Vječnost je život usred vremena, ali na meni je kako ću odgovoriti hoću li zatvoriti oči pred bližnjim ili se pak ohrabriti i širom imati otvorene oči?
Vječnost je život usred vremena, ali na meni je kako ću odgovoriti hoću li zatvoriti oči pred bližnjim ili se pak ohrabriti i širom imati otvorene oči?
Posebno osobama koje dugo žive s bližnjim i daljnim invalidima, bilo duševnim, bilo tjelesnim, bilo oboje kombinirano s jednom ili više osoba.
Porasli smo u zajedništvu s Bogom i bližnjim.
Ja ga dosele nisam poznavao ni po vidu, tek čuo sam da je u bližnjim toplicama prvi liječnik; - zato sam se sada upravo snebivao od čuda da je Klaudija toga čovjeka tako strasno zavoljela.
Slikar Huc predstavlja se ovdje samo dijelom svog opusa i to onim posvećenom samom čovjeku, njegovim bližnjim i sebi samom.
Suosjećati s bližnjim nije kulturološka datost, nego evanđeoski imperativ koji ne trpi kompromis.
Ponekad je doista bolje ostati u miru s bližnjim nego biti u pravu, ponekad je važnije ustrajati kod tvrdnje " ti si mi brat i neću se s tobom tući " nego ustrajati u tvrdnji " Isus je Sin Božji i on je jedini spasitelj. " Zašto: jer često je biti čovjek važnije nego biti veliki vjernik, a vjera nas i želi učiniti više ljudima.
Pođi i ti, narode, i pokloni se tom otajstvu Božje ljubavi, zastani pred božićnim jaslicama, prepoznaj Boga koji ti je sasvim blizu, te pripravna srca, pomiren s Bogom i s bližnjim, otkrij izvor životne radosti.
Ljubio je tako da je sebe činio bližnjim drugima.
Tako je, s pomoću Dekaloga, pripravljao čovjeka da postane njegov prijatelj i da bude jedno srce s bližnjim (...).
Označuje sklad i cjelovitost, zdravlje, radost i osobnu sreću onoga tko živi skladno sa sobom (duševni mir), s bližnjim, s prirodom i s Bogom.
GK: Često se korizma doživljava kao vrijeme intenzivnijega osobnog odnosa s Bogom, pa onda i s bližnjim.
Kako riješiti neki konflikt sa bližnjim, da li jesti meso, ako piše Ne ubij, zašto je Govor na gori crkva proglasila utopijom, a čini se baš neki dobar govor i uputstvo kako živjeti..
Već na samom početku članka napisao je ove riječi: " Naslov ovog predavanja mogao bi biti: kako će katolički organizirani student raditi za spasenje duša. " Nakon što je istaknuo temeljno načelo koje se sastoji u našem odnosu s Isusom koji u nama treba živjeti, sljedeće načelo mu nosi naziv: kontakt i rad s bližnjim.
Imamo li snage nazvati svakog čovjeka, ma gdje god bio, svojim bližnjim pa čak ako je on i u dalekoj zemlji poput afričkog Benin a?
Njena " moć " kao društvene marginalke potječe naravno iz sasvim drugih izvora, nego moć sudaca, rektora, političara i bogataša: to je moć predanosti vrednostama društvene pravde i solidarnosti s bližnjim, hrabrost da se ustraje, sposobnost da se, kako je gore navedeno, istovremeno bori na više frontova, te da se zalaže i bori za interes svojih štićenica u javnosti.
Katekizam Katoličke Crkve (u broju 2117) iznosi crkveno stanovište o magiji, koje glasi:« Sva djela magije i čaranja, kojima bi se htjelo podložiti tajne moći i staviti ih u vlastitu službu te steći nadnaravnu moć nad bližnjim pa bilo i zato da mu se pribavi zdravlje teška je povreda kreposti bogoštovlja. »Magija, dakle, bila ona usmjerena i u pozitivne svrhe, kao što je pribaviti zdravlje, teška je povreda kreposti bogoštovlja.
