alija Izetbegović, te predsjednici Franjo Tuđman, Slobodan Milošević, i Momir Bulatović, supredsjedatelji MKBJ David Owen, Thorvald Stoltenberg, predstavnici SAD-a Charles Redman i Rusije Vitalij Čurkin.
U razgovorima sudjeluju predsjednik Srbije Slobodan Milošević, vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, predsjednik BiH Alija Izetbegović, te mirovni posrednici lord Owen i Thorvald Stoltenberg, javila je agencija DPA. 29. 11. uvečer održani su razgovori između Srba i Hrvata.
Sudjelovali su predsjednici Hrvatske, Srbije i Crne Gore, Franjo Tuđman, Slobodan Milošević, Momir Bulatović, Alija Izetbegović lider bosanskih Muslimana, Radovan Karadžić predsjednik Republike Srpske, Međunarodna mirovna konferencija o Jugoslaviji premijer Haris Silajdžić te vođa delegacije bih Hrvata Mile Akmadžić.
Izjavu su potpisali Nikola Koljević, dopredsjednik RS i Mile Akmadžić vođa delegacije bih Hrvata. 45. 01.11.1995. Dayton U zračnoj bazi Wright-Patterson u Daytonu, Ohio, započeli mirovni pregovori o Bosni i Hercegovini, u kojima sudjeluju hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, predsjednik BiH Alija Izetbegović i srbijanski predsjednik Slobodan Milošević uz predstavnike Kontaktne skupine i Europske unije.
Mirovni pregovori o Bosni i Hercegovini Dayton, Ohio, USA. 47. 20.11.1995. Nakon 21 - og dana pregovora, u bazi Wright-Patterson, u Daytonu (Ohio, SAD), globalni Mirovni pregovori oDayton mirovni sporazum za BiH parafiraju predsjednici Alija Izetbegović, dr. Franjo Tuđman i Slobodan Milošević.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com