Centar izdaje stručni časopis Croatian Studies Review, prvi kroatistički časopis na engleskom jeziku koji izdaje jedna sveučilišna naklada.
Centar izdaje stručni časopis Croatian Studies Review, prvi kroatistički časopis na engleskom jeziku koji izdaje jedna sveučilišna naklada.
HAA danas ima jedan od najuglednijih hrvatskih časopisa u iseljeništvu - Journal of Croatian Studies, koji je ispunjen znanstvenim i stručnim radovima iz povijesti, književnosti, likovne i glazbene umjetnosti, sociologije, prava, filozofije, teologije, ekonomije te prirodnih znanosti.
Dobro je ovdje spomenuti da je Zaklada promijenila, zapravo uskladila, svoj hrvatski naziv prema engleskome nazivu Croatian Studies Foundation te da se od 2011. godine vodi kao Zaklada hrvatskih studija.
Godine 1953. ta je grupa emigranata osnovala Hrvatsko-američku akademiju i pokrenula časopis Journal of Croatian Studies s ciljem da se predstavi hrvatsku kulturu američkoj javnosti.
Nagradu " Davidias " za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike dobili su Vladimir Bubrin i Vinko Grubišić za dva sveska časopisa " Journal of Croatian Studies ", antologijske izbore iz hrvatskoga renesansnog pjesništva, odnosno iz hrvatskih renesansnih dramskih djela, a nagradu " Slavić " za najbolji autorski prvijenac Ankica Tomić za roman " Naročito ljeti ".
Danas je jedan od najuglednijih hrvatskih iseljeničkih časopisa Journal of Croatian studies, koji uređuju Karlo Mirth i Jere Jareb.
Journal of Croatian Studies je publikacija Hrvatske akademije Amerike koju njezini članovi i suradnici redovito objavljuju od 1960. godine, a prije je bila poznata kao jedini znanstveni časopis na engleskom jeziku koji izlazi izvan Hrvatske, posvećen isključivo kroatističkim temama.
Ostali su članovi tog inicijativnog Izvršnog odbora Society for Croatian Studies (prvotni naziv Udruge) bili njegovi podpredsjednici prof. Ante Kadić i prof. Francis H.
U listopadu 1984. godine Udruga hrvatskih studija počevši od 10. broja mijenja naziv svome glasniku, koji od tada nosi naziv BULLETIN Association For Croatian Studies.
Ukratko, danas je Association For Croatian Studies afirmirana, priznata i utjecajna neprofitna, nepolitička i strukovna organizacija kojoj je cilj unapređenje visokoškolskih studija, publiciranje stručnih radova i razvitak metodike studiranja hrvatskoga jezika i kulture te svega onoga što podrazumijeva Hrvatska, a otvorena je za sve osobe koje se zanimaju za hrvatske studije.
BULLETIN Association For Croatian Studies danas uređuje dr. Ante Čuvalo.
O razlozima za to možemo nagađati (tražeći ih npr. u činjenici što Marulićeva koiné temeljena na splitskom govoru nije znatnije sudjelovala u stvaranju onog hrvatskog književnog jezika što se poslije razvio u jezični standard, pa prosječno obrazovanom stranom slavistu tekstualno predstavlja veliku teškoću), tek istina je da se Judita pojavila na engleskom jeziku oko 490 godina nakon svoga objavljivanja na hrvatskom, u sedamdeset i pet stihova koje je u " Journal of Croatian Studies " objavio Antun Kadić, te nekoliko godina poslije u cijelosti, marom američkog slavista Henrya Coopera Jr.
Temeljna djelatnost Hrvatske akademije Amerike, osnovane 1953., jest promicanje hrvatske povijesti i kulture časopis " Journal of Croatian Studies " (prvi urednici Karlo Mirth i Jere Jareb), ispunjen znanstvenim i stručnim radovima iz povijesti, književnosti, sociologije, prava, filozofije, teologije, ekonomije, prirodnih znanosti te likovne i glazbene umjetnosti.
