Kad mlada Mary Howard stigne na veličanstveni dvor kralja Henrika VIII., kako bi bila dvorska dama njegove ljubavnice Anne Boleyn, izvan sebe je od radosti.
Kad mlada Mary Howard stigne na veličanstveni dvor kralja Henrika VIII., kako bi bila dvorska dama njegove ljubavnice Anne Boleyn, izvan sebe je od radosti.
Kći plemića, Jane je bila dvorska dama prvih dviju Henrikovih supruga, Katarine Aragonske i Anne Boleyn.
Nezadovoljan u braku s Anne Boleyn, kralj se počeo zanimati za mladu dvorsku damu, a ona je pristala na brak, ali je odbila postati Henrikovom ljubavnicom.
Udala se za kralja 1536. nedugo nakon pogubljenja Anne Boleyn i ubrzo ostala trudna.
Dvorske su dame bile Catherine Howard (buduća Henrieva žena i sestrična Anne Boleyn) i Lady Jane Rochester.
Neki izvori tvrde da je ova pjesma ubrzana verzija pjesme Greensleeves koju je engleski kralj Henry VIII napisao svojoj budućoj supruzi Anne Boleyn.
Prvo ' otkriće ' tiče se vječne muze, posebno britanskih umjetnika, Anne Boleyn, koja je oduvijek imala auru nedužne žrtve odvratnog psihopata Henryja VIII, i koji ju je, smatralo se, obezglavio bez ikakva razloga tokom jedne od svojih patoloških oluja.
Pogotovo ako je puna preljuba kao kod Anne Boleyn i Iris Murdoch.
Dolazi do velikih previranja zbog kraljeve želje da oženi Anne Boleyn.
Istodobno njezinu pragmatičnu sestričnu lady Rochford (Jane Boleyn), koja je bila svjedokom optužbe protiv bivše kraljice Anne Boleyn, ne prestaju progoniti duhovi prošlosti i nasljeđe Boleynovih - sumnja, izdaja i smrt.
Dodamo li tomu životopis koji već stoljećima privlači povjesničare i nadahnjuje umjetnike, onaj moćnog, slavohlepnog i brutalnog engleskog kralja Henrika VIII. (1491 1547) te burno životan njegove druge žene Anne Boleyn te sve ubacimo u holivudsko-britanski filmski stroj, rezultat je film teško prevodiva višeznačna naslova The Other Boleyn Girl.
Riječ je o filmu koji gotovo da ne može podbaciti u šire publike, poglavito znamo li da u njemu u ulogama dviju bliskih sestara, a potom i ljutih suparnica, nastupaju dvije najveće mlade američke zvijezde, Natalie Portman (Anne Boleyn) i Scarlett Johansson (Mary Boleyn), a da zloglasnoga Henrika VIII. tumači Eric Bana.
Anne Boleyn željela je mnogo više i u tome dobrim dijelom uspjela, no svoju je ambicioznost, uči nas povijest, na kraju platila glavom.
Svijetu fascinantnog i nadasve krvavog doba Tudor dinastije, najistraživanijeg doba engleske povijesti, Helena se ponovno vratila oko sedamnaest godina kasnije u ulozi, kako ju je povjesničar Eric Ives nazvao, najkontroverznije žene koja je ikad bila suprugom nekog engleskog kralja, šarmantne, temperamentne i nesretne Anne Boleyn koja je, baš kao Jane Grey, svoj život okončala glavom na panju.
Kad u ruke mlađe engleske kraljice Elizabete I dođe tajni dnevnik Anne Boleyn, druge od šest supruga njezina oca Henrika VIII., ona otkriva mnogo toga o silno oklevetanoj majci koju nikad nije upoznala
Elizabeta I. (1533. - 1603.), jedna od najznačajnijih kraljevskih ličnosti u engleskoj povijesti, kći Henrika VIII. i Anne Boleyn, poznata po pobjedi nad španjolskom morskom armadom, dinastičkim borbama s vojvotkinom Mary od Suffolka, koja joj je bila daljnja rođakinja, a koja ju je zatočila u Tower Bridge (na kraju kad se Elizabeta oslobođena svih optužbi zbog šurovanja s izdajnicima i neprimjerenih vjerskih nazora, Mary ju proglašava za svoju nasljednicu), dok je onu drugu Mary, kraljicu Škota, dala smaknuti da joj ne preuzme prijestolje, Francis Drake je svoje gusarsko-istraživačke pohode održavao uz pomoć njezinog novca, a cijelo je razdoblje njezina kraljevanja prozvano " elizabetinsko doba ".
