U shvaćanju prostorno-vremenskih odnosa Boškovićeva je teorija u nekom smislu bliska Einsteinovoj teoriji rela tivnosti.
U shvaćanju prostorno-vremenskih odnosa Boškovićeva je teorija u nekom smislu bliska Einsteinovoj teoriji rela tivnosti.
Naime prema Einsteinovoj teoriji tijela velike mase trebala bi iskriviti prostor vrijeme tako da druga tijela, pa čak i svjetlo u njihovoj blizini putuju zakrivljenim putanjama.
To bi vjerojatno trebalo biti dovoljno za bezrezervno pozitivan sud o ovim Prekidima, ali nažalost u ponekim prizorima zadovoljstvo podosta opada posebice u sceni u kojoj dvoje protagonista raspravlja o krivo shvaćenima Einsteinovoj teoriji relativnosti, Marxovoj klasnoj određenosti ili Freudovoj uvjetovanosti podsvjesnim kao onome što je oduzelo slobodu pojedincu i tako dovelo do svjetskih ratova, ali i do nemogućnosti da dvoje ljudi ostvare skladnu vezu.
Vrijeme i prostor se isprepliću, prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, i tvore četverodimenzionalno tkivo, a masa Zemlje zakrivljuje to tkivo, kao što se trampolin uvija kad na njega sjedne teška osoba.
Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, prostor dobiva još jednu kategoriju - vrijeme.
Neeuklidska geometrija se u Einsteinovoj teoriji posve prirodno našla zbog njegovog poznavanja neeuklidske geometrije.
čak noris je brojo do bezbroj, marko čupić je napravio program koji to radi umjesto njega Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, Marko Čupić te može rušit jučer marko čupić vadi limes iz divergentnog niza marko čupić može izbrisat recycle bin marko čupić ne kasni nego vrijeme urani marko čupić je instalirao Vistu 1998. Godine obad jednom nije imao pripremu iz digitalne na labosu kod marka čupića, SAMO jednom Marko Čupić nikad ne spava, JAVA mu je cijeli život marko čupić ispravlja ilkove dokaze Marko Čupić je veći celebrity od simone gotovac Marko Čupić diže dva Žaka na benchu (obad)
Prema Einsteinovoj teoriji gravitacije zakrivljenost prostora i vremena dolazi zbog mase tijela.
Poznato je, da je Tesla bio vrlo kritičan prema Einsteinovoj teoriji relativiteta.
Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, pri svakoj se kemijskoj reakciji dio ukupne mase reagensa mora pretvoriti u energiju, ili potpunije rečeno, u reakcijsku energiju.
Kao da je znanost stala i fizikalni te ini zakoni vrijede vječno.Stvar je u tome da se Einsteinovoj teoriji nitko nije protivio jer je ostala vrijediti Newtonova mehanika, ali za usko ograničeno područje koje sa novim teorijama nije u koliziji.U tome se ne razlikuju od svećenika dogmatika, a zna se koliko su takvi odgovorni za nazadovanje i sprječavanje progresa kroz povijest.
U Einsteinovoj teoriji gravitacije činjenica da čestice moraju u svom gibanju " poštovati " zakrivljenost prostora nije posljedica neke sile između prostora i čestica već je to unutarnje svojstvo teorije. (Tako na primjer nema nikakve sile koja nas " tjera " da se gibamo u vremenu u budućnost od danas prema sutra već to ispada automatski.) Naprosto Einsteinove jednadžbe, osim što pokazuju kako materija zakrivljuje prostor, pokazuju i kako se materija onda mora pokoravati tom zakrivljenju prostora.
U modernoj Einsteinovoj teoriji mase, ali i svi drugi oblici energije (sjetimo se da nam formula E = mc2 kaže da je i masa samo jedan oblik energije) zakrivljuju prostor-vrijeme oko sebe.
Tako je u Einsteinovoj teoriji relativiteta.
Prototip je gotov, a detaljna istraživanja započela su u jesen 2003. Mallet tvrdi da se njegov vremenski stroj bazira na Einsteinovoj teoriji relativnosti, koja je pokazala kako vrijeme ovisi o kretanju.
Morala bi znati da u gravitacijskom polju, a sukladno Einsteinovoj teoriji relativnosti, satovi rade sporije ili brže, ovisno o njihovoj visini iznad površine zemlje.
Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti materija i energija su promjenjive.
Prema Einsteinovoj teoriji opće relativnosti vrijeme je samo još jedna od dimenzija prostora koja se može protezati u svim smjerovima, a ljudsko poimanje vremena koje protječe konstantno i pravilno postoji samo u našim glavama.
Po Einsteinovoj teoriji relativnosti: ako putujemo brzinom bliskom brzini svjetlosti mi ustvari putujemo u budućnost.Zanima me što se onda dešava sa svjetlošću koja putuje 300000 km/s?
Alcubierreov pogon opisuje matematički model koji bi omogućavao putovanje ' brže od svjetlosti ', bez proturječja Einsteinovoj teoriji relativnosti, pri čemu bi se prostor ispred sabijao, a prostor iza broda širio, no to stoji tek kao puki skup formula na papiru...
Prema Einsteinovoj teoriji u vremensko prostornom kontinuumu svi elektromagnetski valovi kreću se jednakom brzinom bez obzira na energiju koju posjeduju.
Warp tehnologijom objašnjeno je kako je moguće da kruto tijelo putuje brže od brzine svjetlosti, što je po Einsteinovoj teoriji relativiteta nemoguće.
Svojstva tog kontinuuma, a onda i svojstva vremena određena su, bar tako kaže teorija, isključivo energijom (uključujući masu) koja se nalazi u tom kontinuumu. (Masa i energija su također ujedinjeni u Einsteinovoj teoriji.) Tako energija zakrivljuje prostor-vrijeme što dovodi do usporenja vremena u snažnom gravitacijskom polju okolo velikih gustoća energije/mase.
Prema Einsteinovoj teoriji, na kojoj se temelji današnje shvaćanje svemira, ništa ne može putovati brže od svjetlosti.
Prema Einsteinovoj teoriji relativnosti, međutim, mora se pri svakoj kemijskoj reakciji dio ukupne mase m reaktanata pretvoriti u energiju E kemijske reakcije prema relaciji: E = mc 2, gdje je c brzina svjetlosti (2,997925 108 ms - 1).
Mnogoprotežnost ljudskog uma je pala u zaborav do kraja 19 - og stoljeća i san o njoj se počeo širiti tadašnjim umovima i na koncu ostvario u Einsteinovoj teoriji relativiteta.
Najjednostavniji primjer nalazimo u Einsteinovoj " Teoriji relativnosti " objavljenoj 1905. godine, a koju Heideggeru u predavanju Der Begriff der Zeit ovako prikazuje: " Prostor sam po sebi ne postoji; nema apsolutnog prostora.
Prema Einsteinovoj teoriji, širenje svemira je zapravo širenje prostor vremena, a ono se očituje u stalnom povećanju udaljenosti među galaktikama.
U Einsteinovoj teoriji, u kojoj se gravitacija širi " samo " brzinom svjetlosti, ona je posljedica toga da sila u toj teoriji nije jednostavna stvar već se manifestira putem zakrivljenja prostor-vremena i to upravo tako da se stvara taj privid trenutačnog djelovanja na daljinu.
Nešto sli? no Einsteinovoj Teoriji svega, nedovršenoj.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com