Kao kapucinski đak nastavlja 3 i 4 razred na Franjevačkoj gimnaziji na Kaptolu u Zagrebu.
Kao kapucinski đak nastavlja 3 i 4 razred na Franjevačkoj gimnaziji na Kaptolu u Zagrebu.
Maturirao je 1958. godine na Franjevačkoj gimnaziji.
Lektor je latinskog i talijanskog jezika na franjevačkoj gimnaziji u Zadru.
Budući da je prvi urednik radio kao profesor na Franjevačkoj gimnaziji u Sinju, i suradnike je u početku našao uglavnom među njezinim profesorima te s vremenom proširio njihov krug.
Fra Ante Konstantin Matas dao je izraditi njegov veliki portret (1867) koji se čuva u Franjevačkoj gimnaziji u Sinju.
Predavao je crkvenu glazbu na Teološkom fakultetu u Zagrebu, nižoj Franjevačkoj gimnaziji na Badiji kod Korčule, privatno poučavao glazbu, vodio đački zbor i komponirao.
Početkom Sedamdesetih prihvatio je mjesto profesora u franjevačkoj gimnaziji u Splitu te obnašao službu magistra klerika, a nakon toga izabran je za upravitelja gimnazije u Splitu na Poljudu te je postao i magistar novaka.
Svečanu misu predodio je prof. dr Fra Bruno Pezo, profesor na klasičnoj franjevačkoj gimnaziji u Sinju, sa domaćim župnikom fra Jozom Jukićem i sa mnoštvom župnika iz susjednih župa.
Bili su namješteni u Franjevačkoj gimnaziji u Sinju.
Franjevačkoj gimnaziji u Sinju pripada zasluga, čast i slava što je prva u Dalmaciji uvela nastavu na hrvatskom jeziku.
Doktor znanosti fra Bruno Pezo, profesor na Franjevačkoj gimnaziji u Sinju (koji uskoro odlazi u mirovinu), napisao je novu svoju šestu knjigu - RODOSLOVLJA U PROLOŠCU.
Tako su se ta dva mlada Hrvačana, vođeni primjerom svoga župnika, našli u Franjevačkom sjemeništu i Franjevačkoj gimnaziji u nedalekom Sinju.
Stoga tim radosnim povodom, uputimo rođendansku čestitku dragom O Bonaventuri pjesmom fra Bonaventure Ćuka, velikog filozofa i teologa, predavača na franjevačkoj gimnaziji u Varaždinu, na čijem grobu se O.
Tada, 1934. godine započinje i njegova druga etapa školovanja, gdje s odličnim uspjehom pohađa i završava tzv. veliku i malu maturu u ondašnjoj franjevačkoj gimnaziji.
Franjevci su knjige pribavljali i novcem koji bi zaradili radeći kao profesori u prvoj pazinskoj pučkoj školi i Carsko-kraljevskoj franjevačkoj gimnaziji koje su djelovale u samostanu.
Osnovnu školu pohađao je u Našicama i Markovcu, četiri niža razreda gimnazije u Nadbiskupskoj gimnaziji u Zagrebu, a ostala četiri razreda završio je u Franjevačkoj gimnaziji u Varaždinu.
Za svećenika je zaređen 1909. Uz razne pastoralne službe bio je i profesor na franjevačkoj gimnaziji u Visokom, a u vrijeme rata župnik u Podhumu.
Neko je vrijeme boravio u Varaždinu kako profesor na Franjevačkoj gimnaziji kako bi izbjegao hapšenje fašista.
Novi roman sarajevskog autora Dragana Pavelića Le Chapelet de Visoko (Krunica iz Visokog) romaneskna je kronika o čuvenoj visočkoj franjevačkoj gimnaziji.
Na temelju arhiva Provincije u Mostaru kroz sačuvane je dokumente prikazan njegov boravak i djelovanje u Franjevačkoj gimnaziji u Širokom Brijegu.
Program je vodio orguljaš Marijan Županić, a sam koncert održan je pod nazivom Koncert zahvale na orguljama čime je fra Zvonko zahvalio Bogu i svima koji su ga u gotovo sedam desetljeća dugom glazbenom stvaralaštvu i vođenju zborova podržavali od početka školovanja na Franjevačkoj gimnaziji u Varaždinu do naših dana.
Profesor klasičnih jezika na franjevačkoj gimnaziji u Sinju fra Bruno Pezo često je u župi Dol na Hvaru gdje pomaže župniku Zelanoviću u pastoralu.
U Provinciji je, nakon vojske, obavljao važne službe: učitelj novaka, profesor u biskupijskom sjemeništu u Pazinu, u Franjevačkoj gimnaziji na Poljudu, gvardijan u Dubrovniku, definitor u više navrata, provincijal u tri mandata (1973 - 1982).
Fra Marko Dragićević, rođen u Međugorju 17. veljače 1902. Nakon završenog postdiplomskog studija iz filologije kao profesor i odgojitelj djelovao je u Franjevačkoj gimnaziji na Širokom Brijegu. 11. veljače 1945. godine odveden od oltara u Izbičnu i poslije toga ubijen.
Franjevac je od 1941. u Franjevačkoj gimnaziji u Varaždinu.
Gimnaziji Zagreb, a treće mjesto Franjevačkoj gimnaziji Sinj.
U Franjevačkoj gimnaziji slobodna su još tri mjesta u odjelu klasične gimnazije.
Zaređen 1935., zbog potrebe službe često se selio (Zagreb, Đurđenovac, Subotica, Zemun, Novi Sad, Ilok) a od 1943. do 1945. bio je nastavnik crtanja i njemačkog jezika u Franjevačkoj gimnaziji u Varaždinu.
Bio je intelektualno nadaren te su ga poglavari kao svećenika poslali na studij matematike i fizike na Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu, da bi po završetku bio profesor u franjevačkoj gimnaziji u Zagrebu, a onda u Samoboru.
Puno godina kasnije taj je opis, skupa s mnoštvom autobiografskih podataka, zapisa, slika i sjećanja, uklopio u memoare »Uspomene iz prošlih dana«, koje je završio u Bruxellesu g. 2006. U tri pozamašna toma na 1.624 stranice opisao je doista više nego buran život od rođenja u Rabu g. 1923, osnovnog školovanja u rodnome mjestu, srednjoškolskog školovanja u franjevačkoj gimnaziji na otoku Badiji kod Korčule i Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Dubrovniku, članstva u Komunističkoj partiji, sudjelovanja u partizanskim vojnim akcijama u Primorju, uhićenja i bijega od Nijemaca, obavljanja različitih dužnosti u Partiji, Ozni i Agitpropu, studiranja na Tehničkom fakultetu u Zagrebu, do optužbe za »Informbiro«, jugoslavenskog zatvora i prisilnog rada, bijega barkom u Italiju, potom u Švicarsku, Austriju, Njemačku i Belgiju, zaposlenja kao inženjera u belgijskoj tvrtki, osnutka vlastite projektantske tvrtke, profesure na fakultetu, sudskog stručnjaka, urednika časopisa, blagajnika HSS-a u Bruxellesu i hrvatske katoličke misije i drugo.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com