Oni sebe nisu zvali Feničanima, već Kenaani (Kinaani) ili Sidoncima, po Sidonu, jednom od njihova dva najvažnija grada, koji je ležao sjeverno od Tira.
Oni sebe nisu zvali Feničanima, već Kenaani (Kinaani) ili Sidoncima, po Sidonu, jednom od njihova dva najvažnija grada, koji je ležao sjeverno od Tira.
Feničanima, inače, dugujemo početke našeg alfabeta; oni su bili glavni proizvođači i trgovački posrednici pisaćeg materijala - papirusa.
Prema jednoj predaji, starim Feničanima pripada zasluga za otkriće stakla.
Grci su zajedno s Feničanima u ove krajeve donijeli vinovu lozu gdje je naišla na plodno tlo.
ŠTO OPRAVDAVA POJAVU UGLA TROJANSKO-LJUBLJANSKOG PRAVOKUTNIKA NA LJUBAČKOJ KOSI Govoreći o Feničanima kao ribarima Šipić pojašnjava: Plinije donosi podatak o Feničanima, vrlo vještim u izlovu ribe u lagunama pomoću mreža vezanih za kolce ubodene u plitkoj vodi.
Feničanima dugujemo početke našega alfabeta; oni su bili i glavni trgovački posrednici pisaćeg materijala/papirusa /.
Po enciklopediji koja bi morala biti pouzdana, logička, doseljenici su stigli oko 2.000 pod. i stopili se s Izraelcima i Feničanima " Za ovakve enciklopediste trebalo bi pisati prapovijest sasvim iznova kako bi iznašli druge kandidate za prvo pripitomljivanje životinja, prvu zemljoradnju oko 10.000 god., prve gradove s megalitskim zidinama oko 8.000, god., prve obrte i brodove za morsku plovidbu oko 7.000. god., prvu upotrebu bakra, tkalački stan, keramiku, opeke, kreč, metalurgiju, trgovinu (karavane i flote), pismo i td. oko 7 - 6.000. god.
Ako je to kasniji opis, što je prije njega s Feničanima kad već, navodno, i sami neposredno putuju do Baltika.
Iako nema konsenzusa među različitim izvorima oko toga je li utemeljen po Feničanima ili Rimljanima, niti o tomu što je njegovo staro ime (Thubactis, Thubaqt, Tubartis ili Tobasitis), ipak prevladava mišljenje o lokalitetu kao jednom od trgovačkih feničkih središta, čije je podizanje započelo u 10. st. pr.
Što je u tom slučaju s Feničanima na Jadranu? uz Izraelce i Aramejce, trećim semitskim narodom na prostoru između Mezopotamije i Sredozemnog mora u 2. tisućljeću prije Krista.
Ipak, vjeruje se da je proizvodnja vina u ovu zapadnoeuropsku zemlju stigla zajedno s Feničanima oko tisućite godine prije Krista.
Utemeljen po Feničanima u 2. mileniju prije Krista kao kolonija bio je poznat pod imenom Antaradus (iz grčkog Anti-Arados Antarados), Anti-Aradus, što znači grad usuprot Arwadu.
Njujorški Metropolitan muzej već ga je pozvao da izloži brod u sklopu njihove izložbe o Feničanima, koja se otvara u rujnu 2014.
Jedan je zahvaljujući trgovcima, osvajačima i kolonizatorima Feničanima, starim Grcima i Rimljanima išao jadranskom obalom i otocima, a drugi s Tračanima i, opet, Rimljanima, kopnom.
Kompleksan etnički i kulturološki sastav odražava burnu povijest koja je počela s Feničanima, Grcima i Kartažanima, koji su naselili obalna područja.
- Slično Feničanima dobili smo oko 3.150 god. narod Sumera.
MOŽDA NEKI OD PROTORIBURNSKIH ILI FENIČKIH GRADOVA NA NAŠEM TLU JOŠ SPAVA Na Barovićevu tvrdnju« Veze egejskog i mikenskog svijeta s Jadranom i zadarskom obalom u brončano doba očito su postojale », Šipić dodaje primjedbu: Što je tu onda s Feničanima?
Deo Jevreja iz Babilonije, pre svega Danovo pleme, izgleda da je sa Feničanima uzeo udela u kolonizovanju sredozemne Evrope, sve do Britanije.
Kr. u izravnom natjecanju s Feničanima na jugu.
Uvjereni u svoju nadmoć nad Afrikancima, prvi europski doseljenici nisu željeli povjerovati da su crnački narodi mogli graditi u tako monumentalnim razmjerima, pa su poneseni fantazijom njihova djela pripisivali Feničanima ili kraljici od Sabe.
Iako rezultati nekih istraživanja spominju stanovnike mjestašca Ugarit u Siriji kao prve koji su otkrili purpur, povijest ipak postupak dobivanja ove boje iz tijela nekih mekušaca pripisuje vještim trgovcima i moreplovcima Feničanima, narodu porijeklom s područja negdje između Eritreje i Jemena, koji je preko Crvenog mora stigao do Palestine i Sirije.
Ima li i u Hrvatskoj kakvih primjera iz kojih bi se mogla naslutiti ve zanost ljudi za određeno područje iz kojega su odselili s područjem koje su naselili, sličnih primjerima koje smo spomenuli u vezi s Feničanima i Grcima?
Iberi su upoznali pismo zahvaljujući kontaktima sa Grcima i Feničanima, a usvojili su ga oko V st. pr. Kr. zbog potrebe za zapisivanjem naručenih predmeta i cijena istih, tako da se raširio među trgovcima i osobama sa vrha društvene ljestvice.
Liburni su najvjerojatnije već imali partnersko-trgovačke odnose s italskim Etruščanima i levantskim Feničanima koji su već prije Grka plovili do Jadrana, o čemu nema izravnih zapisa osim rijetkih arheonalaza koji upućuju na moguću trgovinsku razmjenu.
Sjetimo se samo fantastičnih kulturoloških izložbi koje su bile postavljene u Palazzo Grassi o faraonima, Grcima na zapadu, Feničanima, Etruščanima, Keltima ili vezama u renesansi između Venecije i sjevera...
449 g. pne dvostruka bitka kod Salamine na Cipru. pobjeda grčke flote nad feničanima i perzijancima
Ovdje je, braćo, spavao tko je s kim stigao, tko god je prošao ovim krajevima - ja se izvinjavam na jeziku - jeb ' o nam je majku, svatko svakome, svi svima, Iliri Slavenima, Teutonci Ilirima, Kelti Teutoncima, Feničani Keltima, Heleni Feničanima, Vikinzi Helenima, jedni drugima, drugi prvima, sprijeda, straga, pojedinačno, grupno, u trojke, na redaljke, sa zvonom, bez zvona
Iberi, zahvaljujući kontaktima sa Feničanima, uče kako organizirati kontrolu svojih prirodnih bogatstva te sa njima ustanovljuju slobodnu trgovinu koja je donosila dobrobit na obje strane.
Kršćani uče o Feničanima, koje smatraju svojim precima, muslimani Feničane preskaču.
Da je to tako, vidimo po Feničanima koji su bili vrsni trgovci, upoznali su i koristili novac tek kasnije, preferirajući " tihu razmjenu " kako to podsjeća Herodot
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com