Godine 1912., u Zagrebu je, na poticaj biskupa Mahnića, pokrenuto osnivanje Hrvatskoga katoličkog seniorata (HKS). [ 7 ] Institucija Seniorata (ili Starješinstva) nije bila novum hrvatskih katolika.
Godine 1912., u Zagrebu je, na poticaj biskupa Mahnića, pokrenuto osnivanje Hrvatskoga katoličkog seniorata (HKS). [ 7 ] Institucija Seniorata (ili Starješinstva) nije bila novum hrvatskih katolika.
Početkom ožujka 1915, kada se očekivalo da će Italija uskoro ući u rat na strani Antante, kako piše dr. Zlatko Matijević u knjizi »Slom politike katoličkog jugoslavenstva«, sazvan je sastanak kod riječkih kapucina, na kome su osim biskupa Mahnića te Biničkog i Rogulje bili i o.
Mjesto izdavanja Luči prvih godina bio je Beč, gdje su je i uređivali članovi HKAD-a Hrvatska a tiskala se pak u tiskari biskupa Mahnića na Krku.
Mr. Ilijić je istaknuo da lik biskupa Mahnića i kroz Hrvatski katolički pokret i kroz različite druge stvari koje je pokretao, a posebno primjer njegova života može biti veliko ohrabrenje vjernicima u današnjem vremenu.
Katoličku omladinu poticalo se, doduše, preko katoličke štampe na rad, na vanjski aktivitet, na borbu s neprijateljima vjere, na organiziranje katoličkog fronta, ali riječ biskupa Mahnića o nutarnjoj pripravi za katolički rad pomalo se zaboravljala.
Glas svetosti, važnosti i uloga biskupa Mahnića, od njegovog dolaska na ove prostore pa do njegova angažmana za malog čovjeka Krčke biskupije, kao i za općenito intelektualnu elitu, čitavu naciju i Crkvu u Hrvata, i nadalje živi i treba živjeti.
Stoga je otvaranje postupka za proglašenje blaženim biskupa Mahnića od velike važnosti za Krčku biskupiji i Crkvu u Hrvata, ali i za Crkvu u Sloveniji.
Otac Ignacije Radić, franjevac trećoredac, u svom životopisu o Mahniću je zapisao: »Mahnić je Sloveniji dao mnogo, a Hrvatskoj je dao - sve« Blaženi Ivan Merz, Mahnićev duhovni sin, čuvši za smrt biskupa Mahnića, zabilježio je 1920. ovu molitvu: »Naš Mahniću, moli za nas
Njihov župnik je svoju radost izrazio prateći nas u Krk i s ponosom pokazujući prekrasnu katedralu i grob dobroga biskupa Mahnića.
Osobita je važna činjenica da je ovo prva obljetnica otkako je Biskupija Krk dobila dopuštenje da smije pokrenuti postupak za proglašenje blaženim i svetim biskupa Mahnića.
O povijesti te udruge osnovane 1921. godine u vrijeme buđenja pokreta u Hrvatskoj na inicijativi biskupa Mahnića govorio je fra Vice Blekić.
Ovom prigodom pozivamo sve vjernike naše biskupije da se odazovu na zajedničko misno slavlje u krčkoj katedrali 14. prosinca 2012. povodom 92. obljetnici smrti sluge Božjega biskupa Mahnića« - izjavio je mr. Saša Ilijić, postulator, te pozvao: »Tko po zagovoru sluge Božjega biskupa Antuna Mahnića zadobije tjelesno ili duhovno ozdravljenje, ili koju osobitu milost, neka javi na adresu: Postulatura sluge Božjega biskupa Antuna Mahnića, Ulica Antuna Mahnića 18, 51500 Krk, e-adresa: [email protected].
Neki, koji nijesu poznavali Dr. Ivana Merza izbližega, nego možda samo po onom, što je u zadnjoj fazi svoga života pisao i govorio o Papinstvu i Crkvi, posebno o crkvenoj Hijerarhiji i poslušnosti, misle, da je »u njegovim ustima katolička nauka bila tvrda i često puta preuska, a da bi mogla osvojiti i dobro misleće i vjerne inteligente«, kao što se to - ovim citatom - reklo za biskupa Mahnića u Sloveniji, gdje se kritizirala »neživljenjskost in psihološko ozkost njegovega dela in njegovih načela.« [ 30 ]
Primjer za to su nastojanja biskupa Mahnića koji je bio žestoki borac protiv liberalizma te se koristio tim metodama.
Godine 1928. s prijenosom posmrtnih ostataka biskupa Mahnića u samostansku knjižnicu je prenesena i njegova knjižnica koju je on darovao redovnicima te je postala dijelom knjižničkog samostanskoga fonda.
Nakon zabrane izlaženja ÂťRiječkih NovinaÂŤ, na zamolbu biskupa Mahnića, zagrebački nadbiskup dr. Antun Bauer (1856 â 1937) omogućuje izlaženje novog katoličkog dnevnika â ÂťNovineÂŤ (1914).
Godine 1909. svećenstvo ipak glasa protiv prijedloga biskupa Mahnića, a glavni razlog, barem onaj objavljen, je strah od obnarodnjavanja zbog utjecaja talijanskih salezijanaca.
Biskupa Mahnića, Hrvatsku stražu i Svećeničku zajednicu P.
On je dobro znao da su nazori koje je izložio i zagovarao bili u određenoj mjeri suprotni shvaćanju biskupa Mahnića.
Česta su i hodočašća, kao što je primjerice hodočašće rapske djece koja odlaze u Krk na grob biskupa Mahnića.
Broj: 29/2011., Krk, 12. ožujka 2011. HODOČAŠĆE DJECE KRČKE BISKUPIJE NA GROB BISKUPA MAHNIĆA 2011. Poštovana/i
Hodočašće djece viših razreda osnovne škole na grob biskupa Mahnića organizira se i ove godine i to u subotu, 16. travnja.
Molimo da do 12. travnja javite na Katehetski ured broj hodočasnika radi organizacije, a pogotovo hrane. 4. Na župnoj katehezi i vjeronauku u školi potaknite djece da mole molitvu na sličici s likom biskupa Mahnića kao i molitvu Sv. obitelji koju molimo u ovoj pastoralnoj godini. 5. U pripremi na hodočašće djeca će po župama u suradnji s vjeroučiteljima u školi upotrijebit jednu« kućicu »koju su sva djeca dobila u pripremi za« Dan obitelji »i dolazak pape Benedikta XVI. u Hrvatsku.
Kao i prethodnih godina na kraju mise predstavnici župa donijet će na grob biskupa Mahnića po jedan cvijet.
Vijest o početku postupka za beatifikaciju biskupa Mahnića svakako će zainteresirati čitatelje jer je riječ o nacionalnom i vjerskom velikanu na ovim prostorima.
Okupljala je djevojke spremne za zalaganje u katoličkom laičkom pokretu između dva rata u duhu biskupa Mahnića i Ivana Merza.
Na poticaj biskupa Mahnića pokrenuto je krajem 1912. osnivanje Hrvatskoga katoličkog seniorata, elitne organizacije HKP-a.
Na vijest o pokretanju postupka za proglašenje blaženim sluge Božjega biskupa Mahnića izjavu je objavio koparski biskup mons. Jurij Bizjak: »S velikom radošću primili smo vijest o početku postupka te mons. Valteru Županu zahvaljujemo za objavu istog.
Je li, zum Beispiel, radikalizam biskupa Mahnića uzrok svih kasnijih muka Hrvata
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com