Prva uspješna trgovinska suradnja između Velike Britanije i Hrvatske bila je točno prije 120 godina, kada je čuveni arheolog sir Arthur Evans uspješno trampio svoj cilindar za mramornu glavu carice Livije, žene Augusta Cezara.
Prva uspješna trgovinska suradnja između Velike Britanije i Hrvatske bila je točno prije 120 godina, kada je čuveni arheolog sir Arthur Evans uspješno trampio svoj cilindar za mramornu glavu carice Livije, žene Augusta Cezara.
Veza je obnovljena nakon otkrića obezglavljenih rimskih kipova, kada se u Augusteumu našlo i tijelo Livije, a glavu te carice u Naroni je još 1878. pronašao slavni britanski arheolog Arthur Evans i otada se nalazi u postavu oxfordskog muzeja.
Poznati engleski arheolog Sir Arthur Evans je 1932. godine tijekom boravka u Dubrovniku, nakon što je obavio istraživanja u okolici, poklonio inkunabulu De natura angelica (Firenca, 1499.) gradu Dubrovniku i njegovoj Knjižnici.
Sir Arthur Evans je napisao sljedeću posvetu: »Ovu knjigu je darovao kao povijesnu uspomenu gradu Dubrovniku i njegovoj Gradskoj knjižnici Sir Arthur Evans koji je ovdje, kao i njezin autor, prvi put došavši kroz Bosnu, našao gostoljubljivo utočište (1875 - 1882).
Za kretsku arhitekturu najznačajnije su njihove palače, osobito u Knossosu koju je otkrio Arthur Evans.
ona mala kućica na moru, koja se ovako čini daleko od hotela, a para da je nasađena na sekama, zapravo mu pripada. spominjem je zato jer je u toj kući krajem 19. st. jedno šest-sedam godina živio svjetski hohštapler, putopisac, špijun, ugledni englez sir arthur evans, koji je operirao po bosni (odakle su ga išćerali i utočište je našao u dubrovniku). poznat je po svemu ovome što sam napisala, a viđan je uvijek u šetnji sa štapom. žena mu je jahala konjem po gradu. dakle, taj engleski sir se je u starosti vratio u dubrovnik 1932. i odužio se za mrzovoljno dubrovačko gostoprimstvo.
Kada je poznati britanski arheolog sir Arthur Evans 1878. posjetio Vid, seljaci su mu pokazali dvije glave.
Arheološki simpozij ' Sir Arthur Evans u Dalmaciji ' u Oxfordu
Sir Arthur Evans, koji je slavu stekao kao pronalazač minoske kulture na Kreti, 1878. godine prolazio je dolinom Neretve gdje je svoj šešir zamijenio za dvije glave s rimskih kipova od kojih je jedna bila Livijina, objašnjava Times navodeći da je nakon Evansove smrti Livijina glava završila u muzeju Ashmolean oxfordskog sveučilišta.
Britanski arheolog Arthur Evans je početkom 20. st. započeo iskopavanja u Knosu gdje je pronašao pločice s natpisima iz brončanog doba.
Njezin kult u Naroni potvrđivali su natpisi i portret u Ashmolean muzeju u Oxfordu, koji je bio pribavio Sir Arthur Evans u Naroni 1878. (prethodno ga je bio uočio Mihovil Glavinić, u jesen 1874.).
U prilog ovoj pretpostavci svjedoči, desetak godina raniji, nalaz glave cara Vespazijana na istom mjestu, vrhunski portret rimskog realizma kao i davni (1875.) čuveni otkup Livijina portreta kojeg je Sir Arthur Evans zamijenio s jednim Vidonjcem za svoj polucilindar.
Ruševine palače otkrio je britanski arheolog Arthur Evans tek početkom 20. stoljeća.
Englez sir Arthur Evans je svojim otkrićem palače u Knososu na Keti dokazao mit o kralju Minosu, Labirintu i Minotaurusu, odnosno da je postojala jaka pomorska država i carstvo koje je vladalo Sredozemnim morem.
Zbirke su se rapidno bogatile donacijama i trebalo je više prostora te je nova zgrada Ashmoleana bila izgra đ ena 1845. Sljede ć a faza proširenja i dogradnje bila je za vrijeme kada je u muzeju radio kustos Arthur Evans (1851 1941), koji je stvorio novi koncepti zajedni č kog izlaganja umjetnosti i arheologije.
Arthur Evans, arheolog svjetskoga glasa i začetnik arheoloških istraživanja na dubrovačkom području, poklonio je 1882. Muzeju tri rimska nadgrobna natpisa iz Cavtata, koji su prvi uvedeni u knjigu darovanih i kupljenih predmeta.
Arthur Evans je od 1884. do 1908. godine bio kurator Muzeja Ashmolean, najstarijeg javnog muzeja u Europi koji se nalazi u sklopu Oxfordskog sveučilišta, te je u svijetu arheologije najpoznatiji po svojim iskopavanjima palače u Knosu na Kreti i razvijanju koncepta minojske civilizacije.
Na slici gore don Frane Bulić i Sir Arthur Evans ponovno su se sreli nakon 50 godina.
U Muzeju Ashmolean u Oxfordu, 10. svibnja, održat će se arheološki simpozij ' Sir Arthur Evans u Dalmaciji ', o putovanjima i otkrićima britanskog arheologa Arthura Evansa, kao dio programa festivala ' Welcome Croatia ' povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju.
Naime, poznati britanski arheolog sir Arthur Evans tijekom svog proputovanja, a kako je prenio u svom dnevniku, u traganju za arheološkim ostacima, od seljaka je koji je glavu iskopao u Vidu, kako bilježi, za jedan je šešir kupio glavu Livije i kasnije ju je donirao muzeju u domovini.
Ilirsko pleme Risoniti kovalo je u naselju vlastiti novac, koji je otkrio slavni engleski arheolog Arthur Evans.
Ovo je primjetio poznati Britanski arheolog Arthur Evans kada je prolazio kroz BiH i kasnije objavio u svojoj knjizi " Trought Bosnia and Herzegovina on foot during insurrection, August and September 1875 ". Radi se o njegovim zapazanjima o izgledu katolika prilikom jednog vjerskog obreda..
Engleski arheolog Arthur Evans koji je iskapao ostatke Mikene u Grčkoj pri povratku doma proputovao je Bosnom.
To što je pisa Arthur Evans, veliki arheolog, ja ne mogu mijenjat
In 1894, an expedition led by Sir Arthur Evans discovered on the island of Crete, near the Kephala site, a bronze age palace.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com