Moličre, François Rabelais, Karl Kraus, Friedrich Nietzsche...
Moličre, François Rabelais, Karl Kraus, Friedrich Nietzsche...
U pogledu različitih mislilaca i filozofa može se zaključiti da zaključka nema, postoji put i spoznaja, ona prozlazi iz volje, na što se često Friedrich Nietzsche referira u svojim djelima, postoji i jedno njegovo djelo posvećeno isključivo tome, naslov je " Volja za moć slučaj Wagner ".
U Torinu 3. siječnja 1889. Friedrich Nietzsche je izlazeći iz svoje kuće ugledao kočijaša koji bičuje konja.
Najsnažnije je ekspresionizam kao umjetnički pravac odjeknuo u Njemačkoj, a najjači utjecaj su na njemačke ekspresioniste izvršili doseljeni slikari Van Gogh i Munch.Na ekspresioniste je velik utjecaj izvršio i filozof Friedrich Nietzsche
Već je davnih dana pisac George Bernard Shaw izjavio da bi se uživalo u Parsifalu, bilo kao slušatelj bilo kao izvođač, mora se biti fanatik ili filozof, a Friedrich Nietzsche i Thomas Mann osudili su djelo kao produkt nihilizma i baudelaireovske dekadencije.
Aktualnost estetskog, koju sada još preciznije određujemo kao odvajanje od filozofijskih kategorija, dosada je ostajala samo događajem u okviru univerzitetske filozofije umjetnosti, odnosno, izrazimo li se drukčije: obećanje da će se filozofija umjetnosti u Schellingovu ili Hegelovu smislu konačno pretvoriti u estetsku teoriju, razmjerno je ezoteričan akademski događaj u njemu doduše njemačka estetka tradicija, Friedrich Schlegel i Friedrich Nietzsche, igraju središnju ulogu, pa stoga njemačka povijest umjetnost stoji, doduše s nekim iznimkama, prije sa strane.
Ta briga nije bila nekakav osjećaj pukoga sažaljenja kojim se često dokazuje vlastita moć nad patnicima, o čemu je pisao Friedrich Nietzsche (»Čuvajte se dobročinitelja«).
Moj moto Matea: svaki ti je dan darovan kao nova mogućnost da budeš sretan Dino: ono što sam si i na ruku dao istetovirati: Life without music would be a mistake Friedrich Nietzsche
' Ja volim one, koji ne traže u zvijezdama razloge za propast i da budu žrtvovani: nego se žrtvuju zemlji, kako bi zemlja jednom postala natčovjekova. ' Friedrich Nietzsche, Also sprach Zarathustra (1)
Neki od konzumenata marihuane koji su značajno doprinijeli čovječanstvu su: Friedrich Nietzsche, William Shakespeare, Abraham Lincoln, Bill Gates, Vincent van Gogh, Rembrandt, perzijski prorok Zaratustra, kao i gotovo svi popularni glazbenici novijeg doba.
Arthur Schopenhauer, Friedrich Nietzsche i Ayn Rand prikazani su u poglavlju pod naslovom Obožavatelji volje, zatim eugeničari-evolucionisti Charles Darwin, Francis Galton i Ernst Haeckel, sekularni utopisti Karl Marx, Auguste Comte i Judith Jarvis Thomson, ateistički egzistencijalisti, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir i Elisabeth Badinter, potom kao tražitelji užitka Sigmund Freud, Wilhelm Reich i Helen Gurley Brown, ideolozi seksualnosti Margaret Mead, Alfred Kinsey, Margaret Sanger, Clarence Gamble i Alan Guttmacher, i na koncu širitelji smrti i zagovaratelji eutanazije, Derek Humphry, Jack Kevorkian i Peter Singer.
Radi se o manje-više nepoznatim pjesmama poznatih pisaca, kao što su Oscar Wilde, Bertold Brecht, Friedrich Nietzsche i drugih, a sve pjesme u izboru odišu notom provokativnosti i ismijavanja lažnog malograđanskog puritanizma i rukavica su u lice licemjernom moralu, aktuelnom danas, kao i u vrijeme njihovog nastanka.
Kako smo ga obogotvorili, tako ćemo ga i demonizirati. Onaj tko se bori s čudovištima, piše Friedrich Nietzsche, trebao bi pripaziti da i sam ne postane čudovište.
Čitajući Marxova mladalačka pisma Johnu Millu, kao i druge značajne autore: Friedrich Nietzsche, Gilles Deleuze, Félix Guattari, i Michel Foucault, Lazzarato spoznaje da je dug politička konstrukcija.
Friedrich Nietzsche - veliki mislilac postaje duševni bolesnik
Na Tomca je u mladosti najviše utjecao njemački filozov Friedrich Nietzsche.
Primjerice, Friedrich Nietzsche: ' ' Posve inako mene zanima jedno pitanje o kojem ' spas čovječanstva ' ovisi više nego o ma kojoj theološkoj kurioznosti: pitanje hranjenja.
