Isto tako, i drugi razvojni projekti primjerice u području geotermalnih voda su na taj način dovedeni u opasnost, jer ne mogu biti konkurencija plinu s nerealno niskom cijenom.
Isto tako, i drugi razvojni projekti primjerice u području geotermalnih voda su na taj način dovedeni u opasnost, jer ne mogu biti konkurencija plinu s nerealno niskom cijenom.
Potencijali geotermalnih voda zabilježeni u slavonskim županijama ukazuju na mogućnost njihova korištenja u proizvodnji toplinske energije za različite primjene, kao što su grijanje i hlađenje prostora, proizvodnja u plastenicima, ali i u industrijskim procesima za sušare voća, povrća, ribe, drveta, papira, vune, destilacija vode, ili pak pasterizacije mlijeka.
1.2. fosilne gorive tvari: ugljen (treset, lignit, smeđi ugljen, kameni ugljen), asfalt i uljni škriljavci; radioaktivne rude; geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, osim geotermalnih voda koje se koriste u ljekovite, balneološke ili rekreativne svrhe i druge namjene, na koje se primjenjuju propisi o vodama,
Stvaranje uvjeta za intenzivnije korištenje mineralnih i geotermalnih voda u gospodarske i energetske svrhe, posebice putem višenamjenskog korištenja i upravljanja ovim resursima (turizam, rekreacija i slično).
Istraživanje i korištenje mineralnih i geotermalnih voda treba biti pod učinkovitom kontrolom Države - nadležnih resora zbog mogućnosti nepovoljnog utjecaja na režime podzemnih voda i općenito zbog očuvanja čovjekova okoliša.
Interes za investiranje u ovaj projekt su pokazali renomirani domaći i svjetski proizvođači električne energije i opreme za proizvodnju električne energije iz geotermalnih voda te domaći i inozemni proizvođači povrća i cvijeća.
Županija obiluje izvorima pitke vode te postoji značajan potencijal za korištenje geotermalnih voda.
Poznavanje prirodnih resursa države Procjena geotermalnog potencijala pojedinih područja i cijele države Određivanje perspektivnih zona za pridobivanje geotermalne energije Optimalno planiranje i korištenje prostora Republike Hrvatske Optimalno korištenje geotermalne energije i geotermalnih voda Očuvanje prirodnih uvjeta, tj. hidrodinamičkih i termodinamičkih sustava, u kojima se geotermalne vode stvaraju i nalaze Zaštita okoliša od ljudskog djelovanja koje utječe na geotermalne vode Zaštita okoliša od utjecaja korištenja geotermalnih voda.
Naglašeno je kako je ovih dana tvrtka Vis viridis iz Zagreba dobila državnu koncesiju za istraživanje podzemnih geotermalnih voda s ciljem korištenja istih za proizvodnju električne energije i grijanje: Zadovoljstvo je izrečeno na planu komunalnog uređenja mjesta misleći pritom na uređene mjesne kanalizacijske mreže, cestovne infrastrukture u čemu su Općini veliku potporu pružile Hrvatske vode ŽUC-e i Program EIB-2. Na planu društvenih djelatnosti u minulom periodu etapno je uređivan Dom kulture u čemu je veći dio sredstava kao i uređenje te opremanje knjižnice i čitaonice dala država, a istaknuto je 25 godina kontinuiranog izlaženja općinskog informativnog glasila Kotoripski vjesnik.
Na temelju geološko-fizikalne osnove o upotrebi geotermalnih voda na području Slatine, ispitivanjem triju geotermalnih bušotina i ostale dokumentacije, potpisano je pismo namjere između grada Slatine i Ine o zajedničkom ulaganju, aktiviranju i korištenju geotermalnih voda na području Slatine.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio je Gradu 1.400.000,00 kuna bespovratnih sredstava za istraživanje geotermalnih voda na glinskome području, sjeverozapadno u predjelu Bučice, Desnog Degoja i Taborišta, a sjeveroistočno u Kihalcu, Glinskom Novom Selu i Marinbrodu.
Početkom 70 - tih godina, uz izradu naftnih i plinskih bušotina, počinju se pratiti pojave geotermalnih voda iz tih bušotina.
Isto tako dana je podrška projektu korištenja geotermalnih voda u Kutnjaku u Općini Legrad.
Doktor Márk Győrvári, predsjednik je Mađarsko-hrvatske trgovačko-industrijske komore, te gradonačelnik mađarskog Sentlorenca, grada, koji je iz EU fondova dobio iznimno značajna sredstva za eksploataciju i iskorištavanje geotermalnih voda, po čemu je postao jedinstven u ovom dijelu Europe.
