Ima 10 cm stiropora na fasadei ali kada neki gosti iz nekih zemalja vide klimu, otkinu od sreće, upale je na 17 C i otvore terasu da ohlade Bašku Vodu.
Ima 10 cm stiropora na fasadei ali kada neki gosti iz nekih zemalja vide klimu, otkinu od sreće, upale je na 17 C i otvore terasu da ohlade Bašku Vodu.
Postavom dodatne izolacije od samo 5 cm stiropora dolazi se na vrijednost od 1,40 - 1,60 m 2 K/W, dakle poboljšava se toplinska učinkovitost za pet puta, te osjetno padaju troškovi grijanja.
Ispada da je uložio samo 10.000 EUR " extra ", ništa naročito. 20 cm stiropora i sl. je najmanji trošak, ni pumpa nije skupa, iako kaže prije 3 g nisi je mogao kupiti nigdje u RH, a Austrijanci ih koriste već 50 godina
Toplinska, podno grijanje, rekuperator, klima, 20 cm stiropora, 30 cm tervola u stropu, malo jači topli pod.... to nisu stavke koje previše više koštaju. (sky cruiser 04.10.2007., 22:59:39)
Planiram 8 cm stiropora na sjevernu stranu, a 5 cm na ostatak kuće i garažu. @garažna vrata > > o termofasadi nisam ni razmišljao jer je jedina prednost ta što ispadne nešto jeftinije od demit fasade, sve ostalo je, po meni, na strani stiropor/vuna fasada. (davor_sk 07.05.2012., 12:30:16)
Na kući je 12 cm stiropora...
Nekolicina pitanja nas je malo iznenadila, ali i nasmijala: Da li tv manje troši kad je isključen ili ostavljen na stand-by? " Vas mi glas zvuci premlado (???), sigurno ja znam vise od vas, dajte mi nekog starijeg " (by samouvjerena gospođa). Za kaj će mi 10 cm stiropora, pa zidovi ne mogu onda disati "
Obična cigla je danas jeftinija nego ikada, a kada na nju staviš 10 - 15 cm stiropora (koji je također poprilično jeftin) dobiješ dosta jeftiniju gradnju.
uglavnom, kuća u okolici zaprešića, pasivna, nema topinsku pumpu, samo rekuperacija. sustav ventilacije, rekuperator i 60 specijalnih cijevi za predgrijavanje zraka kroz tlo = 120 000 kn. kuća 200 m2. mjesečni trošak struje 1000 kn. u početku sam bio oduševljen s tim. a onda malo razmislim: za tu kuću grijanje na plin, ili pelete (preko sobnog kamina na pelete za centralno) bi bilo oko 40 000 kn. znači 80 000 kn razlike. s obzirom na izolaciju i stolariju (20 cm stiropora, intrenorm 3 stakla, jako veliki prozori za zahvat sunca) pretpostavljam (po iskustvima sa foruma) da mjesečno nebi trebalo trošiti više od 400 kn plina ili peleta. dakle rekuperacija se u tom slučaju isplati za oko 40 god.
Stanujem u neboderu starom 40 godina i morao sam staru trokrilnu (3,6 m x 1,4 m) prozorsku drveninu (jelovina) zamjeniti plastičnim prozorima prije godinu dana.Montažer je učvrstio prozore dugim vijcima za beton a razmak do zidova (1,5 cm do 3 cm) zapunio je pur pjenom.Zbog povečane kiše ove godine sada prije dva tjedna mi je probila voda uz plastiku.Profil zida iz vana prema nutra izgleda ovako: gruba zrnata žbuka 3 do 4 mm-beton cca 18 cm-oko6 cm stiropora-gips 8 cm.Postoječu pur pjenu moram očistiti sa vanjske i unutarnje strane u dubinu predpostavljam oko 3 cm.Pitanje koje postavljam Vama je s kojom masom zapuniti s vanjske strane a s čime sa unutarnje strane kako bi spoj bio vodonepropusni.Vanjsku i unutarnju stranu bih morao obojati bijelom fasadnom bojom a unutarnju sa unutarnjom bojom koja ne bi imala u sudaru sa gipsom promjenu boje ili fleke.Opis je malo duži jer na 80 stranica nisam pronašao puni odgovor.
