Zanima li vas više preporučujem da nabavite knjižicu« Aleja glagoljaša »Josipa Bratulića.
Zanima li vas više preporučujem da nabavite knjižicu« Aleja glagoljaša »Josipa Bratulića.
Susret je zaključen izlaganjem Marija Bratulića " S istarskom klobasicom u Europu ".
Autori prve knjige su, uz akademike Damjanovića i Bratulića, vrsni hrvatski jezikoslovci: dr. Anđela Frančić, dr. Boris Kuzmić, dr. Josip Lisac, dr. Ranko Matasović, dr. Milan Mihaljević i dr. Mateo Žagar.
Ponovivši riječi Josipa Bratulića, prema kojima se bez Matice ne bi mogla napisati hrvatska književnost, Zidić je dodao da se bez nje ne može napisati ni povijest hrvatske borbe za slobodu i povijest hrvatskog stradalništva.
Iz govora predsjednika Matice hrvatske Josipa Bratulića i izvješća glavnoga tajnika Stjepana Damjanovića na ovogodišnjoj glavnoj skupštini može se izvući samo jedan zaključak i danas, 160 godina nakon svog osnutka, Matica hrvatska najaktivnija je i najplodnija kulturna udruga hrvatskog naroda, koja svoju vrijednost i smisao postojanja ne nalazi samo u bogatoj tradiciji, staroj slavi i zaslugama za nacionalnu i kulturnu svijest hrvatskog naroda nego na živom i raznolikom svakodnevnom kulturnom djelovanju u Zagrebu i svim dijelovima Hrvatske i svijeta gdje postoje i djeluju njezini odjeli, ogranci i članovi i gdje se čitaju njezine brojne knjige, novine i časopisi
Čak i HDZ ima svog načelnika u Istri, veterinara Marija Bratulića, koji nedodirljivo vlada u svom Svetom Petru u Šumi, a SDP je dobio svog prvog gradonačelnika u Istri tek nakon što mu je u ožujku 2012. pristupio do tada nezavisni gradonačelnik Umaga Vili Bassanese.
Drugi svezak knjige Pisana hrvatska kultura Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića predstavili su u ime izdavača Nikola Žulj, Božena Filipan, predsjednica Ogranka, i autor Josip Bratulić, koji se osvrnuo na značenje razdoblja prosvjetiteljstva i hrvatskoga narodnog preporoda.
NOVA GRADIŠKA U okviru Mjeseca hrvatske knjige Ogranak Matice hrvatske Nova Gradiška 23. listopada predstavio je drugi svezak velike monografije Hrvatska pisana kultura Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića.
U obrazloženju nagrade koje je nazočnima u ime Savjetodavnog vijeća manifestacije izložio mr. Petar Balta, istaknuto je kako cjelokupni znanstveni rad i postignuća, akademika Bratulića, tematski i sadržajno uzeti, sami po sebi su više nego snažno obrazloženje dodjeljivanja nagrade " Andrija Buvina " za doprinos kršćanskoj kulturi.
Primjerice, zabilježeni su vrijedni doprinosi prvoga predsjednika Društva dr. Ivana Beuca, tadašnjega direktora riječkoga Arhiva i sveučilišnoga profesora, zatim drugoga predsjednika dr. Vjekoslava Bratulića te sadašnjega predsjednika akademika Petra Strčića, s kojim Grad Rijeka ima izvrsnu suradnju ", rekao je Obersnel.
Voditeljica programa mr. sc. Irena Krumes-Šimunović predstavila je dvojicu sudionika na ovome projektu, akademika Josipa Bratulića i akademika Stjepana Damjanovića, koji su i promovirali knjigu.
Uživao je tumačiti kako su nastale, a kad ih je držao u rukama, zadivljeno se smiješio i kadšto dječačkim nestašlukom provocirao sličnoga zaljubljenika i svoga prijatelja Jožu Bratulića prisiljavajući ga da počeka koju minutu prije nego ih uzme u ruke.
autor: Josip Bratulić naslov: Hrvatski ex libris cijena: 250 kn Prilog povijesti hrvatskih knjižnica iz pera akademika i bibliofila Josipa Bratulića.
Glagoljica i glagoljaška baština zaokupila je znanstvenu pozornost Josipa Bratulića, Dražena Vlahova i Branka Fučića.
Poseban dodatak ovoj bogato ilustriranoj knjizi čine dodaci o Bibliji u kulturi i civilizaciji hrvatskoga naroda autora Josipa Bratulića (književnost), Ljiljane Mokrovčić (slikarstvo i kiparstvo), Marijan Steiner (glazba).