Duh Sveti, provaljujući u povijest, pobjeđuje suhoću, otvara srca nadi, potiče i poboljšava u nama unutarnje sazrijevanje u odnosu s Bogom i bližnjim«.
To je upravo ono što Papa Ivan Pavao II. govori o ' maštovitosti ljubavi ' koja se ne proširuje samo u prostoru učinkovitosti dane pomoći, već u sposobnosti da se postane bližnjim, solidarnim s onim koji trpi, i papa se pita: Ne bi li taj način bio najveće i učinkovito predstavljanje radosne vijesti Kraljevstva? [ 30 ].
Uvijek, a osobito u našim danima postoji hitna obveza da svaki sam sebe učini bližnjim svakom čovjeku i da svakome s kim se sretnemo djelotvorno pritečemo u pomoć: starcu od svih ostavljenu, radniku nepravedno prikraćenu, iseljeniku, nejaku djetetu iz nezakonita braka koje nezasluženo trpi zbog grijeha koji nije njegovo, ogladnjelu koji se pozivlje na našu sav jest podsjećajući na Gospodinovu rije č: »Što god ste učinili jednom od najmanje moje braće, meni ste učinili...«
Plivanje je sigurno od samog rođenja pa se raspitajte na o bližnjim bazenima k akvi su programi i pravila.
kaže Isus Mariji Valtorti da postoji 7 ljubavi (vrsta). 1. Prema Bogu obožavanje, više nego život svoj. (Duhovna ljubav). 2. Roditelj prema djeci i djeca prema roditelju. (Duhovna ljubav). 3. Zaručnička, supružnička. (pola duhovna pola tjelesna). 4. Prema rodbini i bližnjim. 5. Prema domovini, i svom narodu. 6. Prema cijelom svijetu. 7. Prema radu, stvaralaštvu, prirodi
U jedinstvu smo s Bogom onda, ako smo u jedinstvu sa svojim bližnjim.
Veseliti se kada se bližnji veseli, žalostiti se, suosjećati s bratom, s bližnjim.
Drugim riječima, što ako ultimativna funkcija Zakona nije u tome da nam omogući da zaboravimo bližnjeg, da ponovo uspostavimo bliskost s bližnjim, već, nasuprot tome, da bližnjeg održimo na sigurnoj udaljenosti, da služi kao neka vrsta zaštitnog zida protiv čudovišnosti bližnjeg?
Da njime mudrost kupi, kad nema razbora 17 Prijatelj ljubi u svako vrijeme, a u nevolji i bratom postaje. 18 Nerazuman? ovjek daje ruku i jam? i pred svojim bližnjim. 19 Grijeh ljubi tko ljubi sva? u, i tko visoko diže svoja vrata, traži propast. 20 Opak srcem ne nalazi sre? e, i komu je jezik zao, zapada u nesre? u. 21 Tko rodi bezumna, na tugu mu je; a nije veseo ni otac budale. 22 Veselo je srce izvrstan lijek, a neveseo duh suši kosti. 23 Opaki prima dar iz njedara da bi iskrivio putove pravici. 24 Razuman ima mudrost pred sobom, a bezumniku su o? i na kraj zemlje. 25 Briga je ocu bezuman sin i žalost roditeljki svojoj. 26 Ne valja kažnjavati pravednika, a nije pravo ni tu? i odli? nike. 27 Tko usteže svoje rije? i, razumije mudrost, i razuman je? ovjek mirna duha. 28 u? ak se smatra mudrim kada šuti i razumnim kad susteže svoje usne.
Mi, pak, pred Bogom treba ispravno da prebivamo u molitvi, tj. prekorevamo se, smirujemo se pred bližnjim, ne osuđujemo ga i nalazimo se u stalnom osećanju skrušenosti pred Bogom.
Sudac nad bližnjim mjeri se Božjim pravom koje sudi i učenika.
Ona obogaćuje i pozlaćuje sve naše odnose s Bogom i bližnjim.
Prema tome poslušajmo Duha Svetoga koji nam govori na usta svetoga Jakova apostola da ne budemo nepravedni s bližnjim i nemilostivi prema potrebnima i patnicima.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com