Je li po Krku bilo rušenja antifašističkih spomenika?
Je li po Krku bilo rušenja antifašističkih spomenika?
Sve ono što je u hrvatskoj prošlosti nastalo izvan okvira antifašističkog pokreta, Mesić je nazvao zanemarivim, dodavši kako je to ipak bilo sasvim dovoljno subjektivnim piscima povijesti da se na cjelokupnu hrvatsku povijest nalijepe crne etikete. Najnovije razdoblje naše svakodnevice bilježi nemile ekscese: od devastiranja antifašističkih spomenika do oživljavanja fašističke ikonografije.
Na desetine je srušenih i oskrnavljenih antifašističkih spomenika širom cijele Bosne i Hercegovine, ali i regiona.
Ništa ta partija nije rekla o progonima građana srpske nacionalnosti u gradovima, o sveopćoj pljački, niti o devastaciji antifašističkih spomenika.
Hrvatska od 1991. nije naravno sljednica NDH, formalno-pravno, ali je mnogo učinila da iziritira ono malo hrvatskih Židova, ali još gore, svjetsko židovstvo... (promjena naziva Trga žrtava fašizma, toleriranje ustaške ikonografije, rušenje antifašističkih spomenika, uvođenje kune, ideja o promjenama u spomen kompleksu Jasenovca - pokapanje i ustaša na tom prostoru kao znak pomirenja...
Navedeni Saborski odbor podnio je i zahtjev Ministarstvu obrazovanja RH da se učini revizija školskih povijesnih udžbenika, i program za vraćanje« antifašističkih spomenika », iako se zna da to nisu spomenici antifašizmu liberalnih Zapadnih demokracija, nego spomenici Titovim partizanima.
Ovo više nije Tuđmanova Hrvatska u kojoj je u zrak dignuto 3500 antifašističkih spomenika i promijenjeni nazivi desetak tisuća ulica i trgova.
U Hrvatskoj je evidentirano čak 3.000 porušenih antifašističkih spomenika i spomen obilježja.
Kolektiv WHW čine četiri politički osviještene kustosice - Ana Dević, Ivet Ćurlin, Nataša Ilić i Sabina Sabolović, koje zagovaraju angažiranu umjetnost, a u radu su se bavile društveno osjetljivim temama poput Komunističkog manifesta, Nikole Tesle, Vojina Bakića i sudbine antifašističkih spomenika, a prije dvije godine bile su kuratorice na Istanbulskom bijenalu.
I dan danas kad slavimo ovaj dan antifašizma zapitajmo se onako ljudski zbog sebe samih, kakva smo mi to država koja slavi ovaj dan, a istovremeno je od 1990. do 2000. godine porušeno preko tisuću, točnije oko 3 tisuće, antifašističkih spomenika.
Naš obilazak dao nam je čvrst primjer neočuvanosti antifašističkih spomenika.
Između 2 965 devastiranih antifašističkih spomenika na području Hrvatske našao se je i Augustinčićev spomenik Titu koji je eksplozivnom napravom srušen s postolja 2004. godine, a s torza raznesene skulpture, kako to navodi policijski očevid, bila je otkinuta Maršalova glava.
Nemam ništa protiv da se poruše ova dva-tri preostala spomenika ustašama u Hrvatskoj, ako ih je uopće ostalo toliko, ali da se onda sruši i ovih stotinjak tisuća partizanskih i antifašističkih spomenika širom Hrvatske.
Krađa je svakako omogućena nemarom države za zaštitu antifašističkih spomenika i nesankcioniranjem krađe, ali je direktno motivirana mogućnošću prodaje, tj. potražnjom na tržištu sekundarnih sirovina. Ideološka i neideološka destrukcija Iako je riječ o objektu nezaštićenom od strane države, odnosno službeno zanemarenom i prepuštenom devastaciji i krađi, Bakićev spomenik nije nevidljiv ili nedokumentiran.
Devedesetih godina u Hrvatskoj je srušeno i oštećeno više od 3.000 antifašističkih spomenika, a tek je nekolicina njih obnovljena.
Previše je onih koji relativiziraju važnost antifašizma, previše je razrušenih antifašističkih spomenika i zaboravljenih žrtava.
