U prilogu se navodi izjava službenog izvora o tome da je oprema nađena tijekom posljednjih nekoliko dana na neimenovanoj lokaciji uz obalu i da to otkriće naglašava ulogu Izraela u pobuni protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
U prilogu se navodi izjava službenog izvora o tome da je oprema nađena tijekom posljednjih nekoliko dana na neimenovanoj lokaciji uz obalu i da to otkriće naglašava ulogu Izraela u pobuni protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
No, pitanje je koliko su sirijski pobunjenici skloni prihvatiti išta što inicira Iran koji je saveznik sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
Prema podacima Opservatorija za ljudska prava, od početka pobune protiv režima Bašara al Asada u ožujku 2011. u sukobima je ubijena 41.000 ljudi, većinom civila.
Kriza u Siriji prerasla je u oružani sukob između " gerile " sastavljene od tisuća dezertera i režima odlučnog ugušiti pobunu i zasjenio je mirne prosvjede s početka pobune protiv predsjednika Bašara al-Asada,...
Utorak je bio jedan od najsmrtonosnijih dana od početka pobune, polovicom ožujka, protiv režima predsjednika Bašara al-Asada, u čijoj represiji je poginulo više od 5000 osoba u devet mjeseci, prema procjeni UN-a.
Na sjeveru Sirija, u kojoj traje krvava pobuna protiv diktator skog režima Bašara-al-Asada, uz vjerojatan egipatski rasplet.
Iran, zemlja u kojoj većinu čini šijitsko muslimansko stanovništvo, glavni je regionalni saveznik režima predsjednika Bašara al Asada te redovito optužuje zapadne zemlje, neke arapske države i Tursku da pomažu sirijskim pobunjenicima u borbi protiv Damaska. (Hina)
Njemačka je vlada rekla da je " užasnuta " novim pokoljem u Siriji i ponovo je zatražila odlazak predsjednika Bašara al-Asada istaknuvši pri tome " posebnu odgovornost " Rusije.
Rusija i Kina zaštitile su režim sirijskog predsjednika Bašara al Asada u Vijeću sigurnosti UN-a blokirajući dvije rezolucije kojima se osuđuje nasilje protiv sirijske oporbe, a i Peking i Moskva podržavaju mirovni plan posebnog izaslanika UN-a i Arapske lige Kofija Annana.
Iako su mnogi nakon nedavnog susreta izraelskog premijera Benjamina Netanyahua s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom bili uvjereni da je postignut dogovor kako Rusi sirijskom režimu Bašara al-Asada ipak neće ispostaviti raketni protuzračni sustav S-300 (u zamjenu za odustajanje Izraela od napada na ciljeve u Siriji), o čemu je ovih dana pisao i britanski The Sunday [... ]
Američki dužnosnici su izjavili da je Clinton također zatražila od Kine suradnju u okončanju nuklearnog programa Sjeverne Koreje i uvjeravanju sirijskog čelnika Bašara al-Asada da obustavi smrtonosne obračune s oporbom.
Vlada predsjednika Bašara al-Asada nadzire samo 30 posto Sirije, rekao je u utorak bivši premijer Riad Hijab u prvome javnome istupu od prošlotjednog bijega k oporbi, prenose agencije uz vijesti o nastavku sukoba i dolasku visoke UN-ove dužnosnice za humanitarna pitanja u Damask.
U subotu 17. veljače susreli su se predsjednici Irana i Sirije Mahmud Ahmadinedžad i Bašara al-Asad te obećali savezništvo protiv, kako su se izrazili, američke i izraelske urote protiv islamskog svijeta.
Unutar Sirije UN-ove humanitarne agencije namjeravaju pomoći četiri milijuna ljudi kojima je žurno potrebna humanitarna pomoć, među kojima je i procjenjenih 2 milijuna osoba koje su zbog borbi između snaga predsjednika Bašara al-Asada i pobunjenika koji ga žele svrgnuti morali napustiti svoje domove.
