Prolazeći ovim krajem zločesta carica Marija jahala je na konju i stigla tako u vrbljanski kraj, na uzvisinu iznad Maclja, gdje je usput na položenoj kamenoj stijeni sjedila mlada trudnica i ispružene ruke prosila milodar za dijete koje je nosila.
Prolazeći ovim krajem zločesta carica Marija jahala je na konju i stigla tako u vrbljanski kraj, na uzvisinu iznad Maclja, gdje je usput na položenoj kamenoj stijeni sjedila mlada trudnica i ispružene ruke prosila milodar za dijete koje je nosila.
Ovogodišnjem Martinju prisustvovala je i carica Marija Terezija koja je na putu za Kutjevo sa svojom dvorskom svitom i nezaobilaznim domaćinom barunom Franjom Trenkom nakratko posjetila slobodni kraljevski grad Požegu.
Trebate samo pritisnuti tipku i gotova priča. Obnovljena Scala otvorit će se u prosincu ove godine s djelom kojim je prvobitno otvorilo kazalište 1778. godine, a koje je naručila austrijska carica Marija Terezija.
Godine 1752. carica Marija Terezija ujedinjuje Gornji i Donji Križevac u jedan grad koji od tada nosi ime u množini: KRIŽEVCI.
Pa naravno da budu slovenci rekli kak taj njihov čoln nije bil u vodama RH kad oni vascelu Rudolfovu valu svojataju i drže da je njihova - kak onda da čoln uplovi u vode RH kad tih voda po njima nema pusička daj ostavku prije neg si napravila i veću štetu od one u Siriji - daj odmah ostavku Razlikaje u tome kaj su Slovenci pravi narod sa državnim povijesnim pravom prema kojemu se krunila i carica Marija Terezija jer njemačko (austrijsko) pravo to nije dopuštalo, dok su povijesno Hrvati samo žitelji malog teritorija koji je nekada bio djelić Slovenije odnosno Vojvodine Kranjske.
Austrijska carica Marija Terezija naručila je izgradnju operne kuće La Scala, a dvije godine kasnije (1778) impresivno zdanje je dovršeno.
Grb je modernizacija povijesnog grba Bakra, kojeg je podijelila carica Marija Terezija 1799. godine: dvaput vodoravno razdijeljen, u glavi 5 x2 crveno-srebrni šah, u sredini u plavom polju tri srebrne kule s kruništem s crnim prozorom i vratima koje stoje na tri zelena brijega, i u dnu u zlatnom crno koso sidro sa srebrnim užetom.
Te su godine redovnici cisterciti ili " bijeli fratri " za svoje potrebe sagradili čuveni vinski podrum gdje se kao posebna zanimljivost nalazi i kameni stol za kojim je, prema predaji, stoljećima kasnije vino pila i austrijska carica Marija Terezija u pratnji časnika svoje vojske, baruna Franje Trenka.
Godine 1777. carica Marija Terezija u školski sustav Habsburške Monarhije uvodi risarske škole te od te godine pratimo sustavno obrazovanje na tom nastavnom predmetu...
Kad je turska opasnost konačno jenjala i kad je postao sjedište Otočke pukovnije, Carica Marija Terezija učinila je grad 1746. god velikim trgovištem.
Znamo da je carica Marija Terezija odredila da se taj nerad ukine.
naime, papa klement XIV. raspustio je isusovački red 1773. godine. carica marija terezija je u sklopu svojih reformi obrazovanja, 1776. dekretom osnovala kraljevsku akademiju znanosti kao najvišu školsku ustanovu, a ona je obuhvaćala filozofski, teološki i pravni fakultet.
Godine 1753. carica Marija Terezija, u namjeri da od Trsta stvori glavno pomorsko trgvačko središte Austrougarske monarhije, određuje da se otvori javna nautička škola.
Ta priredba, uz ostalo, ima za cilj ispraviti povijesnu nepravdu vezanu uz činjenicu da carica nikada nije bila u Bjelovaru, pa je od prve Terezijane, upriličenim scenskim prikazima, carica Marija Terezija dolazila u Bjelovar i, uglavnom na satiričan način, ostvarivala komunikaciju s pukom.
Tako je npr. austrijska carica Marija Terezija (1717 1780) rodila 19 djece, od njih šestoro uz pomoć porodničkog stolca.
MEA Festival - kostimirana je manifestacija koja posjetiteljima Opatije dočarava godine kada su Opatijom šetali austrijski car Franjo Josip I, njemački car Vilim, carica Sissi, nadvojvoda Ferdinand, švedsko-norveški kralj Oskar II, carica Marija Ana, rumunjski kralj Karlo i supruga Elizabeta, skladatelj Gustav Mahler, Giacomo Puccini, nobelovac Henryk Sienkiewiecz
Zadnjeg dana carica marija Terezija se oprostila od svih gostiju uz riječi: Bilo mi je lijepo s vama, vidimo se iduće godine s još većom i raskošnijom manifestacijom.
To složeno pravno, političko i gospodarsko stanje carica Marija Terezija potvrđuje Diplomom 1779., čime Rijeka definitivno postaje dio zemalja Krune sv. Stjepana.
Naime, još od 1756. grad je sjedište hrvatskoga bana Franje Nadasdyja, a kada je carica Marija Terezija 1767. godine osnovala Hrvatsko kraljevsko vijeće, za njegovo je središte izričito odredila - Varaždin, koji je time postao političko, administrativno i kulturno središte Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije.
Po povratku nakon višesatnog hoda, došli su na Trg Graševine kako bi dočekali svečanu povorku u kojoj su, uz domaćeg gradonačelnika Ivicu Nikolića i vinskog kardinala bili carica Marija Terezija i barun Franjo Trenk sa svojom svitom.
Ipak, daljnje je reforme spriječio nesretni rat s Turcima od 1737. do 1739. Kad su pak u Ratu za austrijsko nasljeđe krajišnici ponovno pokazali svoje kvalitete, carica Marija Terezija se 1743. odlučila ponovno posvetiti nezavršenoj reformi.
Naime, Status slobodonog kraljevskog grada koji carica Marija Terezija dodijelila Požegi 1745. godine nije bio besplatan jer je Grad svake godine morao u carsku blagajnu uplatiti 800 tadašnjih forinti.
Dana 13. svibnja rođena buduća carica Marija Terezija.
Carica Marija Terezija osigurala je za nju dotaciju od 400 fiorina, a njezin sin Josip II. još dodatnih 40 fiorina.
U kasnom 18. stoljeću njemačko-rimski car Josip II. i carica Marija Terezija ostvarit će brojne reforme u zemlji.
Carica Marija Terezija reskriptom je 1779. proglasila Rijeku zasebnim tijelom pridruženim ug. kruni, te ona tada postaje glavna mađ. izvozna luka.
Carica Marija Terezija udijelila je postradalima u potresu 4000 forinti.
Carica Marija Terezija dobila je potporu Hrvata kroz Pragmatičnu sankciju i u Ratu austrijske sukcesije (1741 - 1748.) i zauzvrat pripomogla Hrvatskoj.
Najstarija stojdraška crkva, koju je prema priči dala sagraditi carica Marija Terezija, stajala je u šumi kod Drmića, nekoliko kilometara udaljena od Stojdrage.
Tek neku godinu nakon otvaranja mihovljanske matične knjige krštenih popet će se na austrijsko prijestolje prva žena carica Marija Terezija (1740.).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com