Budući da su Dečani udaljeni svega 20 - ak kilometara od Peći, vožnja autobusom traje kratko, te ubrzo dolazimo u Peć.
Budući da su Dečani udaljeni svega 20 - ak kilometara od Peći, vožnja autobusom traje kratko, te ubrzo dolazimo u Peć.
PRIŠTINA Predsjednik Srbije Tadić pohodio je samostan Visoki Dečani na Kosovu, u koji je stigao helikopterom, odakle je 6. siječnja, na pravoslavni Badnjak, uputio božićnu poruku mira te istaknuo kako su položaj srbijanskih samostana i spomenika na Kosovu od temeljne važnosti za očuvanje srbijanskoga nacionalnog identiteta.
Nakon Đakovice nastavljamo predjelom koji je nov i za mene, te nedugo zatim dolazimo u mjesto Dečani.
Samo mjesto Dečani (Deçan) nije osobito zanimljivo, radi se o modernom naselju koje je podosta i nastradalo u kosovskom ratu, budući da je bilo jedno od glavnih uporišta UÇK-a.
Ono što nas zanima je obližnji pravoslavni manastir Visoki Dečani, do kojega moramo pješice od središnjeg kružnog toka u mjestu.
Vladika Artemije uvek je bio na oštrici odbrane Kosova i Metohije, upravo se on protivio poseti potpredsednika SAD Džozefa Bajdena manastiru Visoki Dečani, što je predstavljalo vrhunac cinizma prema Srbima.
Kosovska vlada ubuduće neće dozvoljavati ulazak predsjednika Srbije Borisa Tadića na Kosovo zbog davanja političkih izjava za Božić u manastiru Visoki Dečani, rekao je zamjenik kosovskog premijera i ministar pravde Hajredin Kući, prenosi Tanjug.
On će također posjetiti samostan Visoki Dečani, UNESCO-ovu svjetsku baštinu, kao i grad Prizren.
Kosovska policija, koja je osiguravala kolonu, sukobila se s prosvjednicima koji su oštetili nekoliko automobila, no usprkos nemirima, državno izaslanstvo uspjelo je doći do manastira Visoki Dečani, gdje srbijanski predsjednik tradicionalno obilježava pravoslavni Božić.
- Kakav posao ima predsjednik općine Dečani u kojoj žive dvije Srpkinje?
Kosovski ministar je prištinskoj televiziji Klan Kosova rekao da je Tadić zlouporabio posjet manastiru Visoki Dečani za Božić i dao političke izjave, rekavši kako je Kosovo srpska zemlja, te da Srbija nikada neće priznati neovisnost Kosova i kako Srbija nema namjeru povući paralelne strukture sa sjevera Kosova.
Znači samostani (ne manastiri) Krka, Krupa, Dragović, Gračanica, Visoki Dečani itd.
Nemir u Pećkoj patrijaršiji Nezakonitim odlukama od 18. avgusta 2008. u slučaju episkopa Teodosija i dela bratstva manastira Visoki Dečani, episkop Artemije je takođe uneo veliki nemir među klir i verni narod ne samo na Kosovu i Metohiji, nego i šire.
Takođe, i 14. februara 2010. g. uoči početka Vasrkšnjeg posta dozvolio je da grupa istih monaha i iskušenika predvođena monahom Antonijem, koji je u medijima priznao da je prvi počeo sa obračunom, napadne monahe Manastira Visoki Dečani ispred Manastira Gračanice.
Simeon pisao saopštenja SNV Na posebnom udaru su godinama bili vikarni episkop lipljanski Teodosije i bratstvo manastira Visoki Dečani koji su u javnosti od Simeona kao najbližeg saradnika Artemija prikazivani na kriv i ružan način, iako je reč o jednom od najbrojnijih monaških bratstava u SPC.
Od 1947. Šime Perić kopira i konzervira freske srednjovjekovnih manastira Srbije i Makedonije (Dečani, Sopoćani, Ohrid Studenica i dr. - kopirao oko 2000 četvornih metara fesaka) ostajući fasciniran podjednako i zdravljem i bolešću srednjovjekovnih slikarija zacijeljujući rane površine i njegujući osjećaj guste teksture i njihove sugestivne ranjivosti.
Manastir Visoki Dečani sagrađen je između 1327. i 1335., a dao ga je izgraditi Stefan Uroš III.
Poznati franjevci su: fra Marin i fra Adam iz Kotora (blaženici u Martirologiju Reda), fra Grgur (poslanik pape Nikole IV. kod raškog kralja Uroša), fra Vito (graditelj zadužbine Nemanjića Visoki Dečani) i kipar fra Deziderije (majstor mramornog bas-reliefa u crkvi sv. Duha: Bogorodica sa sv. Franjom i sv. Bernardinom Sijenskim).
Prosvjedinici su u Dečanu napali autobus pravoslavnih vijernika koji su iz manastira Veliki Dečani išli u Đakovicu.
Nisu niti propustili dvojicu veleposlanika, ruskog Aleksandra Konuzina i bijeloruskog Vladimira Čuševa, da dođu do manastira Visoki Dečani, te su se veleposlanici, uz pratnju vladike Jovana, uputili u Pećku patrijaršiju.
Jake snage Kosovske policije potisnule su prosvijednike koji su blokirali put, i koloni automobila predsjednika Tadića omogučili dolazak u manastir Visoki Dečani, gdje će Tadić prvog dana pravoslavnog Božića, u subotu, nazočiti liturgiji.
Oni su potpuno podržali episkopa Teodosija i bratiju manastira Visoki Dečani od bezočnih napada i javnih kleveta koje je, preko pojedinih neodgovornih članova SNV, isposlovao, kako se ispostavilo, protosinđel Simeon.
U srednjem vijeku nastali su mnogobrojni monumentalni manastiri u Makedoniji (Nerezi), Srbiji (Dečani), Bugarskoj (Rilski manastir) i Rusiji (Kirilo-bjelozerski manastir).
Srpski predsjednik Boris Tadić uputio je u petak navečer iz manastira Visoki Dečani, gdje boravi slaveći pravoslavni Badnjak i Božić, poruku mira svim ljudima na Kosovu i Metohiji.
Visoki Dečani, kao i drugi objekti Srpske pravoslavne crkve na Kosovu, uživaju svojevrsnu eksteritorijalnost.
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je u manastiru Visoki Dečani u slobodnoj državi Kosovo da Srbija nikada neće priznati neovisnost Kosova, prenose srbijanski mediji.
Na prvom mjestu u ovom dostojanstvenom nizu nalazi se manastir Visoki Dečani, zadužbina kralja Stefana III.
Dečani su najveća zadužbina kraljevske i carske porodice Nemanjića.
PRIŠTINA Srbijanski predsjednik Tadić u manastiru Visoki Dečani, prisustvovao je uskrsnoj liturgiji u noći sa 26. na 27. travnja, unatoč nezadovoljstvu kosovskih čelnika koji su njegov dolazak okarakterizirali kao političku propagandu.
Usprotivio se namjeri američkoga potpredsjednika Joea Bidena da na Kosovu posjeti manastir Visoki Dečani.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com