Barbara Matejčić: Vaše osvajanje nagrade Jutarnjeg lista je opisano kao iznenađenje, a i sami ste rekli da niste očekivali nagradu.
Barbara Matejčić: Vaše osvajanje nagrade Jutarnjeg lista je opisano kao iznenađenje, a i sami ste rekli da niste očekivali nagradu.
Razgovor je za Vjesnik vodila Barbara Matejčić još ljetos, ali kako iz tehničkih razloga nije objavljen u Vjesniku, autorica ga je ustupila za objavljivanje MVinfou.
Ovom prilikom nudimo vam malo stariji intervju (razgovor vođen u prosincu 2008.), sa Šalamunom koji je za Moderna vremena vodila Barbara Matejčić.
Barbara Matejčić postavljala je pitanja, a odgovaraše joj Tomislav Šakić i Aleksandar Žiljak.
Barbara Matejčić: Kako je došlo do toga da napišete dramu za riječki HNK?
Tako često biva kad se razračunavate s nečim što vučete od rođenja ', piše Barbara Matejčić.
Tribinu će moderirati novinarka Barbara Matejčić.
Barbara Matejčić: Je li se moglo dogoditi da ste jednako dobar pjesnik kao što jeste, ali da zbog drugačijih okolnosti nemate inozemnu karijeru?
Među deset stipendistica i stipendista iz osam zemalja, Hrvatsku predstavljaju Hrgović i novinarka Vjesnika Barbara Matejčić.
Priče su nastajale zadnje dvije-tri godine, kaže, a izbor je napravila njegova prijateljica i novinarka Vjesnika Barbara Matejčić.
Barbara Matejčić: Kako biste Vi definirali razliku između kiča i Campa?
Promocija romana održat će se 25.9. u Booksi, a knjigu će predstaviti Zoran Ferić, Barbara Matejčić, Nela Milijić i sam autor pa je vrijeme da je i vi uzmete u ruke 4. Isplazi jezik, Ma Jian (AGM) Zbirka priča Isplazi jezik kultni je status u Kini stekla 1987. godine kad je zabranjena zbog toga što su je vlasti ocijenile kao " vulgarnu i bestidnu knjigu koja kleveće tibetske zemljake. " Njen protagonist uvučen je duboko u stranu mu tradiciju koja ga proganja čak i u snovima.
Barbara Matejčić: Kada smo za Vjesnik razgovarali po objavljivanju romana ' ' Psi i klaunovi ' ', rekli ste da pišete nešto tematski sasvim drugačije od dotadašnji, recimo tako, ratnih romana - krimić čija se radnja događa u Bosni u 18. stoljeću.
Barbara Matejčić: Kada smo razgovarali za Vjesnik prije par godina rekli ste da se, iako su i povijest i politika Vaše opsesivne teme, ne osjećate dorasli temi Domovinskog rata jer niste izravno u njemu sudjelovali.
Uz spomenutog Ferića, o Bdjenju su govorili i Barbara Matejčić, Vjesnikova novinarka, urednica knjige i redovna posjetiteljica Bookse te glavna urednica izdanja i vlasnica izdavačke kuće Aora, Nela Milijić.
Urednica Barbara Matejčić priznala je da se na uređivanje romana obavezala čim je pročitala prve retke rukopisa, dodavši da je potvrdila mudrost svoje odluke čim se prvi put našla s Krunom lice u lice.
Barbara Matejčić: Živite između Šangaja i New Yorka i bez obzira na to što je Šangaj pod jakim utjecajem Zapada, kao što i pišete u« Šangaj baby », što biste naveli kao temeljnu razliku između Istoka i Zapada?
Predavačice su bile Tajana Broz i Anamarija Tkalčec iz CESI, Barbara Matejčić, slobodna novinarka, Mirela Gajić, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Zagrebačke županije, Ina Volmut, pomoćnica ravnateljice Ureda za ravnopravnost spolova i Ivona Beus Richembergh, politologinja.
17:00 Posebno priznanje za vidljivost LGBT osoba dobila je Barbara Matejčić.
Barbara Matejčić: Prije nekih godinu i pol dana jedan je svećenik upozorio svoje župljane na opasnost od SF-a kao zla koje truje mlade.
Barbara Matejčić: Iako bi Vas po svoj logici ljudske prirode trebalo biti poprilično strah objaviti drugi roman nakon onakvog uspjeha s prvim, Vi niste dugo čekali.
Za ovu priliku u Jasku je došla novinarka Barbara Matejčić, Simina dugogodišnja prijateljica, koja piše za dnevne novine, mjesečnike i internetske portale, a urednica je Siminih djela.
Neko dijete treba biti prvo u LGBT kontekstu, a kasnije je na tom tragu možda najpametniji zaključak večeri rasprave donijela Barbara Matejčić, koja je iz publike uskočila s tumačenjem kako je, kada je u pitanju bijes javnosti, on prisutan upravo zato što spot tematizira obitelj i djecu. Ovaj je spot dokazao kako su to vrijednosti u koje pederi i lezbe ne smiju zadirati, rekla je; dok je Mima Simić također primijetila da javnost u spotu vidi strah to je ono što će nam pederi i lezbe raditi kada dobiju prava.
Pišu: Barbara Matejčić i Zoran Kosanović, iz Zagreba, Varaždina, Osijeka, Niša i Beograda.
Barbara Matejčić, slobodna novinarka, baš će ovih dana napuniti pet godina od kada ne gleda televiziju, odnosno nema u stanu televizijskog prijemnika.
Barbara Matejčić: Smatrate li da je generacija koja se pojavila krajem devedesetih godina, mimo toga što je označila različite promjene na književnom planu, i kvalitativno iznimna?
Kroz ulomke iz Mraovićevih proznih djela i odabranu poeziju, u susretu koji je baš kao i pokojni Simo isijavao šarmom i pozitivnom energijom, dragog su se prijatelja sjetili kolege pisci i novinari među kojima Domagoj Jakopović Ribafish, Barbara Matejčić i Hrvoje Šalković kojemu je Mraović bio i mentor.
Barbara Matejčić: U uvodu antologije pišete ' ' ja zaista ne volim antologije ' '.
LGBTIQ osoba stoljeća na svoje je iznenađenje postala Mima Simić, a s još većim iznenađenjem i izraženom dirnutošću, nenajavljenu nagradu za poseban doprinos napretku LGBT pokreta u Hrvatskoj dobila je novinarka Barbara Matejčić.
- Original Message - From: Barbara Matejčić [ mailto: [email protected] ] Sent: Thursday, August 23, 2007 4:26 PM To: KruZak Subject: Re: Počinje naplata a. p. nakladnicima: Studenti neće više intelektualno potkradati profesore Poštovani g.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com