Jednom davno nogometaš Dražan Jerković izazvao je senzaciju u gradu kad se pojavio u novom MG Cabrioletu, baš kao što je ne tako davno Davor Šuker u Zagreb dovezao svoj Ferrari.
Jednom davno nogometaš Dražan Jerković izazvao je senzaciju u gradu kad se pojavio u novom MG Cabrioletu, baš kao što je ne tako davno Davor Šuker u Zagreb dovezao svoj Ferrari.
Tu počast su okusili Dražan Jerković, Vlatko Marković, Marijan Vlak, Zlatko Kranjčar, Zvjezdan Cvetković, Velimir Zajec i sada Zvonimir Soldo.
Sa mnom su bili Dražan Jerković, Dinamov igrač i trener, Branko Mikša, koji će poslije postati zagrebački gradonačelnik, Vladimir Mihaljek, danas poznati menadžer, te jedan mladić koji je u drndavom automobilu na putu za Beograd izjavio: Ma imat ću ja jednog dana svoj helikopter. Bio je to Ivica Todorić i eto, danas doista ima helikopter.
Nažalost, Dražan Jerković koji je tada vodio reprezentaciju je preminuo prije dvije godine, a s nama više nije niti liječnik reprezentacije Tugomir Krmpotić, te fizioterapeut Vlado Vrcić.
Moj vrli prijatelj Dražan Jerković pričao je bajke o tome kako je Miljan Miljanić za pola dana dogovorio raspored utakmica Jugoslavije u kvalifikacijama za SP u Italiji 1990., a kada mi na Malti završimo sastanak za 45 minuta, i to onako kako nama odgovara, onda je to normalna stvar.
Prvi izbornik hrvatske nogometne reprezentacije bio je Dražan Jerković.
Dražan Jerković jedinstvena je izbornička pojava u nogometnom svijetu.
Ime ugostiteljskog objekta probudilo je asocijacije na najbolje centarfore u povijesti Dinama: Franjo Wölfl, Dražan Jerković, Slaven Zambata, Zlatko Kranjčar, Mark Viduka...
- Uz ogradu da nisam gledao ' ' Maru ' ' Wölfla, za mene je najveći ' ' plavi 9 ' ' bio Dražan Jerković - priznao je Zlatko Kranjčar.
Zar niste čuli da je umro Dražan Jerković?
Uz Brazilce Garinchu i Vavu, Čileanca Sancheza, Mađara Alberta i Sovjeta Ivanova, među njima je bio i igrač reprezentacije Jugoslavije, Hrvat Dražan Jerković.
Baš se tako radilo te noći kad je umro Dražan Jerković.
Brojni hrvatski igrači nastupali su za selekcije državnih zajednica, kojih je Hrvatska u prošlosti bila dio, te postizali i brojne uspjehe Dražan Jerković 1962. u Čileu bio je najbolji strijelac svjetskog prvenstva, a velik broj hrvatskih nogometaša sudjelovao je i u najvećem uspjehu jugoslavenskog nogometa, osvajanju zlatne olimpijske medalje u Rimu 1960. godine.
Dražan Jerković preminuo je u 72. godini od komplikacija nastalih nakon amputacije lijeve noge.
Dražan Jerković, (Šibenik, 6. kolovoza 1936. - Zagreb, 9. prosinca 2008.) u Zdenčini je živio najbolji strijelac svjetskog nogometnog prvenstva 1962. godine u Čileu.
No, nije Vukas jedini koji je zaboravljen u ovom bezdušnom svijetu, ima tu još ohoho hrvatskih sportaša, legendi hrvatskog nogometa koji su na neke zaboravljeni (Stjepan Bobek, Željko i Zlatko Čajkovski, Slaven Zambata, Rudi Belin, Luka Kaliterna, Dražan Jerković, Andrija Anković, Ivan i Rudolf Hitrec, Ivan Hlevnjak, Stjepan Lamza a drugi neka mi oproste ali više mi mozak ne radi i trenutno se ne mogu sjetiti), ali nije ljudima za zamjeriti, dolaze novi nogometaši, stvaraju se nove legende, igra se drugačiji i bolji nogomet, jednom rječju, sve se promijenilo u odnosu na ono nogometno vrijeme.
u Šibeniku je rođen Dražan Jerković, hrvatski nogometaš, reprezentativac, trener, sportski direktor i izbornik.