Iz govora predsjednika Matice hrvatske Josipa Bratulića i izvješća glavnoga tajnika Stjepana Damjanovića na ovogodišnjoj glavnoj skupštini može se izvući samo jedan zaključak i danas, 160 godina nakon svog osnutka, Matica hrvatska najaktivnija je i najplodnija kulturna udruga hrvatskog naroda
Virovitička nova Gradska knjižnica i čitaonica tijekom Mjeseca hrvatske knjige trebala bi useliti u nove prostorije a do tada će se program obilježavanja održavati na staroj lokaciji gdje će biti izložba knjiga i publikacija vezanih uz obljetnice velikih hrvatskih znanstvenika Nikole Tesle, Ruđera Boškovića, Dragutina Gorjanovića-Krambergera i drugih (u čitaonici i u prikladnim izlozima u gradu), predavanje Miroslava Novosela; Crtice iz slavonske povijesti, uz 130. obljetnicu rođenja dr. Josipa Bösendorfera, predstavljanje knjige " San o kazalištu " Duška Lončara s osvrtom na amatersko djelovanje virovitičkog kazališta, male kreativne radionice sa izradom i izložbom nastalih radova, sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja, javna tribina o novom prostoru Gradske knjižnice i čitaonice i njezinom značenju u kulturnom razvoju Virovitice, proglašenje najčitatelja godine i podjela nagrada, predavanje Žarka Dadića o znamenitom astronomu Danijelu Bogdaniću, predstavljanje knjige " Hrvatska pisana kultura " Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića, predavanje Aleksandra Stipčevića " Povijest knjiga i knjižnica ", tribina o nasilju među djecom (uz sudjelovanje psihologa, roditelja, učenika i učitelja), predstavljanje edicije Stoljeća hrvatske književnosti (u predstavljanju će sudjelovati urednik Dubravko Jelčić, književni kritičari, povjesničari te virovitički glumci), provest će se skupni posjeti djece i učenika, organizirati kvizovi i nagradne igre u suradnji s virovitičkom radio-postajom i provest će se anketa o mišljenju korisnika o novom prostoru Gradske knjižnice i čitaonice.Za vrijeme trajanja Mjeseca hrvatske knjige, upis u knjižnicu je besplatan.
Govor člana Upravnoga odbora Matice hrvatske akademika Josipa Bratulića na obilježavanju 160. godišnjice Matice hrvatske
Program će u petak, 11. veljače, biti otvoren riječima Matičina predsjednika Josipa Bratulića te pročelnika Matičina Odjela za filozofiju Franje Zenka.
Njihov novinarski prvijenac bio je ujedno i poklon za Bratulića, dok je Elmo Cvek školi poklonio monografiju Istre, istaknuvši da ta knjiga konkurira za jednu od najljepših monografija na svijetu.
I reakcija je očekivana, jer Damir Klemenić u naslovnoj ulozi, uvjerljivo dječački, na muku nužnosti i ljubavi reagira jednako nezrelo i destruktivno, i sve bi ostalo na tome da nema Dražena Bratulića kao Merlina, ovdje ne sjedokosog čarobnjaka, nego jednog među jednakima, ali smirenijeg i zato razboritijeg.
Tijekom osam dana boravka u Roču sudjelovale su na terenskoj nastavi posjetivši Aleju glagoljaša, slušali predavanja poznatih akademika Josipa Bratulića i Anice Nazor uz gledanje filma ' ' Glagoljica - hrvatska Atlantida ' ' i ' ' Glagoljaši ' ', radili u radionicama koje su sami izabrali (naše učenice sudjelovale su u radionici freska, keramičkoj, literarnoj i povijesnoj radionici, a učiteljica Bagarić u grafičkoj radionici), svaku večer uživali u bogatom kulturno zabavnom programu, stekli puno novih znanja, vještina i stvorili nova prijateljstva.
S namjerom da se javnosti predstavi najdragocjeniji dio baštine koju NSK čuva, priređene su u njezinu predvorju i jučer otvorene izložbe Blago NSK autora akademika Josipa Bratulića i Stjepana Damjanovića i suradnika Ivana Kosića te Povijest knjižnice autorice Mikice Maštrović i Ivana Kosića.
U radijskoj emisiji Zagonetno putovanje na prvom programu Hrvatskog radija, pozvani smo da u društvu voditelja Mladena Kušeca i akademika Josipa Bratulića putujemo prema Lici.
Prije no što su zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i general pavlinskog reda Izydor Matuszewski otkrili bistu, akademik Josip Bratulić predstavio je Supetarca Šimuna Bratulića kojeg je general reda Stjepan iz Trnave susreo ovdje te ga na trošak samostana poslao na studije u Rim.
U propovijedi se Bozanić osvrnuo na poslanstva svetih Petra i Pavla te biskupa Šimuna Bratulića, ali i brojnih redovnika i vjernika koji su Božjom voljom stvorili velika djela svjedočeći da je ono stvoreno ljudskom voljom ograničenog trajanja, a ono stvoreno Božjom voljom vječno.
Faksimilni pretisak s transliteracijom i pogovorom akademika Josipa Bratulića.
Župan je generalu Gotovini uručio i poklone grafiku Josipa Zankija koja prikazuje gradove Zadarske županije i knjigu Hrvatska pisana riječ autora Bratulića i Damjanovića.
Bratulića, kao i medalje na spomen Istarskom razvodu.
Osvrt na stvaralaštvo Igora Zidića, Ante Stamaća i Josipa Bratulića povodom 70. godine njihova života dio je programa Božićnog susreta Matice hrvatske 2009., koji će se održati također u ponedjeljak, točno u podne.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com