Poštivanje odredbi Pravilnika o energetskom certificiranju
Poštivanje odredbi Pravilnika o energetskom certificiranju
Iako je zbog znatno niže potrošnje energije u odnosu na prosječne zgrade pri energetskom certificiranju svrstana u najviši razred A, prodajna cijena četvornog metra je samo 7500 kuna (oko 1000 eura), dok se u većim gradovima kvadrati u starim zgradama često prodaju za 50 do 100 posto višu cijenu, pa i skuplje.
U travnju 2010. godine u našoj zemlji na snagu je stupio Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada.
Pregledom Pravilnika o energetskom certificiranju zgrada i Pravilnika o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada imamo nekoliko pitanja.
Prikazi projektnih i ostvarenih postignuća u HR i EU prate predavanja i informacije o najnovijoj regulativi vezanoj za energetsku učinkovitost, implementaciju EU Direktive o energetskim svojstvima zgrada (Energy Performance of Buildings Directive EPBD), o HR projektima iz okvira EU programa Intelligent Energy Europe (IEE) IDES-EDU, 7. okvirnom programu (PERFECTION, OPEN HOUSE), o projektima INTENSE, ECO-SANDWICH, CROSKILLS i PASSREG, energetskom certificiranju, zelenoj gradnji i najnovijim trendovima.
Te, ali i mnoge druge zanimljive informacije, saznali smo na nedavno održanom seminaru o Energetskom certificiranju u Koprivnici, od strane gospođe Željke Hrs Borković iz instituta Hrvoje Požar i profesora Veljka Filipana, s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije. ______________________________________________
Prvi korak u planiranju kuće mora biti smanjenje potrebne topline za grijanje i hlađenje preporuka je da se pokuša ostvariti A razred prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada (potrebna godišnja toplinska energija za grijanje i hlađenje 25 kWh/m 2 godišnje), što će smanjiti potrebnu snagu sustava za grijanje i hlađenje zgrade.
Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja je izdalo Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada kojim je propisano za koje se zgrade moraju izdati energetski certifikati.
Projektirana je kao zgrada sa maksimalnom potrošnjom energije za grijanje do 15 kWh/m2. Uvrštena je u A energetski razred prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada.
Financiranje najpovoljnijom kreditnom linijom na tržištu - Zelenim kreditima Zagrebačke banke Naime, Zagrebačka banka svojim inovativnim Zelenim kreditima sa najnižom kamatnom stopom na tržištu, a koji su prvi na financijskom tržištu u Hrvatskoj namijenjeni upravo poticanju energetske učinkovitosti (slijedom primjene novog Pravilnika o energetskom certificiranju zgrada, uštedi potrošnje energije korištenjem obnovljivih izvora energije te financiranju proizvodnje električne energije solarnim sustavima) - prati prodajni program Natura studia.
1. Novi Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama 1,5 h 2. Novi pravilnik o energetskom certificiranju zgrada 1,5 h 3. Određivanje energetskog razreda zgrade u fazi idejnog rješenja 2 h 4. Postava zgrade u prostoru i Pravilnik o načinu izrade i sadržaju karata buke i akcijskih planova te o načinu izračuna dopuštenih indikatora buke u provedbenoj razini urbanističkog planiranja ograničenja u prostornom planiranju 2 h 5. Kvalitativna prostorna akustika i recentna regulativa 2 h 6. Radionica, odgovori na pitanja i diskusija 1 h
Za izradu energetskih pregleda s ciljem javnog izlaganja o energetskom certificiranju Županija bi participirala s 67.166, a Fond s 26.846 kuna.
ODGOVOR Označavanje energetske učinkovitosti osim za kućanske uređaje definirano je i za zgrade, prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada NN 36/2010.
Tako je ostvarena i gradnja prve Šparne Hiže koja je imala predstavljanje na 4. Danima pasivne kuće i oduševila sve prisutne, a uvrštena je u A energetski razred prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada.
Prema Pravilniku o energetskom certificiranju zgrada, sve zgrade u javnom sektoru površine veće od tisuću četvornih metara do kraja ove godine imaju obvezu certificiranja i obavljanja energetskog pregleda.
Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada " NN " 91/09
Usavršavanje je provedeno prema sljedećem programu: 1. Izvješća o energetskom certificiranju (predavanje/radionica, 3 sata) 1.1 Izvješća o izdanim energetskim certifikatima zgrada 1.2 Iskustva u energetskom certificiranju zgrada (predavač za 1.1 i 1.2: Lučijano Raspor, dipl.ing.str.) 1.3 Iskustva iz provedenih energetskih pregleda (predavač: Pero Žodan, dipl.ing.str.) 2. Stručno usavršavanje (predavanje/radionica, 1 sat) (predavač: prof. dr. sc. Veljko Filipan, dipl.ing.str.) 2.1 Tehnički napredak u sustavima za grijanje 2.2 Prijedlozi i moguća poboljšanja u postupku certificiranja 3. Metodologija proračuna grijanja i PTV (predavanje, 2 sata) (predavač: prof. dr. sc. Igor Balen, dipl.ing.str.) 3.1 Izvješće o nadzoru rada ovlaštenih osoba 3.2 Preciznost i istinitost podataka 3.3 Pitanja etike u radu 4. Promjena građevno-tehničke regulative (predavanje, 2 sata) (predavač: Nada Marđetko Škoro, dipl.ing.građ.) 4.1 Izmjene ili nova građevno-tehnička regulativa u Republici Hrvatskoj (zakoni, propisi, norme) 4.2 Nove direktive ili izmjene i nadopune postojećih te drugi izvori europskog prava na području energetske učinkovitosti u zgradarstvu Tijekom predavanja i radionica razvila se dosta živa diskusija pri čemu su istaknuti određeni problemi s kojima se susreću certifikatori.
Sadržaj i standardi izrade energetskog certifikata nove zgrade propisani su Pravilnikom o energetskom certificiranju zgrada (Narodne novine 36/10, 135/11) i Tehničkim propisom o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (Narodne novine 110/08 i 89/09).
Provođenje energetskog pregleda zgrade i provođenje redovitih pregleda sustava grijanja i sustava hlađenja i klimatizacije u zgradi kada su te obveze propisane Zakonom o učinkovitom korištenju energije u neposrednoj potrošnji i Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada, usklađuju se s provođenjem energetskog pregleda zgrade radi izdavanja energetskog certifikata zgrade kad te obveze dospijevaju istodobno.
Sadržaj, standardi i cijena koštanja provedbe energetskih pregleda zgrada i izrade energetskih certifikata propisani su Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada (Narodne novine broj 81/12), Tehničkim propisom o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (Narodne novine broj 110/08 i 89/09), važećom Metodologijom za provođenje energetskog pregleda građevina (na temelju Odluke donesene od strane ministra i objavljene od strane nadležnog ministarstva za graditeljstvo) i Odlukom o najvišim cijenama koštanja provođenja energetskih pregleda i izdavanja energetskih certifikata zgrada Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva od 12. svibnja 2010. godine.
Na tečaju su sudionici mogli čuti nešto više o zakonodavnim okvirima vezani uz energetsku učinkovitost, energetskim pregledima i energetskom certificiranju zgrada.
Također, govorila je i o tzv. iskaznicama topline te o novim pravilnicima koje je donijelo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva - Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada, Pravilnik o uvjetima i mjerilima za osobe koje provode energetske preglede i energetsko certificiranje zgrada.
Riječ je o jednom od važnih zahtjeva obnovljene direktive o energetskim svojstvima zgrada kao i Pravilnika o energetskom certificiranju zgrada.
Kao zakonska osnova u Republici Hrvatskoj primjenjuje se pravilnik o energetskom certificiranju zgrada iz 2008. godine, a od 31. ožujka 2010. za sve novoizgrađene zgrade potrebno je pribaviti energetski certifikat izdan od ovlaštenih osoba ili tijela.
RH je prihvatila oko tridesetak europskih direktiva iz područja energetike kao i direktivu Europskog parlamenta 2002/91/EC, a što je kroz RH zakonodavstvo iskazano kroz Pravilnik o energetskom certificiranju zgrada, NN 113/08 i NN 36/2010. Upravo je izašla i nova direktiva Europskog parlamenta o energetskim svojstvima zgrada 2010/31/EC.
Za program obveznog usavršavanja nema provjere znanja budući da polaznici predstavljaju ovlaštene osobe te isto tako u pisanom obliku dobivaju sve promjene vezane uz tehničku regulative te pregled iskustava stečenih u energetskim pregledima i/ili energetskom certificiranju zgrada.
Od travnja 2010 g., na snazi je Pravilnik o energetskom certificiranju i praktično sve nove zgrade moraju ishoditi ovu ispravu prije no što zatraže uporabnu dozvolu za novu zgradu.
Prikazi projektnih i ostvarenih postignuća u HR i EU prate predavanja i informacije o najnovijoj regulativi vezanoj za energetsku učinkovitost, implementaciju EU Direktive o energetskim svojstvima zgrada (Energy Performance of Buildings Directive EPBD), o HR projektima iz okvira EU programa Intelligent Energy Europe (IEE) IDES-EDU, 7. okvirnom programu (OPEN HOUSE), o projektima ECO-SANDWICH i CROSKILLS, energetskom certificiranju, zelenoj gradnji i najnovijim trendovima.
Promicanje energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije kroz informativno obrazovni TV program o energetskom certificiranju zgrada
Pravilnikom o energetskom certificiranju zgrada u članku 2. određeno je da je vlasnik zgrade koja se gradi, prodaje ili iznajmljuje obavezan potencijalnom kupcu ili najmoprimcu predočiti certifikat o energetskim svojstvima zgrade, te da je na svim zgradama javne namjene površine veće od 1000 m² obavezno izložiti energetski certifikat na jasno vidljivom mjestu.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com