Dramaturginja je Marijana Fumić, koreografiju potpisuje Matjaž Farič, a scenografiju Dalibor Laginja dok je kostimografkinja Barbara Podlogar, inače poznata slovenska modna dizajnerica i stilistica.
Dramaturginja je Marijana Fumić, koreografiju potpisuje Matjaž Farič, a scenografiju Dalibor Laginja dok je kostimografkinja Barbara Podlogar, inače poznata slovenska modna dizajnerica i stilistica.
U toj stvaralačkoj težnji redatelju su pomogli Dalibor Laginja lucidnom scenografijom, Dženisa Pecotić, čiji kostimi uvijek nose pečat originalnosti, osobito u minijaturnim ukrasima, zatim Deni Šesnić, uvijek novim oblicima svjetla, te iskusna Ljiljana Gvozdenović, koja je uz ostalo dosegnula kraj predstave neobuzdanim veseljem velikoga završnog kola.
Autorsku ekipu uz već spomenute, čine i scenograf Dalibor Laginja, kostimograf Juraj Žigman, koreografkinja Maja Marjančić i oblikovatelj svjetla Deni Šesnić.
Dalibor Laginja je priznati likovni umjetnik, scenograf i slikar, prepoznatljivi autor velikoga kazališnog tima koji je ostvario više od stotinu scenografija i skrenuo pažnju kazališne i kulturne javnosti na sebe i svoj doista izniman scenografski rad te dobio čitav niz nacionalnih i međunarodnih nagrada.
Budući je predstava praizvedena na otvorenom, u prostoru Sveučilišnog kampusa (bivše vojarne) na Trsatu, scenograf Dalibor Laginja prilagodio je scenografiju pozornici riječkog Kazališta, a i glumačka podjela je doživjela jednu promjenu.
Dramaturginja je Magdalena Lupi, scenograf Dalibor Laginja, kostimografkinja Sandra Dekanić, oblikovatelj svjetla Zoran Najdenov, a za glazbeni dio predstave zaduženo je sedmero glazbenika, uz glazbeno vodstvo Vladimira Babina.
Autorsku ekipu uz redatelja Róberta Alföldija čine i dramaturzi Magdalena Lupi i Robert Voros, scenograf Dalibor Laginja, kostimografkinja Sandra Dekanić i oblikovatelj svjetla Boris Blidar.
Scenograf predstave je Dalibor Laginja, kostimograf Leo Kulaš.
Dalibor Laginja do sada je za svoj scenografski rad dobio niz prestižnih nagrada a jednako uspješno djeluje u Hrvatskoj i inozemstvu poput svojega kolege Denija Šesnića koji je, također, za svoj rad na području kazališnog svjetla višestruko nagrađivan.
Dramaturginja predstave je Magdalena Lupi, kostimograf Irena Sušac, a scenograf Dalibor Laginja.
Dvojica istaknutih višestruko nagrađivanih riječkih i hrvatskih kazališnih umjetnika, scenograf Dalibor Laginja i oblikovatelj svjetla Deni Šesnić dobitnici su nagrada Marul na 19. Marulićevim danima u Splitu za svoj rad u predstavi ' Riva i druxi Milana Rakovca, koprodukciji Talijanske drame HNK Ivana pl. Zajca i INK-a Gradskog kazališta Pula.
Šumu Striborovu na sceni je dočarao scenograf i slikar Dalibor Laginja, a kostime šarolikih likova dobio je zadatak osmisliti dizajner Juraj Zigman, kojem je ovo bilo prvi put da je kreirao za kazalište.
Dalibor Laginja svoje priznanje za scenografiju u predstavi Šuma Striborova odbio je primiti, a za to je ponudio i objašnjenje: " to je jedna od nagrada koja nije novčana, dakle sve nagrade koje ste vidjeli su manje više novčane, ova nije iz meni nepoznatih razloga.
A u riječkoj opernoj produkciji, uz već spomenutu dirigenticu Nadu Matošević i redatelja Ozrena Prohića, autorsku ekipu čine scenograf Dalibor Laginja, kostimografkinja Irena Šušac, koreografkinja Maja Marjančić i oblikovatelj svjetla Zoran Mihanović.
Scenograf je Dalibor Laginja, kostimografkinja Sandra Dekanić, skladateljica Tamara Obrovac, suradnik za scenski pokret Žak Valenta, a oblikovatelj svjetla Aleksandar Mondecar.