- Svi smo vjerovali da je period rušenja antifašističkih spomenika prošao.
Nakon pomenutih akcija aktivisti će se pridružiti članovima SABNOR-a, te građanima Mostara u obilasku antifašističkih spomenika.
Da li, nakon iskustva tuđmanizma, kada je uklonjeno nekoliko tisuća antifašističkih spomenika iz ideoloških razloga, intervenirajući u nove spomenike možemo izbjeći stavove da se uklanjaju značenja, a ne slabe ili loše forme?
Ipak, mora se priznati da Srbija pruža pomoć u obnovi ako ništa drugo onda barem antifašističkih spomenika, i to uz materijalnu asistenciju Ministarstva kulture za obnovu spomenika Ustanku naroda Like u Srbu? Kojeg naroda, pitam vas, povjesničari?
Vlast je izbrisala većinu ulica koje nose njegovo ime, srušeno je oko 2000 antifašističkih spomenika, a doslovno cjelokupno nasljeđe bivšeg društvenog poretka gotovo kriminalizirano.
Objavljeno je II. izmijenjeno i dopunjeno izdanje, " Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990 - 2000. godine ", drugo je djelo " Kalnički partizanski odred " autora Žarka Miličevića i ovo, treće djelo, je monografija " 34. udarne divizije NOV i PO Hrvatske " autora Vladimira Hlaića.
I dolaskom te, tzv. trećesiječanjske diktature, sav onaj marljivi posao uništavanja antifašističkih spomenika, razbijanja, tucanja, miniranja i taljenja stotina i stotina umjetničkih djela s tematikom NOB-a, sav taj naporan posao na kojem su radili brojni domoljubni trudbenici kao da je zaboravljen.
U toku je prikupljanje građe za izradu " Dosjea o Srbima u Hrvatskoj 1999 - 2000. " koji će obuhvaćati petnaest top-tema tog vremena kao što su: uništavanje spomenika Srpske pravoslavne crkve i antifašističkih spomenika i obilježja, miniranje kuća, ubojstva građana srpske nacionalnosti, njihovo otpuštanje s posla i deložacije iz stanova, uništavanja knjižne građe, promjena demografske strukture, promjena statusa Srba u Hrvatskoj, problemi s kojima se susreću povratnici...
Spomen ploča, kao i stotine drugih antifašističkih spomenika, devastirana je tokom devedesetih, te do dana današnjega nije obnovljena, već, takva kakva jest, stoji kao dvostruka paradigma; paradigma prošlosti, i da, budimo otrcani, tmurne sadašnjosti.
DONJI LAPAC U nedjelju je ispred spomen-grobnice narodnih heroja na Trgu Nikole Tesle u Donjem Lapcu obilježena godišnjica početka antifašističkog otpora za teritorij Like u Drugom svjetskom ratu. Ovo je vaš jubilej, ali je i praznik općine rekao je lapački načelnik Milan Đukić obrazlažući ispred pedesetak sudionika NOR-a i mještana razlog obilježavanja 27. srpnja. Okupili smo se pokraj spomenika koji evocira vašu borbu, a to je jedan od 3500 oskvrnutih antifašističkih spomenika, a jedan od 93 na ovom području koji je narod ovoga kraja obnovio na Trgu Nikole Tesle.
No, u razdoblju od 1990. do 2000. srušeno je preko tisuću antifašističkih spomenika.
Obojica su duh antifašizma razumjeli kao utvaru koja prikladno lebdi negdje iznad nekolicine preostalih antifašističkih spomenika.
Juraj Hrženjak, aktivni sudionik NOB-a i jedan autora monografije Rušenje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj 1990. 2000. kaže da je popisano ukupno 2.964 uništena ili oskrvnavljena spomenika, bisti i masovnih grobnica. Treba dodati još oko pet stotina spomen obilježja koja nismo mogli popisat jer je u tim općinama na vlasti je bila krajnja desnica, pa su našim borcima, koji su ih htjeli zabilježiti, prijetili čak i smrću.
Po mom mišljenju iz proračuna bi se trebala financirati i obnova najvažnijih među više od 3000 srušenih i oštećenih antifašističkih spomenika.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com