ANČI LEBURIĆ, rođena 1958. u Splitu, gdje je završila osnovnu i srednju školu.
ANČI LEBURIĆ, rođena 1958. u Splitu, gdje je završila osnovnu i srednju školu.
U okviru Multimedijske manifestacije Dani žena u Zlatnim vratima, u srijedu 10. ožujka promovirana je znanstvena knjiga Žene: društvene uloge i statusi autorica Anči Leburić, Mirjane Kučer i Nikoline Raić.
SPLIT - Kao vrijedan prilog istraživanjima hrvatskog društva, u utorak su na Tvrđavi Gripe predstavljene tri sociološke studije kao rezultat desetogodišnjega znanstvenog rada dr. Inge Tomić-Koludrović i dr. Anči Leburić, docentica na katedri Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zadru.
Na tribini će sudjelovati Anči Leburić sa Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Splitu te predstavnici stranačkih pomladaka, organizacija mladih i za mlade, Grada Splita te Županije Splitsko-dalmatinske.
Studiju »Stari i novi mediji: sociološka istraživanja medijskog stiliziranja života« napisali su Anči Leburić, Maja Quien i Dino Lovrić, a cilj joj je sagledati korištenje, raširenost i utjecaje medija odnosno njihovu (ne) izravnu ulogu u oblikovanju potreba, znanja, sposobnosti i vještina stanovnika Hrvatske.
Studiju »Mediji kao (pre) nositelji interkulturalizma u hrvatsko-talijanskim interakcijama: istraživanja s početka trećeg milenija«, potpisuju Anči Leburić i Magdalena Nigoević, a ona se bave raširenošću talijanskog jezika i kulture u Hrvatskoj.
Postavili smo to pitanje dr. Anči Leburić, profesorici s Odsjeka sociologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, koja se u većem dijelu svog znanstvenog rada bavila sociologijom mladih.
Ovom prilikom predstavljeni su i rezultati pravno-sociološkog istraživanja i analize rodnih politika u Gradu Splitu, koje su u okviru projekta izvršile Domine u suradnji s Odsjekom za sociologiju Filozofskog fakulteta u Splitu i prof. dr. sc. Anči Leburić.
Nakon pažljivog proučavanja teorijskih aspekata te istraživanja koje su Inga Tomić-Koludrović i Anči Leburić, odlučila sam malo podrobnije analizirati površno-društveni i društveno-svijesni žvotni stil.
Nadalje, jedno od zadnjih istraživanja mladih u Hrvatskoj je bilo istraživanje Inge Tomić-Koludrović i Anči Leburić na uzorku od 1283 ispitanika iz Dalmacije.
U okviru Multimedijske manifestacije Dani žena u Zlatnim vratima, u srijedu 10. ožujka promovirana je znanstvena knjiga Žene: društvene uloge i statusi autorica Anči Leburić, Mirjane Kučer i Nikoline Raić.
Nastala na osnovi pravno-sociološkog istraživanja u okviru jednogodišnjeg projekta Stvaranje novih modela za unaprjeđenje i integraciju rodnih politika u lokalne javne politike u Gradu Splitu u partnerstvu Udruge za promicanje prava žena i razvoj civilnog društva Domine i prof. dr. Anči Leburić s Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Splitu, knjiga predstavlja značajan doprinos kao relevantan znanstveni sadržaj za razumijevanje rodne politike i sociologije roda.
Nakon kratkog pregleda teorijskih okvira o fenomenu životnog stila mladih kroz zadnjih pedeset godina dvadesetog stoljeća, pokušat ću prikazati kako je to izgledalo u Hrvatskoj, navesti 6 životnih stilova do kojih su empirijski došle Inga Tomić-Koludrović i Anči Leburić u svom istraživanju 1999. godine te izdvojiti površno-društveni i društveno-svijesni životni stil (Tomić-Koludrović/Leburić, 2001) i pobliže ih objasniti.
prof. dr. Anči Leburić, Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta Split, druge udruge i organizacije koje se bave problematikom siromaštva.
