Poštujte djetetove osjećaje kako bi ono znalo da ga razumijete i da vam je stalo i da nikada neće biti odbačeno zbog određenih emocija.
Poštujte djetetove osjećaje kako bi ono znalo da ga razumijete i da vam je stalo i da nikada neće biti odbačeno zbog određenih emocija.
Pritom nemojte slušati samo riječi, usmjerite se i na djetetove osjećaje.
Važno je prepoznati djetetove osjećaje, dati mu priliku da ih izrazi.
Budite mu na raspolaganju da s vama razgovara o svojim brigama i osjećajima. Poštujte djetetove osjećaje i razmišljanja.
U nekim obiteljima roditelji nastoje i osjećati umjesto djeteta, zaštititi ga od njegovih emocija ili uopće ne obraćaju pažnju na djetetove osjećaje (Pojedi čokoladu i zaboravi na to ili Ja ću pozvati tvoju prijateljicu na kolače i reći joj da je nisi htjela uvrijediti., Nemoj plakati
Ovakva formulacija uzima u obzir djetetove osjećaje, pohvalom nagrađuje njegov izbor reakcije, te potiče dijete da idući put također odabere pravi izbor.
To je doba kad se najviše utječe na djetetove osjećaje koji obogaćeni pravilno odabranom glazbom i igrom postaju dublji.
Čak i dok plače jer mu ne želite kupiti određenu igračku ili ga odvajate od prijatelja s kojima se igrao, uvažite djetetove osjećaje.
Pod prihvaćanjem mislimo na sve što djetetu daje dozvolu da ima vlastite osjećaje: Zaista može boljeti kad ti netko kaže tako nešto. Oduprite se svojoj potrebi da preispitujete djetetove osjećaje, tražeći ga da ih objasni i brani.
Prepoznajte, prihvatite i osluškujte djetetove osjećaje.
Poštujte i priznajte djetetove osjećaje, uključujući ljutnju.
Okrenite se emocijama, poštujte djetetove osjećaje i zaboravite na sarkazam.
Potvrdite djetetove osjećaje tako da ono shvati da vi suosjećate.
Probajte zamisliti djetetovu perspektivu pa ćete biti u mogućnosti manje povrijediti djetetove osjećaje.
Zato se sjetite slomljenog kolačića svaki put kada osjetite potrebu da minimalizirate djetetove osjećaje i razloge zašto se ne bi trebali osjećati očajno zbog nečega što vi smatrate beznačajnim ili apsurdnim.
Ona svojom ljepotom i raznolikošću osnažuje djetetove osjećaje, potiče maštu, razvija stvaralaštvo i potiče kognitivne sposobnosti.
Imajte na umu djetetove osjećaje i probajte ih verbalizirati.
Cijelo vrijeme adaptacije obratite pažnju na djetetove osjećaje i budite mu podrška.
Ukoliko bi tome pridodala i visok EQ razlozi za dojenje još bi se više umnožili, jer bi majka već tijekom trudnoće mogla uspostaviti prenatalnu privrženost te bi dobro prepoznavala djetetove osjećaje i potrebe.
Roditelje se uči osnovnim principima i vještinama koje se koriste u terapiji igrom, kao što su empatičko reflektiranje, prepoznavanje i odgovaranje na djetetove osjećaje, adekvatno postavljanje granica, poticanje razvoja dječjeg samopoštovanje i strukturiranje posebnog vremena za igru jednom tjedno kada se s djetetom igraju na način da koriste osnovne terapeutske vještine.
nemojte minorizirati djetetove osjećaje, pokažite kroz dodir, izraz lica, nježan ton glasa da shvaćate kroz što dijete sad prolazi
Roditelji primjećuju djetetove osjećaje, ali svako njegovo reagiranje drže prihvatljivim (npr. udaranje ili urlanje).
Poput onih koji se na djetetove osjećaje ne obaziru, ni ovi se roditelji previše ne miješaju i ne pokušavaju djetetu pokazati alternativne mogućnosti reagiranja u problemnoj situaciji.
Ponovite to puno puta. Dajte djetetu doznanja da će biti dobro i da će i dalje imati najbolju moguću roditeljsku skrb oboje roditelja. Dajte djetetu doznanja da je u redu da voli i mamu i tatu, kao i prije razvoda. Potičite provođenje djetetovog vremena s obje šire obitelji djeteta bakama, djedovima, tetama, stričevima Podržavajte pozitivan odnos djeteta s drugim roditeljem. Informirajte drugog roditelja o svemu vezanom uz vrtić, školu, ostale aktivnosti, zdravstvenu skrb. Slušajte dijete bez prosuđivanja ili pokušaja da promijenite djetetove osjećaje.
Djeci žrtvama nasilja izuzetno je važna kvaliteta podrške značajnih osoba, a to znači: biti djetetu na raspolaganju, bezuvjetno vjerovati djetetu i potvrditi njegovu nedužnost, procijeniti sigurnost djeteta, aktivno ga slušati i pokazati razumijevanje za djetetove osjećaje, problem ne stavljati« pod tepih », biti iskreni (ne obećavati nemoguće) i potražiti stručnu pomoć.
Djetetove osjećaje treba odvojiti od djetetovih postupaka, a postupke zabraniti samo ako njima dovodi u opasnost sebe, druge ili imovinu.
Ovi roditelji ne objašnjavaju svoje postupke i nisu zainteresirani za djetetove osjećaje.
Umjesto svakodnevnog pitanja: " Kako je bilo u školi? ", zapitajte ga: " Kako si se danas osjećao u školi? " Usmjerite svoja pitanja na djetetove osjećaje i raspoloženja.
Ostanite dosljedni, ali poštujte djetetove osjećaje.
Slušanje od najranijeg perioda pomaže u razvoju opažanja, pamćenja, mišljenja i logičnog zaključivanja, obogaćuje njegov rječnik i govorne sposobnosti, razvija djetetove osjećaje i pomaže razumijevanju osjećaja drugih, pomaže djetetu da zavoli knjigu i zato u obitelji čitajmo djeci od najranije dobi, a naravno čitati nastavljamo i u vrtiću, školi i kroz cijeli život.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com