" Imamo sam puno sreće kad su me izvukli, a Dinamo pratim otkako je Dražan Jerković zabio BSK-u.
Od hrvatskih igrača samo je Dražan Jerković ponio titulu najboljeg strijelca, 1960. godine na prvom EP-u.
Dražan Jerković rođen je 6. kolovoza 1936. u Šibeniku, a za zagrebački Dinamo igrao je od 1954. do 1965. i u 315 nastupa postigao 300 pogodaka.
Kroz glavu prolaze i Tomislav Ivić, Davor Šuker, Zvonimir Boban, Vladimir Beara, Miroslav Blažević, Alen Bokšić, Robert Prosinečki, Dražan Jerković...
Naime, iako baš nikad nisam bila neki nogometni fan, znam da su dinamovci bili oduvijek plavi... da postoji i neki restoran Zagrebački plavi nazvan po tom našem klubu i da postoji još jedan što se zove Plavi 9 po igraču koji je igrao s brojkom 9 (jedna od najpoznatijih plavih devetki ikad bio je Dražan Jerković, ako me pamćenje ne vara).
Ujedno Dražan Jerković je Dinamov najbolji strijelac svih vremena te je u 315 utakmica postigao je totalno nevjerojatnih 300 pogodaka, te bi od njega u ovdašnjim vremenima mogla biti samo dva vrhunska nogometaša Lionel Messi i Cristiano Ronaldo.
Hrvatska je još uvijek bila dio SFRJ i neki od igrača, kao i izbornik, legendarni Dražan Jerković, bili su pod velikim pritiskom, te dobivali sugestije da ipak ne odigraju tu utakmicu jer bi mogli imati problema.
Ovu svečanost organizirali su zajednički Udruženje klubova Prve hrvatske lige, klubovi u kojima je djelovao Dražan Jerković i Hrvatski nogometni savez.
Očito vrlo ganut ovim činom Dražan Jerković je zahvalio svima, napomenuvši neke od događaja koji su mu se posebno urezali u sjećanje, a njih je doista bilo, jer je uz igranje u Dinamu i reprezentaciji bivše države bio trener i Dinama, kao i vinkovačkog Dinama, današnje Cibalije te Zagreba, a također je bio i prvi hrvatski izbornik.
Višegodišnja upornost s pokrićem u prikupljanju prisjećanja i razmišljanja o višestrukoj legendi igraču NK Dinama i nezaobilaznom vlasniku kultnog kafića Charlie u središtu Zagreba Mirku Čarliju Braunu, omogućila je Luki Tripkoviću, novinaru i autoru cijele jedne male biblioteke političkih i sportskih, što će reći društvenih svjedočanstava (Vremenske zone, Hrvatski testament, Tebi, Zagrebe, govorim, Neponovljivi Dražan Jerković, Zašto volim nogomet, Football Connexion), ostvarenje knjige Čarli Život koji traje.
U bivšoj jugoslovenskoj ligi je bilo malo naslova kojima se zagrebački Dinamo mogao dičiti, no Dražan Jerković je jedan od rijetkih koji je osvojio prvenstvo bivše države (to je bilo 1958. godine) a ujedno je osvojio i dva puta Kup maršala Tita čije se finale u ta vremena igrao na 25. (maj), iliti Titin rođendan (bilo je to 1960. i 1965. godine).
Najavio je kako će momčad Dinama voditi Dražan Jerković, Fabio Capello legendarni Milan, a Ćiro Blažević znamenite " vatrene ".
Dražan Jerković, zvani Suhi, rođen 06.08.1936. u Šibeniku.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com