Sociologinja sa Sveučilišta iz Splita Anči Leburić kazala je da je na tamošnjem sveučilištu vrlo izražen pesimizam u pogledu spremnosti zaposlenika da se suoče s negativnim pojavama.
Svakako bi bilo zanimljivo ispitati koliko se situacija promijenila u zadnjih 10 - ak godina, i koliko se i danas možemo referirati na generaciju mladih kao na skeptičnu generaciju, kako su ih imenovale Inga Tomić Koludrović i Anči Leburić koje su krajem 90 - tih provele studiju o životnim stilovima mladih u Hrvatskoj.
Nesebičnu pomoć ponudili su Splićani Anči Leburić, Mirjana Rašević i Matko Stanić, a svoje susjede Jelšane nisu zaboravili ni hvarski susjedi iz gradske uprave Staroga Grada.
Opsežna sociološka studija o društvenim uvjetima obnove splitske jezgre, koju su 1998. godine uz potporu Svjetske banke izradili sociolozi Anči Leburić, Maja Maroević i Ivan Rogić, pod imenom " Splitska povijesna jezgra zapušteno srce grada ", u ukoričenom dvojezičnom izdanju predstavljena je na promociji u Podrumima Dioklecijanove palače.
- Čak 84,5 posto Splićanki smatra da je u profilu idealnog tipa žene najvažnije da je mudra, cijeni se i samouvjerenost, dok su najnepoželjnije osobine prepotentna i nametljiva - ustvrdila je Anči Leburić s Odsjeka za sociologiju, koja je uz studenticu Nikolinu Raić i Mirjanu Kučer iz Domina koautorica istraživanja.
U srijedu, 17. ožujka, u Zlatnim vratima svečano je promovirana knjiga Rodno osjetljiva politika politika za promjene, jedna od tri publikacije objavljene u okviru partnerskog projekta Domina i prof. dr. Anči Leburić, Odjel sociologije Filozofskog fakulteta u Splitu, Stvaranje novih modela za unaprjeđenje položaja žena u društvu i integraciju rodnih politika u lokalne javne politike u Gradu Splitu, financiranom od EU.
Uvodna izlaganja podnijeli su Benjamin Čulig, Ognjen Čaldarović i Anči Leburić.
Cjelokupna diskusija (kao i sve ostale diskusije u sklopu javne rasprave) je snimljena, napravljen je transkript te izvršena analiza, što je sve zajedno doneseno u dokumentu Analiza rasprava o Planu upravljanja povijesnom jezgrom i podumima Dioklecijanove palače koji je izradio Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, pod vodstvom prof. dr. sc. Anči Leburić.
Mr. Maroević je, inače, prije tri godine zajedno s kolegama dr. Anči Leburić i dr. Ivanom Rosićem provela veliko sociološko istraživanje na uzorku od 800 Splićana i turista, financiranom od Svjetske banke, kojim su došli do nekih odgovora o važnosti Rive i uže gradske jezgre u svijesti građana.
Dr. Anči Leburić: Mladi stasaju u ambijentu bezobrazluka i agresivnosti
Knjigu će predstaviti Jagoda Granić i Anči Leburić.
Izbor predstavnika struka bio je prepušten sociologinjama Maji Maroević i Anči Leburić.
Moderatori i nositelji inicijative u ime Grada Splita, konzervator Goran Nikšić i sociologinja Anči Leburić su organizirali neuspjelu javnu tribinu za građane o toj temi na koju je naposljetku došlo tek deset ljudi
Svojim znanstvenim prilozima sudjeluju Jakov Jukić, Mislav Kukoć, Ivan Grubišić, Siniša Zrinščak, Špiro Marasović, Nikola Skledar, Ljudevit Plačko, Stipe Tadić, Juraj Kolarić, Anči Leburić i Ignacije Vugdelija.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com