📱 Nova mobilna igra – igra slaganja riječi!
Preuzmi s Google Play 🎯

de brea značenje i sinonimi

  • Sinonimi i slične riječi za de brea, kao i primjeri u rečenici

SINONIMI I SLIČNE RIJEČI

  • forlán (0.62)
  • bosusco (0.62)
  • klattenhoff (0.62)
  • contento (0.61)
  • živulić (0.61)
  • siqueira (0.60)
  • della valle (0.60)
  • tardelli (0.59)
  • morán (0.59)
  • quevedo (0.58)
  • stocco (0.58)
  • di bonaventura (0.57)
  • gamarra (0.57)
  • datos (0.57)
  • plá (0.57)
  • leonel (0.57)
  • josé luis (0.57)
  • buonanotte (0.57)
  • di vaio (0.57)
  • gonzález (0.57)
  • Napomena: u zagradi je koeficijent sličnosti (sličnost s zadanim pojmom) nakon obrade pomoću AI.

PRIMJERI U REČENICAMA

0

Surađivao je s brojnim režiserima (Pandur, Magelli, Kica, Pipan, Berger, Miler, Horvat, De Brea) i primio više nagrada za svoje scenografije (Zlatni vijenac " MESS-a Sarajevo, više Borštnikovih " nagrada, nagradu Prešernove zaklade ").

0

Vuci i ovce nisu jedina Kerempuhova predstava na Danima satire jer je u konkurenciji i njihova produkcija Brechtova Švejka u Drugom svjetskom ratu u režiji Diega de Brea, dok će posljednja Kerempuhova premijera, Tomićevi Ljubav, struja, voda telefon u režiji Vinka Brešana, biti izvedeni izvan natjecateljske konkurencije.

0

U dosadašnjoj kazališnoj karijeri ostvario je preko 50 zapaženih uloga i surađivao s relevantnim redateljskim imenima kao što su Vito Taufer, Matjaž Pograjc, Eduard Muller, Tomaž Pandur, Ivica Buljan, Diego De Brea, Jernej Lorenzi, Mira Erceg, Natalija Manojlović i dr. S matičnom kazališnom kućom, gostovao je na brojnim svjetskim festivalima.

0

Diego de Brea zanimljiv je redatelj samosvojnog autorskog rukopisa, u što se hrvatska publika moga uvjeriti izvedbom slovenskog Sumraka bogova na Festivalu svjetskog kazališta 2007, ali i loše primljenim Otelom kojeg je režirao u Rijeci protekle sezone.

0

Redatelj, scenograf i oblikovatelj svjetla Diego de Brea (1969) poznat je publici Festivala svjetskog kazališta kada je 2007. na pozornici Zagrebačkoga kazališta mladih Slovensko mladinsko gledališče u njegovoj režiji izvelo Sumrak bogova, predstavu nadahnutu scenarijem i filmom redatelja Luchina Viscontija o rađanju nacizma.

0

Dinamičan sažetak radikalno skraćena djela u režiji, scenografiji, oblikovanju svjetla Diega de Brea s dramaturgom Tomažom Toporišičem projurit će pred gledateljem u jednom dahu poput vihora koji grmi iz daljine i približava se sve silovitijim korakom, ne prestaje jačati svoje udarce da bi se na kraju naoko, odnosno privremeno, smirio priznanjem poraza, bez iskupljenja.

0

Za reprizne izvedbe 12., 13., 14. i 15. studenog riječkog uprizorenja Othella, koje je redatelj de Brea najavio kao veliku intimnu dramu pojedinca, u kojoj je požuda glavna pokretačka snaga, preostalo je vrlo malo slobodnih ulaznica i to uglavnom na balkonu, stoga neka oni koji žele pogledati predstavu u premijernom bloku kupe svoje ulaznice na vrijeme.

0

Ova je izvedba zajednički projekt Slovenskih narodnih gledališča iz Maribora i Ljubljane koju je za tamošnju prijestolnicu kulture vrlo izravno režirao Diego de Brea.

0

Predstavu koja je objedinila glumce iz SNG-a Ljubljana i Maribor režirao je Diego de Brea

0

Redatelj Diego de Brea u gledateljev fokus postavlja glumačku kreaciju, a problematike se prihvatio, s jedne strane na neposredni i beskompromisni, a s druge strane visoko estetizirani način.

0

De Brea je i ovom predstavom pokazao da najviše smisla ima za vizualni segment kazališta, unutar kojega svaka pojedinost besprijekorno funkcionira: od kostima, preko oblikovanja svjetla, do slaganja živih slika što zrcale dekadentni svijet lijepih kazališnih znakova koji nas, nažalost, ostavljaju posve ravnodušnima

0

Zbog bolesti glumaca, termin je pomaknut na početak siječnja, a umjesto te predstave slovenskog redatelja Diega de Brea, u Kerempuhu će bi ti prikazane Bitange i princeze, gdje glumi Hrvoje Kečkeš, koji također ima naslovnu rolu u Švejku.

0

De Brea nije našao dovoljno uvjerljiv ključ da loše strukturiran i raspršen komad postavi u prostor, pa su se suptilni režijski trikovi poput neprestanog slapstick - propucavanja protagonista jednostavno izgubili u nekoherentnoj radnji i praznim hodovima papirnatih replika.