Poput sirijskog predsjednika Bašara al Asada, Moskva za sukobe u Siriji uglavnom optužuje naoružane protivnike vlade u Damasku za koje kaže da ih potiču i naoružavaju strane zemlje.
Rusija, koja je s Kinom već dvaput vetom blokirala donošenje rezolucije VS UN o Siriji, želi izjednačiti odgovornost režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada i oporbe za nasilje, dok Zapad svu krivicu prebacuje na režim.
Sjedinjene Države su zaključili da su snage sirijskoga predsjednika Bašara al-Asada koristile kemijsko oružje protiv pobunjeničkih skupina u Siriji pa je američki predsjednik Barack Obama odlučio dostaviti izravnu vojnu pomoć sirijskoj oporbi, objavila je Bijela kuća.
Američka administracija razmatra niz opcija protiv vlade sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, uključujući i moguće sankcije protiv visokih sirijskih dužnosnika, kako bi izvršila pritisak na Damask da prekine nasilje prema prosvjednicima, izvijestio je u ponedjeljak glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnosti Zommy Vietor.
Prosvjedi protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada traju od 18. ožujka, a u neredima u brojnim sirijskim gradovima poginuo je velik broj osoba.
Istovremeno, EU je pojašao sankcije prema energetskom i financijskom sektoru u Siriji, kažnjavajući režim predsjednika Bašara al-Asada zbog nemilosrdne represije nad prosvjednicima.
Mnogi su za napad optužili režim sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, čime je ojačala bojazan da bi se nasilje iz Sirije moglo preliti i u Libanon.
Francuska je pak zatražila " potpuni " prekid izvoza oružja režimu sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.
Organizirana opozicija režimu Bašara al-Asada, pokušava tisućama stanovnika četvrti Baba Amr u gradu Homsu dostaviti pomoć u hrani i podsjeća da se taj grad već tri tjedna sustavno bombardira.
Moskva, glavni podržavatelj Sirije od početka ustanka protiv predsjednika Bašara al-Asada prije 16 mjeseci, odlučno se protivi bilo kakvoj mjeri koja otvara mogućnost stranog uplitanja i stavila je veto na dva prethodna pokušaja uvođenja UN-ovih sankcija sirijskoj vladi.
Čelnik Sirijskog nacionalnog vijeća (SNC), glavne krovne skupine protivnika predsjednika Bašara al-Asada, rekao je u nedjelju da će se za koji tjedan održati razgovori radi osnivanja prijelazne vlade koja će s vremenom zamijeniti Asadove ministre.
Zapadni obavještajci su podigli međunarodnu zabrinutost kada su objavili dokaze da snage Bašara al-Asada koriste kemijsko oružje, međutim, vlasti opovrgavaju takvu informaciju te za korištenje takvoga oružja optužuju pobunjenike.
Od Irana podržani Hezbolah, jedna od najsnažnijih organizacija u Libanonu, glavni je saveznik sirijskog predsjednika Bašara al-Asada čija je sekta Alavita izdanak šijitskog islama.
U istoj pokrajini u kojoj je, kako tvrdi Sana, teroristička skupina pokušala iz Turske prijeći u Siriju, sukobile su se snage sigurnosti i prorežimska milicija s protivnicima režima predsjednika Bašara al-Asada pri čemu je ubijeno 11 građana.
Agencija France Presse nije mogla potvrditi te informacije zbog strogih ograničenja uvedenih medijima u izvještavanju o krizi u Siriji gdje režim Bašara al-Asada već godinu dana u krvi guši narodnu pobunu koju naziva " terorizmom ".
Što će biti s režimom Bašara al-Asada i kakva će vlada zauzeti njegovo mjesto: sekularna, nacionalistička ili islamistička, pita se White i ide dalje po Mediteranu: krasni, ali krhki Libanon stisnut između moćnih susjeda koji njime manipuliraju, ponajviše Sirija i Izrael, iako i udaljeni Iran ostvaruje određeni šijitski utjecaj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com