Dubrovnik u tom svjetlu ima iznimnu šansu, jer je ovaj projekt prikazao niz odlično složenih i za naše prilike možda futurističkih muzejskih i baštinskih projekata, a takav trend danas je vrlo uočljiv u svijetu.
Dubrovnik u tom svjetlu ima iznimnu šansu, jer je ovaj projekt prikazao niz odlično složenih i za naše prilike možda futurističkih muzejskih i baštinskih projekata, a takav trend danas je vrlo uočljiv u svijetu.
Tečaj je bio namijenjen stručnjacima iz baštinskih ustanova, knjižničarima, arhivistima i muzealcima koji planiraju projekte digitalizacije sadržaja lokalne kulture.
Jozo Ivanović predlaže nadopunu točke 3. Zapisnika 2. sjednice Vijeća kako slijedi; smatram da na strategiju digitalizacije hrvatske kulturne baštine treba gledati u okviru digitalizacije javnih usluga u cjelini, polazeći od baštinskih institucija kao pružatelja javnih usluga korisnicima.
Veliko nam je i iznimno zadovoljstvo najaviti manifestaciju predstavljanja Općine Kolan i njenih turističkih, baštinskih i gastronomskih vrijednosti u Zagrebu koja će se održati 12. svibnja ove godine s početkom u 10:00 sati na prekrasnoj lokaciji uz jezero Bundek.
Linija Hohenzollern-Hechingen izumrla je 1869., a njihove su zemlje na osnovi baštinskih ugovora iz 1695. i 1849. godine pripale pruskoj kući Hohenzollerna. [ 10 ] Sličan ugovor o ustupanju posjeda Pruskoj potpisao je i Karlo Anton od Hohenzollern-Sigmaringena.
Isto tako, postavlja se pitanje svrhe sve učestalijeg osvjetljavanja baštinskih građevina, koje time nužno doživljavaju mehanička oštećenja uslijed postavljanja električnih kabela, ali se narušava i estetska komponenta, bilo da građevine ostaju zarobljene pod kabelima danju ili ih više ne možemo doživjeti pod prirodnom noćnom rasvjetom - pod svjetlošću Mjeseca i zvijezda, već nam se nudi permanentna umjetna slika.
U skladu s Izjavom o poslanju, Gradski muzej Korčula spomenutim aktivnostima nastoji aktualizirati pažljivije promišljanje svrhe pomodarskog trenda osvjetljavanja baštinskih spomenika, posebno imajući u vidu kako se samom činu osvjetljavanja rijetko pristupa uvažavajući smjernice struke.
D. Seiter Šverko predložila je da se preostala sredstva ravnomjerno podijele između Hrvatskog državnog arhiva, Muzejskog dokumentacijskog centra i Nacionalne i sveučilišne knjižnice kao krovne institucije baštinskih ustavova.
Članak 6. U svrhu ostvarivanja ciljeva propisanih člankom 5. Udruga će obavljati sljedeće djelatnosti: a. poticanje i učestvovanje u projektima obnove kompleksa spomenika kulture Kula Stojana Jankovića u Islamu Grčkom; b. poticanje i učestvovanje u aktivnostima usmjerenim ka punoj valorizaciji kulturne, prirodne i tradicijske baštine Kule Stojana Jankovića i okolnog kraja, znanstvenoj i stručnoj obradi te zaštiti te baštine kao i njenoj najadekvatnijoj prezentaciji za javnost (tematski skupovi, tribine, radionice, seminari, izložbe, razvoj interaktivnog muzeja); c. poticanje i učestvovanje u aktivnostima povezanim s edukativnim sadržajima namijenjenim lokalnom stanovništvu vezanim uz održivi razvoj i ekološki prijateljsko gospodarstvo (kao što je primjerice korištenje obnovljivih izvora energije, održivo iskorištavanje prirodnih resursa, organska poljoprivreda, obnova starih zanata, uključivanje lokalnih baštinskih objekata u turističku ponudu); d. promicanje i poticanje lokalne ekonomije uključivanjem lokalnog stanovništva u aktivnosti koje proizlaze iz navedenih djelatnosti; e. poticanje suradnje s drugim institucijama, udrugama te organima lokalne uprave radi provođenja zajedničkih ciljeva te udruživanje oko zajedničkih projekata; f. promicanje ciljeva, projekata i akcija Udruge u javnosti (kontakti s medijima, publicistička aktivnost); g. provođenje aktivnosti kojima je cilj osiguravanje sredstava za ostvarenje ciljeva, projekata i akcija Udruge.
Umjetnost oslikavanja košnica jedna je od mariborskih baštinskih posebnosti.
Ana Bezić je na primjeru starih zgrada i zapuštenih gradskih prostora poput riječke Gomile koju vidi kao marker problema u odnosu prema povijesnom sloju grada načela problem prepoznavanja baštinskih vrijednost i načina njihova vrednovanja, dok je Ivana Podnar na primjeru postavljanja javnih skulptura ideološkog predznaka na području grada Zagreba pokaza
Jesu li nove tehnologije i mrežno okruženje utjecali na procese integracije baštinskih sadržaja iz arhiva, knjižnica i muzeja?
Koji su trendovi digitalne produkcije i komunikacije i jesu li tradicionalne podjele između baštinskih ustanova još uvijek prisutne na štetu korisnika i izgradnje društva znanja?