Pod naslovom Deset teza o hrvatskom jeziku Dalibor Brozović održao je uvodno predavanje na Savjetovanju o Osnovama nastavnog plana i programa hrvatskog književnog jezika s književnošću za srednje škole održanog u hotelima " Solaris " u Šibeniku, 22 - 24. studenoga 1971. organizaciji Republičke konferencije Saveza omladine Hrvatske, prvi put cjelovito, u proširenoj verziji, objavljene su u nas u knjizi Susreti 6, Zbornik radova sa susreta hrvatskih studenata u tuđini (1981 - 1986), Zagreb-Bochum, 1986, str. 136 - 145, pod naslovom O ključnim pitanjima hrvatskoga književnog jezika, drugi put u knjizi Stjepana Babića Hrvatski jezik u političkom vrtlogu, 1990, str. 271 - 283, pod naslovom Deset teza o hrvatskome jeziku, zatim u dva izdanja Deklaracije o hrvatskome jeziku, Matica hrvatska, Zagreb 1991. U inozemstvu su objavljene u Hrvatskoj reviji, a u časopisu Journal of Croatian Studies na engleskome jeziku.
U poznatoj Harvard Encyclopedia of American ethnic groups, uz knjige o Hrvatima navode se samo dva časopisa kao oni koji sadrže vrijedne podatke: Journal of Croatian studies i Croatia press što govori o tome koliki ugled uživaju te dvije publikacije.
Association For Croatian Studies (ACS) tj.
Literarne uradke objavljivala je u brojnim iseljeničkim književnim časopisima: Hrvatski glas, Hrvatska revija, Journal of Croatian Studies.
U samu uspostavljanu katedre veliku su ulogu odigrali hrvatski donatori okupljeni u udruženju Croatian Studies Foundation, čiji je prvi predsjednik bio pokojni Gojko Šušak, a nakon njegova odlaska u Hrvatsku Anton Kikaš.
Bulletin of the Association for Croatian Studies
Dr. Ante Čuvalo - Predsjednik, Chicago Udruga za hrvatske znanosti (Association for Croatian Studies) u Americi
Treću dimenziju izložbe čine hrvatski časopisi na engleskome i španjolskom jeziku te dvojezične publikacije iz država Australije, Sjeverne i južne Amerike koji su još od šezdesetih godina prošloga stoljeća postizali vrhunske dosege u afirmaciji hrvatskoga kulturnog identiteta u multikulturalnim sredinama, a nisu posustali u ritmu izlaženja ni do danas poput Journala of Croatian Studies (SAD), Studie Croatice (Argentina) ili pak našega najmlađeg Croatian Studies Review: Journal and Bulletin of the Croatian Studies Centre (Australija).
Prvu je Knjižnici darovao povjesničar prof. dr. Jere Jereb, jedan od osnivača Hrvatske akademije u New Yorku te jedan od urednika poznatog časopisa Journal of Croatian Studies.
U Zagreb City naime postoji Institute of Croatian Studies, a u njegovu okviru Center for Croatian, jer je hrvatski jezik sačuvan u bogatoj hrvatskoj književnosti u najširem značenju te riječi, a govoreni je oblik sačuvan u brojnim filmovima, kasetama televizijskih i radijskih emisija.
Nisu više učili hrvatski jer njime nisu mogli ništa postići, nisu s njime nigdje mogli naći zaposlenja osim u Institute of Croatian Studies, ali on je godišnje mogao zaposliti najviše njih nekoliko.
Objavljuje č lanke u č asopisima Studia Croatica (Buenos Aires) i Journal of Croatian Studies.
U tu svrhu CAA izdaje č asopis Journal of Croatian Studies (JCS), u kojem pišu poznati hrvatski i strani stru č njaci iz podru č ja povijesti, kulture, ekonomije i politike.
Danas izdaje jedan od najuglednijih hrvatskih časopisa u iseljeništvu - Journal of Croatian Studies Opširnije...
Predavanje je održao dr. sc. Vinko Grubišić, poznati kanadski slavist, kroatist i nagrađivani gostujući urednik Akademijina časopisa Journal of Croatian Studies
Sveučilište u Rijeci posjetila je delegacija Croatian Studies Centre Macquarie sa Sveučilišta Macquarie koju je predvodio prof. Luka Budak.
Journal of Croatian Studies (SAD), Studio Croatica (Argentina), Croatian Studies Review: Journal and Bulletin of the Croatian Studies Centre (Australia), Glasnik društva AMCA (Njemačka), Pogledi - časopis za kulturu i društvena pitanja (Mađarska), Klasje naših ravni: časopis za književnost, umjetnost i znanost (Srbija) među značajnim su našim naslovima koje tiskaju.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com