Na plafo smo stavili 8 cm stirodura, a na pod prema projektu 6 cm stiropora.
Namjeravam postaviti 5 cm stiropora i 5 cm glazure, uz foliju i armaturnu mrežicu.
Može li se staviti samo 1 cm stiropora, kako mi sugerira jedan majstor, ili je 5 cm optimalno?
Inače bi išao sa 5 cm glazure i dolje i gore, dok bi dolje išao sa 3 cm stiropora, a gore 1 cm zbog zvučne izolacije.
poštovani najprije sve pohvale za vaše odgovore zanima me usporedba toplotne izolacije između termo žbuke i stiropora npr. 6 cm stiropora koliko je to preračunato u termožbuku
Priče od 25 cm stiropora, svemirskim stanicama i biblijskim temama bolje da preskočimo.
Postavio bih na tavanu 5 cm stiropora 20 - 30 kg m3, a nebi na njega stavio betonsku ploću i mrežu zbog prevelike težine.Šta vi preporučate staviti na stiropor?
Kucu je gradio od porotherm cigle i stavio je 6 cm stiropora tako da ima odlicnu izolaciju.
Na beton mi ide 3 cm stiropora 5 cm betona pločice pa će i taj beton apsorbirati dosta topline iz cijevi.
U potrazi sam fasade, odlučio sam staviti 5 cm stiropora (pazite na cijene ako kupujete materijal sami) i Rofix fasadu.
Problem s neuvlačenjem prizemlja smo riješili tako da se garaža smanji (uvuče) za 10 cm, te ćemo na garažu staviti 5 cm stiropora tako da se dobije sve skupa 20 cm razlike.
Na kraju smo se odlučili za kombinaciju 25 cm Winergerger Porotherm 15 cm stiropora.
Izvođač je postavio 5 cm stiropora čim smo se digli iz zemlje prema susjedu tako da su i temlji izolirani od susjeda, a prije početka zidanja postaio je hidroizolaciju u visini 1 m prema susjedu da se spriječi kapilarno dizanje vlage.
Kad bi sve to bilo u kombinaciji sa odlicnom izolacijom (8 cm stiropora cigla 32 cm ili ytong termo zbuka cime se dobi neka polupasivna kuca) ustede bi opravdale ulaganje nakon 5 godina.
Deka (tj. strop) će biti izolirana s gornje strane sa 10 cm stiropora.
To se slovenci natječu sa onim našim čovjekom koji je gradio Ytong 25 cm 20 cm stiropora (davor_sk 07.08.2007., 23:06:30)
Zadnjh 5 sezona trošim oko 850 m3 plina na grijanje što je po zadnjim cijenama oko 2500 Kn po sezoni grijanja, grijem samo prizemlje 14 x11 m, situacija je ovakva: podrum ispod cijele kuće izoliran sa 10 cm stirodura a temp i ovih dana je iznad 15 C, na fasadi 16 cm stiropora, low e prozori sa alu roletama punjenim pjenom koje izvrsno potpomognu zimi i pri ovom povjetarcu na - 10 C dođu kao treće staklo a na neuređenom potkrovlju je 30 cm vune.
Npr. kuća visoka prizemnica, površina fasade 250 m2, cijena po m2 - 220 kn, izolacija 8 cm stiropora ostali sastavni dijelovi fasade = 55 000,00 kn.
Na ytong 25 zid stavio bih silikatnu fasadu i 12 cm stiropora.
Glazure su gotove, u prizemlju 10 cm stiropora (5 5), a na katu 5 cm (u jednom sloju).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com