Papir za otiskivanje dubokog tiska je 160 gramski Hahenmuhle Butten, dok je ovitak od 300 gramskog (istog) papira.
Papir za otiskivanje dubokog tiska je 160 gramski Hahenmuhle Butten, dok je ovitak od 300 gramskog (istog) papira.
Svjetlosne figure u stvari su prozračne instalacije od papira na kojima je Toplak tehnikom dubokog tiska urezao reljefe na koje meko pada svjetlo smjenjujući se sa sjenama u slici bezvremenske ljepote.
Najstariji faksimili s kraja 19. i početka 20. stoljeća izrađeni su u tehnikama svjetlotiska i bakrotiska, koje su se razvile iz dubokog tiska.
Navedeno je razdoblje dobilo naziv ' stoljeće ' bakra, budući da je na svim područjima umjetnosti i na poljima svakodnevnice, bilo prožeto otisnutom slikom i ilustracijom, u kojoj su tehnike dubokog tiska, bakrorez i bakropis, potpuno prevladale u raznorodnim grafičkim rukopisima, genrovima i stilovima (visoki barok, rokoko, neoklasicizam).
1945., 29. siječnja rođen u Doboju, u današnjoj Republici Srpskoj 1960. upisao Školu likovnih umjetnosti u Sarajevu 1965. upisao Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu 1968. prekinuo studij kako bi otišao živjeti u Pariz gdje nije dugo ostao 1970. diplomirao na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, u klasi profesora Antuna Mezdjića i vratio se u BiH gdje je predavao u osnovnim školama 1974. prva samostalna izložba u galeriji zagrebačke knjižnice " Medveščak " 1975. rodila mu se prva kći Zinaida 1976. sudjelovao je u utemeljenju Galerije Josip Račić u Zagrebu; dobio sina Damira 1982. boravio je u Milanu gdje se usavršio u tehnikama dubokog tiska u grafičkoj radionici talijanskog majstora Giorgija Upiglija 1983. samostalno je izlagao u New Yorku, u Galeriji Martin Molinary 1984. izlagao je u bečkoj Galeriji Prinzhorn??
U sklopu međunarodnog izložbenog projekta Dijalog u bečkom umjetničkom ateljeu El-Kordy predstavljeni su 27. srpnja radovi osmero hrvatskih likovnih umjetnika, od grafika u tehnici dubokog tiska i monotipija grafika i crteža preko akvarela, akrila i ulja na platnu do uradaka od drva i željeza.
U grafičkom kabinetu izložit ću stotinjak svojih grafika dubokog tiska, kao svojevrsna retrospektiva, mnoge su od njih nagrađene diljem svijeta (Švedska, Poljska, Koreja, Japan).
Ono što ih povezuje u prostorima osječke galerije grafičke su tehnike dubokog tiska: bakropis, bakrorez, suha igla ili aquatinta.
2. Novčanica od 5000 dinara tiskat će se na bijelom zaštitnom papiru, s ugrađenim vodoznakon i zaštitnom niti, u tehnici ofsetnog tiska i linijskog dubokog tiska.
Grafike su rađene u tehnici dubokog tiska, a mapa je objavljena u samo 37 potpisanih i numeriranih primjeraka.
Već 11.3.1990. pojavila se prva novčanica za potrebe redovnog optjecaja (slika 2) od 100 Dinara datirana 1.3.1990. i izrađena u kvalitetnoj tehnici dubokog tiska, a uskoro su slijedile novčanice od 500 Dinara (datirana 1.3.1990., emitirana 27.4.1990.), 50 Dinara (datirana 1.6.1990., emitirana 10.6.1990.), 10 Dinara (datirana 1.9.1990., emitirana 26.11.1990.) te posljednja u nizu ona od 1000 Dinara (datirana 26.11.1990., emitirana 30.1.1991.). (2)
Domet koji su postigli izvođenjem ovih 16 grafičkih listova, odnosno 170 autorskih, originalnih, potpisanih i numeriranih mapa u raznim tehnikama dubokog tiska (ali i ručnom intervencijom, na dijelu grafika, pastelom, akvarelom i akrilikom) najrječitiji je dokaz njihove poetsko-likovne virtuoznosti i metjerskog velemajstorstva.
Poslije studija bavio sam se prije svega slikarstvom, a kako sam dobio stipendiju Moše Pijade, slovenski slikar Veno Pilon, koji je živio u Parizu, uveo me je zajedno s kolegom Janezom Bernikom u grafičku školu Johnnyja Friedlaendera, gdje sam do tančina upoznao tehniku dubokog tiska.
