Dalje se spuštamo stazom kroz gustu bukovu šumu i dolazimo do planinarskog skloništa Ograđenica u 13 h i 13 minuta.
Dalje se spuštamo stazom kroz gustu bukovu šumu i dolazimo do planinarskog skloništa Ograđenica u 13 h i 13 minuta.
Najviši vrh Šija (1234 m) kroz bukovu šumu
Zečjak napuštamo u 14 h i 10 minuta, spuštamo se po travnatom terenu, zatim staza vijuga kroz gustu klekovinu, te ponovu ulazi u bukovu šumu.
Put dalje vodi kroz selo i zavija kroz bukovu šumu pa uz sađenu smrekovu šumu do spajanja s cestom za Petričko Selo.
Uz huk bure zašli smo u bukovu šumu, grane su se povijale pod naletima bure a krošnje stabala se njihale pucketajući svojim deblima.
Staza se stalno uspinje sjevernom stranom Brezimenjače, najprije kroz bjelogorično raslinje, a potom kroz lijepu bukovu šumu.
Uskoro smo ušli u staru bukovu šumu koja je proglašena posebnim rezervatom šumske vegetacije.
Nakon prvog prolaska preko travnatog proplanka ubrzo smo ušli u bukovu šumu, koja nam je pružila savršeno utočište od jakih udara bure.
Kad smo konačno ušli u duboku bukovu šumu riješili smo se sunca, ali ne i vručine koja nas je tjerala na ućestalo trošenje zaliha vode i orahovice.
Na Velebitu je u petak izbio požar u kojem je vatrena stihija zahvatila bukovu šumu.
Malo poviše doma ulazimo u bukovu šumu s pokojom smrekom, kroz koju manje-više cijelim putem vodi staza prema vrhu.
I zaista već nakon svega nekoliko koraka po ulasku u bukovu šumu staza desno se grana prema Maja e Jezerces, dok pravo nastavlja na Maja e Rosit.
Stazica se uspinje kroz lijepu bukovu šumu (prije toga ste hodali kroz grabovu šumu) i njom možete nastaviti sve do ruba šume gdje vas čeka probijanje kroz grmlje i nasade kupina... no, možda je ljepše potražiti jedan neobičan orijentir, olupinu auta koja se nalazi nasred šumske padine.
Izlazimo iz ovog kamenitog dijela staze u ulazimo ponovo u bukovu šumu, a potom na travnati dio puta koji vodi do sedla iznad Dnića.
Desetak minuta hoda dalje ulazimo u bukovu šumu i dolazimo do cilja - jame Harare.
Točno u 14 sati nastavljamo prema Crnom Dabru do kojeg nas vodi poduži spust kroz bukovu šumu.
Nama je do vrha trebalo 1.30 sat ugodnog uspona kroz bukovu šumu, koja je pri vršnom dijelu mjestimično pokrivena snijegom.
Od križanja konačno počinje lijepa šumska staza koja se umjereno uzdiže u serpentinama kroz lijepu bukovu šumu.
Spust sa vrha trajao je svega 5 minuta, gdje, nakon toga dolazimo u gustu bukovu šumu i do smjerokaza koji nas upućuje prama Zelenoj kući i Dulibi.
Nakon kratkog odmora krećemo prema Županj vrhu (vrh koji je zamijenio Brajkov vrh u Hrvatskoj pl. obilaznici) koji vodi kroz bukovu šumu koja sa zapadne strane dopire sve do vrha, a traje 45 minuta u juednom smjeru.
S usponom smo započeli točno u podne i nakon desetak minuta hoda smo stigli do kratice, kojom smo skretanjem ulijevo u bukovu šumu za daljnjih 10 min. opet izašli na " Rimsku cestu ".
Prvi dio staze je vodio izrazito strmim grebenom kroz bukovu šumu, a posebnu draž mu je činilo mnoštvo raznobojnog cvijeća.
Prvi dio uspona na Veliki Sadikovac (1286 m/nv) je uključivao za početak oštri uspon kroz šikaru i bukovu šumu, zatim silazak istom u jedan dolac, gdje su ostali vidljivi tragovi zapuštenog šumskog puta.
Na tom mjestu smo ostavili automobil i krenuli markiranom stazom uzbrdo kroz bukovu šumu.
Nakon par minuta hoda blatom prekrivenom stazom kroz šumu, nakratko smo izašli na lijepu gorsku livadu, da bi zatim opet ušli u bukovu šumu, koja nam je činila društvo sve do samog pl. doma.
Desno iza spomenika Premužićevom stazom kroz bukovu šumu na jug.
Dolazi se na travnati obronak Mirova i samo malo dalje od desnog odvojka za grebensku stazu Buljme napušta, prije sedla, Premužićevu stazu lijevo preko travnjaka u bukovu šumu.
Slijedi pješačenje kroz bukovu šumu, a kod zanimljive kamene gromade uz stazu izlazimo na greben sa kojeg se otvaraju vidici prema moru.
Odmah na početku staza vijuga strmo kroz bukovu šumu i vrlo dobro je markirana.
Uz povremene stanke brzo se probijamo kroz gustu bukovu šumu i stižemo do planinarskog skloništa Crnopac zvanog« Koliba Tatekove družine »koja nam je polazišna to? ka za ostale vrhove.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com