Anne je kasnije imala prilično dobar život - dobila je velikodušnu mirovinu i nekoliko dvoraca, uključujući i Hever Castle u kojem je odrasla Anne Boleyn.
Nju je ova vijest obradovala jer je strahovala da će završiti na stratištu kao njena prethodnica, Anne Boleyn.
Treća je bila princeza Elizabetha, kći Anne Boleyn koja je pogubljena zbog preljuba i izdaje, također nepoželjna na prijestolju.
Pokušavajući i dalje osvojiti srce Anne Boleyn (Natalie Dormer), Henrik (Jonathan Rhys Meyers) službeno priznaje svog sina s Elizabeth Blount čime trogodišnjak postaje vojvodom od Richmonda i Somerseta.
Glavni aduti ovog u gotovo svemu britanskog filma ipak nisu Britanci nego dvije najveće mlade američke zvijezde, Natalie Portman (Anne Boleyn) i Scarlett Johansson (Mary Boleyn) te Australac Eric Bana (Henrik VIII.).
Anne Boleyn željela je mnogo više i u tome dobrim dijelom uspjela (svoju je ambicioznost, uči nas povijest, na kraju platila glavom), no Chadwick, želeći ispričati priču a ne prikazati povijesnu lekciju, izbjegava dublji ulazak u povijesne slojeve i usredotočuje se na intimnu dramu protagonist (ic) a, pa je Dvije sestre za kralja u konačnici najbolje okarakterizirati kao solidnu kostimiranu melodramu.
Provjerite već ove subote, 15. listopada, u 19 sati ide li vam dečko baš tako jako na živce ili je gore prošla Anne Boleyn jer se zacopala u okrutnoga kralja Henryja VIII.
Prvu knjigu Pamfilos ili pripovijetke dokonjaka objavio je 1970, a pjesme Usmjereni odgoj Anne Boleyn 1982. u biblioteci Znaci CKD-a i Orfejev posao 1992. u izdavačkoj kući Naprijed.
Kad u ruke mlađe engleske kraljice Elizabete I dođe tajni dnevnik Anne Boleyn, druge od šest supruga njezina oca Henrika VIII., ona otkriva mnogo toga o silno oklevetanoj majci koju nikad nije upoznala.
Ubrzo se kralj razveo od Katarine da bi se oženio s Anne Boleyn, o čemu je već detaljno pisano u našem eKalendaru.
Kraljica Anne Boleyn, druga žena Henrika VIII, koju je kasnije dao pogubiti, na vratu je imala obilježje od rođenja u obliku jagode, što su kasnije neki protumačili kao znak da je vještica.
Neka od najznačajnijih djela objedinjenih kolekcijom su molitvenik tragično pogubljene engleske kraljice, žene Henrika VIII, Anne Boleyn kojeg je uz sebe nosila na dan svog pogubljenja; dvije najmanje knjige na svijetu koje su toliko malene da je nemoguće procijeniti koja je manja; nekolicina knjiga što ih je Napoleon nosio sa sobom na svojim putovanjima te set od 40 knjigica sa sabranim Shakespearovim djelima.
Među najatraktivnijim eksponatima bit će pismo Henrika VIII. kojim ovlašćuje sira Thomasa Boleyna, oca njegove ljubavnice Anne Boleyn, za pregovore o razvodu od prve supruge Katarine Aragonske.
Dvadeset je godina, prema vlastitom priznanju, oklijevala sjesti i napisati knjigu o metežu nastalom kraljevom željom da oženi Anne Boleyn, viđenom očima kraljevskog savjetnika Thomasa Cromwella, no jednom kad se na to odlučila, ova bivša socijalna radnica i filmska kritičarka nagrađena je jednim od najprestižnijih priznanja.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com