Pokrovitelji promocije su Poglavarstvo Grada Paga, paška Turistička zajednica i Udruga paških čipkarica " Frane Budak ", a organizator je Hrvatska pošta.
Pokrovitelji promocije su Poglavarstvo Grada Paga, paška Turistička zajednica i Udruga paških čipkarica " Frane Budak ", a organizator je Hrvatska pošta.
Paška čipka našla se na poštanskoj marki nepune dvije godine prije stogodišnjice utemeljenja prve Čipkarske škole, koju je uz pomoć Bečkog dvora, u Pagu 1905. godine pokrenuo tadašnji gradonačelnik Frane Budak.
Prije 106 godina Frane Budak, gradonačelnik Paga, uz pomoć Beča osnovao je Čipkarsku školu koju je završilo nekoliko stotina djevojaka i žena iz Paga, a jedna od njih je čipkarica Marija Radaković, djevojačkog prezimena Babeli, rođena 8. prosinca 1925. godine.
- Suradnja s kiparom Kršnjavim došla je na inicijativu Grada Paga i Udruge paških čipkarica " Frane Budak ".
U ime Udruge paških čipkarica " Frane Budak ", goste je na svećanosti otvorenja izložbe pozdravila članica te udruge Tatjana Kustić.
Kupce su stoga posebno interesirali ti proizvodi poput istih sa prostora zadarske županije kao što su Dalmatinska buđola, Dalmatinska panceta, Dalmatinski pršut i Dalmatinska pečenica tvrtke Mataš, Amarena voćni sirup i Maraschino Maraske Zadar, Paška čipka DPČ Frane Budak iz Paga, Izvorni posedarski dalmatinski pršut i Dalmatinski šokol Pršutane Posedarje, Paški sir Sirene Mala sirana Kolan te Benkovački kamen Kamen Benkovca.
Od 1998. godine o promicanju paškog čipkarstva kao značajnog dijela hrvatske kulturne baštine brine i Udruga paških čipkarica " Frane Budak ".
Novinar i publicist Josip Portada objavio je nekoliko radova o Pagu, među ostalima Prošlost Paga u slikama i zapisima, Paška Robinja-put do pamćenja, Rod kamena, Vodič kroz grad Pag, Frane Budak i Monografija otoka Paga.
Gradonačelnik Paga Ante Fabijanić predstavio je u svom uredu šest originalnih nacrta paške čipke koje je izradio Frane Budak, paški gradonačelnik s početka 20. stoljeća i utemeljitelj Čipkarske škole.
Sredstva za rad KUD-u Družina ", klape Pag " i Karnevalske udruge Markova kumpanija " nisu se mijenjala, a povećana su sredstva za Gradsku glazbu Pag, Ansambl " Sveti Juraj ", Udrugu paških čipkarica " Frane Budak ", Boćarski klub Dinjiška ", Športsko društvo Hajduk " iz Vlašića, NK Pag, Crveni križ Pag i za DVD Pag.
Za potrebe škole Frane Budak je izradio brojne nacrte paške čipke koje se odlikuju izuzetnom ljepotom i po kojima se i danas izrađuje paška čipka.
Frane Budak je zavolio čipkarstvo i raditi sa čipkaricama, pomažući im na svaki način.
Do današnjih dana taj jedinstveni rad nije nikada jenjavao, dapače, Paškinje su šivanje paške čipke kroz povijest učile organizirano, u 16. stoljeću u sklopu ženskog Benediktinskog samostana Sv. Margarite, kasnije u sklopu pučke škole, a 1906. godine paški gradonačelnik Frane Budak osniva školu paške čipke.
Ovih šest nacrta samo su dio velike kolekcije koju je kreirao Frane Budak.
Šest originalnih nacrta paške čipke koje je 1920. godine izradio utemeljitelj paške Čipkarske škole Frane Budak, ovih je dana ustupljeno gradu Pagu na bezuvjetno korištenje.
Veliku ulogu u očuvanju tradicije paške čipke ima Udruga paških čipkarica " Frane Budak " koja se itekako zauzela za održavanje festivala čipke, rekao je župan Zrilić.
Tako će stranci, zainteresirani za ljetovanjem na hrvatskim otocima, moći nešto više doznati o primjera radi; Paškoj sirani, Sireni sirana Gligora, Samostanu svete Margarite, Društvu paških čipkarica Frane Budak, Ribarskoj zadruzi Sloga iz Kali, OPG-u Nikica Žampera, Škrapingu, sardinama tvrtke Mardešić ili slikovnici Solinarka i kulik
Svi su mogli vidjeti rad Gordane Maržić i Nedjeljke Oros, članica Udruge paških čipkarica Frane Budak, koje su bile odjevene u narodnu nošnju svog kraja.
U novijoj povijesti, 1906. godine, gradonačelnik Paga Frane Budak je utemeljio Čipkarsku školu izrade paške čipke u kojoj je prva učiteljica bila Nina Rakamarić.
Frane Budak je ujedno izdvojio čipku od ostalih uporabnih predmeta te prikupio i izradio oko pedesetak izvornih nacrta po kojima se i danas izrađuje paška čipka.
Za prvu godinu čipke su skupljene od čipkarica iz Društva paških čipkarica i od donacija čipkarica, rekla je Neda Oros, predsjednica Društva paških čipkarica " Frane Budak ".
I ove godine, uz Hrvatske čipke iz Hvara, Svete Marije, Lepoglave, Sikirevaca, Trga kraj Ozlja i Čipkarske sekcije Slovenskog kulturnog društva Triglav iz Splita, sudjeluje i paška Udruga čipkarica Frane Budak čije su dvije članice Marija Paro Vidolin i Tea Herenda postavile izložbu paške čipke.
U razgovoru s voditeljicom o turizmu, nadaleko poznatom paškom siru i o trećem biseru Paga, paškoj soli govori gradonačelnik Grada Paga Ante Fabijanić, a o bijelom zlatu, paškoj čipki predsjednica Udruge paških čipkarica Frane Budak Neda Oros.
U novije vrijeme, točnije 1998. godine, o promicanju paškog čipkarstva kao značajnog kulturnog dijela hrvatske kulturne baštine brine i naša Udruga paških čipkarica koji nosi naziv " Frane Budak " po gradonačelniku Grada Paga s početka 20. stoljeća koji je 1906. osnovao školu paške čipke te dao veliki doprinos u promicanju čipkarstva, rekla je Oros.
Frane Budak nas je podučavao crtanje.
Frane Budak je umro 1944. godine i pokopan je u svečanoj časničkoj odori.
Upravo u vrijeme najveće krize, gradonačelnik Paga postao je Frane Budak koji je svojim vizionarskim zamislima uveo Pag u 20. stoljeće.
Frane Budak je pokrenuo niz projekata, kao što su izgradnja cesta, vodovoda, parkova, šetnica, uređenje plaže, a davao je potporu onima koji su htjeli ulagati u Pagu.
Svakako veliku ulogu u očuvanju tradicije paške čipke ima i Udruga paških čipkarica »Frane Budak« koja se zauzela za održavanje Festivala čipke.
Glavni organizator je Udruga paških čipkarica Frane Budak, Veleposlanstvo Republike Austrije je glavni pokrovitelj festivala, a supokrovitelji su Grad Pag i Turistička zajednica Grada Paga.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com