Picaso (1881 - 1973) - " UMJETNOST je LAŽ koja nas tjera da sagledamo ISTINU " Friedrich Nietzsche (1844 - 1900 - 2010) - " Tamo gdje se vlada tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem.
Među autorima bodljikavih misli nalaze se George Bernard Shaw, Virgil Thomson, Hans von Bülow, Friedrich Nietzsche, Eduard Hanslick, Oscar Wilde i mnogi drugi.
Nekoliko je pjesama napisao prema glazbi koju je kao mlad skladao Friedrich Nietzsche kojemu je skladanje bilo hobi prije nego se u potpunosti posvetio filozofiji.
Najsigurniji način da se iskvari mladi čovjek, jest da ga se poučava da više cijeni one koji misle kao i on, nego one koji misle drukčije./Friedrich Nietzsche /
Friedrich Nietzsche (15.10.1844 - 25.08.1900), njemački filozof i pjesnik, izrekao je onu poznatu rečenicu: Bog je mrtav
Zbog toga je filozof Friedrich Nietzsche mogao u svom Sumraku bogova potvrditi da " je upravo kršćanstvo spolnosti dodijelilo obilježje nečistosti svojim suštinskim neprijateljskim odnosom prema životu, onečišćujući na taj način početni trenutak, prvi uvjet za život. " Jedino se renesansa (poneka iznimka bila je, ipak, poznata i prije, o čemu govore crteži i gravure Ursa Grafa i Hansa Baldunga Griena), preuzimajući primjer iz antičkih izvora, uspjela na neki način osloboditi veza dominante religije na polju umjetnosti i započela novo poglavlje u predstavljanju ljudskog tijela i spolnog života, pozivajući se na motive grčke mitologije i druge literarne primjere.
Friedrich Nietzsche je smatrao da evolucija čovjeka nije završena i da je slijedeća faza nadčovjek - ne jedan narod, niti nacija, nego čovječanstvo.
25. kolovoza 1900. umro je u Weimaru Friedrich Nietzsche, nakon što je više od deset godina proživio u stanju umne poremećenosti.
- Osjetilnost uništava ljubav. - rekao je ateist i idejni začetnik nihilizma Friedrich Nietzsche.
"... Gospode Života i Radosti, koji si moć čovjeka, koji si suština svakog istinskog boga koji je na Zemlji, koji održavaš slijed znanja iz generacije u generaciju, kojeg obožavamo na ledinama i u šumama, na planinama i u špiljama, otvoreno na javnim mjestima i tajno u odajama naših kuća, u hramovima od zlata i slonovače i mramora, kao i u ovim drugim našim tjelesnim hramovima, mi časno slavimo spomen na one vrijedne ljude, koji su od starina obožavali tebe i očitovali tvoju slavu pred ljudima; Laotze i Siddartha i Krishna i Tahuti, Mosheh, Dionisus, Mohamed i To Mega Therion, kao i Hermes, Pan, Priapus, Osiris i Melchizedek, Khem, i Amoun i Mentu, Heracles, Orpheus i Odysseus; i Vergilius, Catullus, Martialis, Rabelais, Swinburne, i mnogi sveti pjesnici; Apollonius Tyanaeus, Simon Magus, Manes, Pytagoras, Basilides, Valentinus, Bardesanes i Hippolitus, koji su prenijeli svjetlost i Gnoze nama njihovim baštinicima i njihovim nasljednicima; Merlin, Arthur, Kamuret, Parzival i mnogi drugi proroci, sveci i kraljevi, koji su protiv neznabožaca nosili Koplje i Pehar, Mač i Disk; kao i slijedeći, Carolus Magnus i njegovi vitezovi, William of Schyren, Frederick of Hohenstaufen, Roger Bacon, Jacobus Burgundus Molensis Mučenik, Christian Rosencreutz, Ulrich von Hutten, Paracelsus, Michael Maier, Roderic Borgia Papa Alexandar Šesti, Jacob Boehme, Francis Bacon, Lord Verulam, Andrea, Robertus de Fluctibus, Johannes Dee, Sir Edward Kelly, Thomas Vaughan, Elias Ashmole, Molinos, Adam Weishaupt, Wolfgang von Goethe, Ludovicus Rex Bavariae, Richard Wagner, Alphonse Louis Constant, Friedrich Nietzsche, Hargrave Jennings, Karl Kellner, Forlong dux, Sir Richard Payne Knight, Sir Richard Francis Burton, Paul Gauguin, Doctor Gerard Encausse, Doctor Theodor Reuss, i Sir Aleister Crowley.
Svi smo se ponadali za jadnu Inku; čini se da je Friedrich Nietzsche na umu imao upravo nas kad je rekao: nada je najgora od svih zala, jer produžava ljudsku patnju.
»Bog je mrtav« uzviknuo je njemački filozof i pjesnik Friedrich Nietzsche.
Friedrich Nietzsche Volja za moć slučaj Wagner Naklada Ljevak, 2006, 190 kn
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com