Istraživanje pokazuje kako mogućnosti integracije sadržaja iz različitih baštinskih izvora još uvijek nisu iskorištene niti su bitno utjecale na produkciju tematskih digitalnih proizvoda, kako zbog digitalnog jaza koji vlada ne samo između ustanova, već i između profesija unutar iste ustanove.
Muzej Kvarta je platforma za bilježenje i komunikaciju baštinskih vrijednosti, te revalorizaciju samog pojma baštine.
Specifični ciljevi su: promoviranje aktivnosti istraživanja korisnika u području baštine u Hrvatskoj i dokazivanje kako je za uspješno djelovanje baštinskih institucija izuzetno važno poznavanje korisnika.
Predstavljeni su projekti digitalizacije baštinskih ustanova iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Češke, Bugarske i drugih zemalja jugoistočne Europe koji pohranjuju milijune digitaliziranih stranica knjiga, rukopisa, novina, fotografija, crteža, zemljopisnih karata, muzejskih izložaka, arhivske i druge građe.
Osnovno je pitanje prosperiteta baštinskih struka hoće li znati pokazati svoj golemi potencijal kojim se mogu nametnuti kao nezaobilazne u razvojnoj strategiji.
Upravo se zato, uz zaštitu i očuvanje arheološke i etnološke baštine, mjere zaštite Polja baziraju na zadržavanju i revitalizaciji njegove agrarne funkcije te na iskorištavanju turističkog potencijala područja prezentacijom baštinskih elemenata.
" Nije dobro ako za projekte digitalizacije svih baštinskih i drugih znanstvenih fondova država izdvaja iznos prve nagrade u jednom reallity show-u na televiziji ", upozorila je, dodavši da s digitalizacijom susjedne zemlje napreduju puno brže.
Intersektorska suradnja raznih struka zainteresiranih za unaprjeđenje i povezivanje turističke i baštinske ponude. Sekcija nastoji promovirati, zagovarati i unaprjeđivati ulogu kulturne baštine u turističkoj industriji. Radi na usvajanju standarda koji štite, čuvaju i promoviraju autentične kulturne resurse i uključuje ih u turističku ponudu. Podupire, promovira i unaprjeđuje sposobnost baštinskih ustanova da i sudjelovanjem u turističkoj djelatnosti služi svojoj zajednici. Posebnu pažnju posvetiti će kvaliteti i autentičnosti kulturne baštine koja sudjeluje u turističkoj ponudi, očuvanju i zaštiti baštine koja je dragocjeni i često nenadoknadivi resurs za zajednicu i turističku industriju, uravnoteženju potreba stanovnika i posjetitelja, kao i tome da baštinski turizam bude koristan svima.
Na dvodnevnoj konferenciji bit će riječi o postignućima i iskustvima iz područja digitalizacije kulturne i znanstvene baštine u Hrvatskoj i zemljama regije, predstavit će se sudjelovanje baštinskih ustanova u europskim projektima te će biti prikazana primjena inovativnih tehnologija u predstavljanju i korištenju digitalne baštine.
Pjesnici ovjenčani maslinovim vijencem s baštinskih dana Cratia rediviva sa svehrvatske večeri poezije Ča - kaj - što u Selcima na Braču: Drago Štambuk, (1992), Jakša Fiamengo (1993), Luko Paljetak (1996), Tonko Maroević (1997) i Ivan Golub (1998) - položivši svaki jedan drugome svoju desnicu, jednu na drugu (prva utemeljitelja Croatia rediviva Drage Štambuka i posljednja zadnjeg ovjenčanika Ivana Goluba), na stol prekriven ljubičastim stolnjakom za kojim vijećahu, ob desnu spomeniku Stjepana Radića, na istoimenom trgu, a pred crkvom Krista Kralja (zabilježeno Fiamengovom kamerom, Ivo Vuković fecit), odlučiše osnovati družbu ovjenčanika (oliveati, coronati).
Studijsko je putovanje bilo namijenjeno koordinatorima American Cornerâ s ciljem njihova upoznavanja raznovrsnih modela američkih narodnih i sveučilišnih knjižnica te drugih baštinskih ustanova, upoznavanja s ulogom American Cornera u vanjskoj politici SAD-a, načinom kako American Corner može sudjelovati u edukaciji i obrazovanju te uspostavljanjem moguće suradnje s nekom od javnih ustanova u Sjedinjenim Američkim Državama.
Cilj projekta je očuvanje tradicijske baštine, tradicijskih obrta i tradicijskih vještina i znanja te povezivanje prekograničnih područja i evidentiranje zajedničkih baštinskih resursa koji će se potom koristiti kao podloge daljnjeg razvoja.
U sklopu ovogodišnjeg trodnevnog skupa, danas će se održati i Global Heritage forum, koji će predstaviti inovativne projekte iz područja kulturne baštine, a okupit će visoke predstavnike i stručnjake iz baštinskih organizacija i institucija.
U sljedećoj (2012/2013) školskoj godini nastavlja se projektno istraživanje baštinskih i zavičajnih tema.
Također je izvijestila Vijeće kako radi brojnih upita baštinskih ustanova u vezi Europeana modela podataka Ministarstvo kulture planira organizirati radionice Europeane u Zagrebu 2012. godine.
Dunja Seiter Šverko, naglasila je da je potrebno definirati obveze baštinskih ustanova oko izgradnje normativnih baza i uspostave sustava identifikatora na nacionalnoj razini.
Restaurirana je vrijedna građa iz samostana i manastira u okviru programa zaštite baštinskih zbirki.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com