Prepoznatljivu glazbu osmislila je Tamara Obrovac, a vizualni identitet predstave na zavidnoj je razini scenografiju, kojom prevladavaju goleme slike s motivima iz grčke mitologije, potpisuje Dalibor Laginja, a vrlo efektnu kostimografiju Sandra Dekanić.
Operom će ravnati Nada Matošević Orešković, redatelj je Ozren Prohić, scenografiju potpisuje Dalibor Laginja, kostimografiju Irena Sušac, koreografiju Maja Marjančić i oblikovanje svjetla Zoran Mihanović.
Dio autorskog tima još su scenograf predstave Dalibor Laginja, oblikovatelj svjetla Zoran Mihanović i koreografkinja Maja Marjančić.
Dojmljiva ostvarenja dali su daroviti scenograf Dalibor Laginja i kostimografkinja Doris Kristić što je osiguralo primjeren okvir opernoj radnji.
U autorskoj su ekipi predstave, uz dirigenticu i redatelja, scenograf Dalibor Laginja, kostimograf Silvio Vujičić, koreografkinja te asistentica redatelja Jasna Frankić Brkljačić, oblikovatelj svjetla Deni Šesnić te autor video projekcija Ivan Faktor.
U radu na novoj kazališnoj avanturi okuplja se ista autorska ekipa koja je dvije godine ranije postavila višestruko nagrađenu« Šumu Striborovu »: redatelj Lary Zappia, njegovi suradnici designeri Dalibor Laginja i Deni Šesnić, skladatelj Duško Rapotec Ute, te, kao pojačanje, kreatorica lutaka Luči Vidanović.
Inače, to je okvir na kojem Kamov rukom ispisuje podnaslove ili teme pojedinih scena (ruku je posudio scenograf Dalibor Laginja).
Velike pohvale zaslužuje i Ozren Prohić za odličnu libretističku dramatizaciju teksta i režiju, scenograf Dalibor Laginja za maksimalno iskorištavanje rotirajuće bine s uspravnim valjkom u sredini iz kojeg izlaze i oko kojega kruže sva moguća čudesa, te Nada Matošević za ukupnu glazbenu izvedbu. "
Naime, scenografija koju potpisuje Dalibor Laginja kao i kostimografija za koju je zaslužan Leo Kulaš sačinjena je od papira kojim se željelo pokazati koliko krhkost može biti magična.
U tom smislu, u Giocondi je scenograf Dalibor Laginja ponudio tek diskretno naznačene obrise prepoznatljivih motiva mletačke arhitekture, kostimografkinja Irena Sušac poigrala se (između ostalog) ikonografijom venecijanskog karnevala, dok je oblikovatelj svjetla Zoran Mihanović ponudio zagasitu sliku, koja gotovo da sugerira mirise i zadahe grada na laguni.
Slikar i scenograf Dalibor Laginja, koristeći samo najnužnije rekvizite stolove i stolce, potpuno je sačuvao prostor i uz pomoć kostimografkinje Irene Sušac i oblikovatelja svijetla Borisa Blidara uspio dočarati ambijent uskrsnog jutra na Siciliji s dominantnom crkvom iz koje se najprije razliježe zbor Regina coeli a zatim se vjerničko mnoštvo pred crkvom ujedinjuje u himnički Inneggiamo.
Scenograf Dalibor Laginja odlučio se za minimalizam i jednostavnu scenografiju, što je uvelike pomoglo baletanima, a Deni Šesnić je odradio odličan posao sa svjetlima koja su bila točno prilagođena ovoj pomalo mističnoj predstavi.
Scenograf je Dalibor Laginja, kostime je izradila Amela Vilić, koreografiju i scenski pokret je osmislila Snježana Abramović-Milković, a svjetlo je oblikovao Deni Šesnić.
Dalibor Laginja je svoju viziju scenografije izradio vrlo jednostavno i, pokazalo se, vrlo funkcionalno; što je redatelju ostavljalo dosta manevarskih mogućnosti.
O likovnom programu odnosno o izložbi skulptura, kiparskih instalacija i recentnih radova jednog od ponajboljih hrvatskih kipara Mirka Zrinšćaka, govorio je njen selektor i voditelj tog dijela programa Dalibor Laginja, kazavši kako je u KamovFestu vidio sjajnu prigodu da publika i izvan galerijskih prostora, uklopljene u drugačiji ambijent, vidi radove Mirka Zrinšćaka koji inače vrlo rijetko izlaže, a upravo će ovom prilikom u atriju Kazališta izložiti i neka recentna, javnosti još nepoznata djela.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com