Razglednice su umnožavane tiskarskim tehnikama visokog, plošnog i dubokog tiska, monokromne su, u smeđim, plavim, zelenim i sivim varijantama, ili pak kolorirane, a tiskane su na različitim papirima.
Devet sudionika iz šest zemalja i Hrvatske predstavlja svoje radove s radionice koja je bila posvećena tehnikama dubokog tiska.
To je generacija koja je već zarana pokazala zamjetnu razinu ovladavanja zanatom grafike i grafičkim tehnikama (gotovo isključivo dubokog tiska: bakropis, aquatinta, suha igla), pokazujući time na najbolji mogući način kako je i u mladoj te mlađoj generaciji prisutna fascinacija grafičkim métierom do te razine da s njihovih radova osjetno isijava radost rada na grafičkim matricama i otiskivanja
Riječ je o prostoru koji je studentima i diplomantima omogućio rad u svim tehnikama dubokog tiska, uz stručni nadzor i vodstvo, izazvao zavidan interes, te iz svojih redova otisnuo zapaženi broj mladih grafičara.
Svaka od prvih 20 mapa sadrži 16 originalnih grafika dubokog tiska otisnutih u boji, otisnutih na 32 ploče, s ručnom doradom svih listova i korica.
Drugu grupaciju ove edicije čini 150 mapa, numeriranih od 1/150 do 150/150. U svakoj od njih također je 16 originalnih grafika dubokog tiska u boji, otisnutih na 32 ploče, i s pripadajućim im tekstovima na tri jezika.
Taj susret umjetnika-grafičara organizirao je osječki HDLU u prostorima grafičkih atelijera Umjetničke akademije u Osijeku od 1. do 10. srpnja 2012. Radionica je bila posvećena tehnikama dubokog tiska, a održavala se uz vodstvo akademskog slikara-grafičara Stanislava Marijanovića.
Ta njezina osobnost i osobitost raspoznata je i u dvojbenoj sintagmi slikarice u grafici jer u gotovo sakrosanktnom tonskom, chiaroscuro i linijskom karakteru dubokog tiska (bakropisi i akvatinte) ona uvodi kolorističku senzaciju bilo da se ona bilježi kao prasak obojene svjetlosti ili kao plazma kozmičkih izvorišta, kao pregršti raspjenjena morskog plavila, zažarena crvenila ili prezrela žutila.
U seriji radionica keramike, grafike, fotografije i dubokog tiska polaznici su tijekom cijele protekle školske godine imali prilike upoznati se i ući u svijet kreativnog izražavanja i mašte.
Naime, majstor tzv. suhe igle (tehnike dubokog tiska) svojim je opuštenim linijama, gustim i ujedno hitro povučenim konturama i kontrastima svjetla i sjene postigao za njega tako tipične slikarske efekte, govore nam sudionici izložbe.
Za izložbu u Kloviću odabrala sam 12 grafičkih listova dubokog tiska suhe igle i aquatinte, koji se oslanjaju na zapise s otoka Visa gdje sam boravila 2006. i 2007. godine.
U želji da djeci pružimo što više mogućnosti i tako ih potaknemo na kreativno i osobno promišljanje stvarnosti i svijeta oko sebe, ovogodišnji ciklus radionica odlučili smo, pored keramike, proširiti i s radionicama grafike i dubokog tiska, te radionicama fotografije i videa.
Prema tome gdje se zadržava boja za otiskivanje na matrici, grafičke tehnike dijelimo na tehnike visokog tiska, tehnike plošnog tiska i tehnike dubokog tiska.
Kako su radionice grafike, fotografije i dubokog tiska uvelike ovisile o vremenu, dostupnosti i mogućnostima njihovih voditelja koji žive u Ivanić Gradu, često su bile intenzivne i kombinirane u nekoliko dostupnih dana.
Na kraju nužno je pripomenuti kako je jedino novčanica 100 dinara 1.5.1949. uvjetno rečeno emitirana preinačena, naknadno, tiskana u modernijoj tehnici dubokog tiska i to s datumom 1.5.1953., a guverner koju ju je potpisao bio je Vojin Guzina. (18) Također, okvirni dizajn neizdanih novčanica 10 i 20 dinara 1951. modificiran je i u osnovi upotrijebljen za tiskanje redovne emisije 100, 500, 1000 i 5000 dinara 1.5.1955. (19)
Osnovnoškolska djeca izvrsno barataju zahtjevnim grafičkim tehnikama visokog i dubokog tiska poput linoreza, drvoreza, bakroreza i akvatinti pa su minijature izložene u knjižnici prava mala umjetnička djela.
U tih desetak dana pružit će pregled rada i priliku da se doživi bogatstvo izraza klasičnih grafičkih tehnika dubokog tiska
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com