Predstavljeni su projekti energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije Sisačko-moslavačke županije, razvoj solarne energije u Tehničkoj školi Sisak, razvoj i proizvodnja opreme za primjenu obnovljivih izvora energije, te energetska učinkovitost u segmentu rasvjete, primjer projekta na području Sisačko-moslavačke županije Toplifikacija Gline na biomasu, resursi geotermalnih voda na području Topuskog, te primjena tehnologija i primjeri dobre prakse toplinskih crpki u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj.
- mineralne i termalne vode, osim mineralnih i geotermalnih voda iz kojih se mogu pridobivati mineralne sirovine ili koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe što se uređuje Zakonom o rudarstvu,
eksploatacijsko polje mineralne sirovine, osim zgrada izgrađenih na eksploatacijskom polju nafte, plina ili geotermalnih voda.
Za tržište se na temelju geotermalnih istraživanja izrađuju: studije geotermalne potencijalnosti, projekti optimalizacije korištenja geotermalnih izvora, prijedlozi zaštitnih zona geotermalnih izvora, studije zaštite geotermalnih voda, projekti bušotina na geotermalnu vodu, ekspertna mišljenja i konzalting o projektima za pridobivanje geotermalnih voda i geotermalne energije.
Osim toga, obavlja se nadzor radova s ciljem pridobivanja geotermalnih voda i geotermalne energije kao i mjerenja termičkih svojstava materijala.
Takva istraživanja, obzirom na tip problematike, mogu biti različitog sadržaja, opsega i metodologija, kao što su primjerice: geološko kartiranje, modeliranje strukturno tektonskog sklopa, pokusno crpljenje geotermalnih voda, mjerenja protoka, mjerenje razine podzemnih voda, proračuni vrijednosti konduktivne toplinske provodljivosti i toplinskog kapaciteta pojedinih litostratigrafskih jedinica, izračuni geotermalnog gradijenta i vrijednosti gustoće površinskog toplinskog toka, geoelektrično sondiranje, hidrogeokemijske kvantitativne i izotopne analize
ispraviti nedosljednosti u zakonskom tretiranju geotermalnih voda (geotermalne vode koje se koriste u energetske svrhe svrstavaju se u Zakon o rudarstvu, termalne vode u Zakon o vodama, a to bi moglo izazvati probleme kod višenamjenskih objekata),
" Kad je riječ o mogućnostima visokotemperaturnih geotermalnih voda, onda na prvome mjestu dolazi pretvorba toplinske u električnu energiju, a potom i digestija u industriji papira, proizvodnja glinice, konzerviranje hrane, sušenje poljoprivrednih proizvoda te grijanje različitih objekata.
Brkić, V., Radionov, S., Škrlec, M. 2006: Mogućnost iskorištavanja geotermalne energije u Republici Hrvatskoj, u: Obnovljivi izvori energije u Republici Hrvatskoj (energija vjetra, malih vodotoka i geotermalnih voda), zbornik radova sa stručnog skupa s međunarodnim sudjelovanjem, Šibenik Solaris, 28. - 31. svibnja 2006., HGK; Zajednica OIE; Tehno-ing d. o. o., str: 159 - 168.
3.9. opremu za kontrolu bušotina koja se koristi u istraživanju i pridobivanju nafte, plina i geotermalnih voda te u podzemnom skladištenju namijenjenu održavanju i/ili kontroli tlaka izvora.
Izdvojio je dovršetak infrastrukture u Zoni male privrede 3 te osiguranje zemljišta za formiranje energetskog parka gdje bi se proizvodila struja iz geotermalnih voda čime se osigurava pokretanje plasteničke proizvodnje i grijanje industrijske zone.
- proizvodnja odnosno eksploatacija energetskih mineralnih sirovina, mineralnih sirovina iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihovi spojevi, nemetalnih minerala, arhitektonskog građevinskog kamena, svih vrsta soli i solnih voda, mineralnih i geotermalnih voda iz kojih se dobivaju mineralne sirovine, tehničkog građevnog kamena, građevnog pijeska i šljunka te opekarske gline,
Istaknuo je i planove razvoja poslovnih zona te projekt iskorištavanja geotermalnih voda u Kutnjaku koji bi uskoro trebao biti proglašen projektom od nacionalnog interesa.
Korištenje mineralnih i geotermalnih voda usklađuje se s njihovim ekološkim i drugim karakteristikama kako bi se osigurala njihova održivost.
Tehnološki zahtjevniji načini korištenja geotermalnih voda primjenjuju se u manjoj mjeri (geotermalna polja Zagreb i Bizovac).
Babogredci iskorištavanjem otkrivenih izvora geotermalnih voda planiraju unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju te izgraditi staklenike u kojima bi se proizvodila ekološka hrana.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com