0

Slovensko narodno gledališče iz Ljubljane nastupit će s predstavom Kad sam bio mrtav Ernsta Lubitscha koju je režirao Diego de Brea.

0

Režiju Othella potpisuje Diego de Brea, jedan od najzanimljivijih slovenskih redatelja srednje generacije, koja se samo na ovim prostorima još zove mladom.

0

Diego de Brea, stvarajući suvremenu kazališnu verziju te Lubitscheve burleske, zadržao je neke temeljne karakteristike nijemog filma.

0

Artificijelnost ranog filma De Brea potencira i artificijelnošću nekih ranijih kazališnih razdoblja u kojima su muškarci glumili i ženske uloge, što na današnjoj pozornici također pridonosi komičnosti situacije.

0

A da obitelj može biti percipirana u žanru burleske govori nam predstava Kad sam bio mrtav SNG iz Ljubljane koju režira Diego de Brea.

0

Predstava će nastati u koprodukciji ljubljanske i mariborske Drame i režirat će je Diego de Brea.

0

SLOVENAC DIEGO DE BREA predstavio se predstavom ' Sumrak bogova ' u izvedbi SMG-a iz Ljubljane, nastaloj prema scenariju Viscontijeva filma Schillingu su tek 34 godine, stidljiv je i introvertiran, ali " vjeruje u kazalište koje će uzdrmati svijet ".

0

Slovenski teatar u Zagrebu će ove godine predstavljati produkcija Slovenskog mladinskog gledališča iz Ljubljane Sumrak bogova, prerada filmskog klasika Luchina Viscontija, čiju režiju potpisuje Diego de Brea.

0

Festival svjetskoga kazališta supotpisao je prevlast dramskoga u suvremenom teatru, čemu su se od pozvanih umjetnika oduprli samo Diego de Brea i Árpád Schiling. Prvi se za Sumrak bogova u izvedbi Slovenskog mladinskog gledališča oslonio na scenarij za istoimeni film Luchina Viscontija, dok je drugi nadahnut mađarskim vijestima poveo kazališnu skupinu Krétakör u kolektivno izmišljeno ostvarenje.

0

Redatelj i scenograf je Slovenac Diego de Brea, a ulogu Švejka tumači Hrvoje Kečkeš.

0

Koprodukciju sa slovenskom Dramom po Marloweu Edward II režirao je sve zanimljiviji slovenski redatelj Diego de Brea, a posebno su zanimanje i publike i kritike izazvale predstave Volksbühne iz Berlina Pablo u plusfilijali jednog od najtraženijih europskih redatelja Renea Pollescha te Eraritjaritjaka/Muzej fraza švicarskoga Theatre Vidy iz Lausanne, u režiji još jednog imena koje, ako ga već ne znate, treba zapamtiti, Heinera Goebbelsa.

0

De Brea, u svom poznatom poigravanju crnom, bijelom i crvenom bojom Shakespeareovu je krv ništa čudno iskoristio kao provodni motiv produkcije čiju kostimografiju potpisuje dobro nam znani Leo Kulaš, a u naslovnoj ulozi igra Jernej Šugman.

0

Poznati slovenski redatelj Diego de Brea baš nema sreće u Hrvatskoj.

0

Dok se s jedne strane de Brea u tekstu iz kazališne knjižice kritički osvrće na scenska pojednostavnjenja Othella te iznosi namjeru da analitički prodre u dramske likove i odnose, predstava donosi upravo suprotno: posve pojednostavnjene dramske odnose u kojima su lica toliko tipizirana da su zapravo svedena na puke ideje.

0

U posljednjem se prizoru na velikim videoprojekcijama izmjenjuju slike skulptura koje simbolički prikazuju tjelesnu i duhovnu ljubav i lica triju žena (Desdemone, Emilije, koju vrlo dobro, u pomaku ka groteski, igra Tanja Smoje i prostitutke Biance Anastazije Balaž Lečić koja u predstavi stalno nosi okvir za sliku predstavljajući na simboličkoj razini, kako kaže de Brea, »ogromnu požudu i civilizacijski princip u koji projekcija muškarca više ne može prodrijeti«: dakle, ona je dvodimenzionalna slika jer je takvom muškarci vide).

0

U odnosu Jaga prema Othellu de Brea je, uz razaranje identiteta zbog ljubomornog ega ugrožena gubljenjem pozicije, podcrtao i princip lakanovske žudnje, naznačivši i latentnu homoseksualnu žudnju koja do izražaja dolazi u mizanscenski zanimljivo postavljenim prizorima gdje protagonist i antagonist zrcale jedan drugoga: njihova se tijela isprepleću kao da su jedno.

0

Ne samo Čavajda nego i većina ostalih glumaca nositelja važnijih uloga imala je velikih problema s artikulacijom i razumljivošću, što prilično razočarava ukoliko u obzir uzmemo da je de Brea, uz pomoć dramaturginje Magdalene Lupi, Othella osmislio kao komornu dramu na velikoj sceni uglavnom praznoga prostora, s glumcima u prvom planu.

Jezikoslovac.com

Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!