(...) Razlog tome je prije svega zastarjelo gospodarenje vodama.
(...) Razlog tome je prije svega zastarjelo gospodarenje vodama.
Ne treba to država činiti izravno, osim u područjima od posebnoga interesa, a koja bi morala zadržati u svojim rukama, da bi bila država, a ne tuđa kolonijalna pokrajina: energetika, gospodarenje vodama,..., ili u nekim područjima biti zajedno na tržištu kao i privatni kapital: banke, telekomunikacije, osiguranje,...
Gospodarenje vodama težak je teret za gospodarstvo i to dvostruki.
To naravno podrazumijeva rješavanje niza parcijalnih zadataka (prostorna organizacija života, gospodarenje vodama, urbanistička rješenja, odgovarajuće gospodarenje i smještaj industrijskog i ostalog otpada raznog porijekla, zaštita okoliša, rješenje pitanja odvodnje onečišćenih voda itd.), čije se rješenje temelji na prepoznavanju uzročno-posljedičnih veza.
Uz već postojeće obveze, projekt Smart Energy City Sisak ima za cilj određivanje i transformiranje Siska u održiv grad pametne energije, putem značajnih povećanja u energetskoj efikasnosti u svim infrastrukturnim sektorima (zgradarstvo, prostorno planiranje, gospodarenje vodama, transport, informacijske tehnologije,...) te promociji obnovljivih izvora energije, u skladu s najboljim europskim praksama.
Najbolji primjer grešaka iz nedavne prošlosti, ugovor je između Ine i Mol-a, vraćanje imovine Crkvi te ona vezana uz gospodarenje vodama i poplavama kao katastrofalnom posljedicom.
Organizirana djelatnost na vodama kojom se ostvaruju: korištenje vodama, zaštita od štetnoga djelovanja, zaštita vodnih resursa, te upravljanje i gospodarenje vodama.
Nedavno smo objavili vijest da je hrvatska geoinformatička grupacija GISDATA International mađarskoj Direkciji za gospodarenje vodama isporučila informatički sustav za obranu od poplava.
Prema podacima Ujedinjenih naroda više od milijardu ljudi na Zemlji nema stalan pristup zdravoj vodi, stoga je, da bi se još više istaknulo značenje brige o vodi, razdoblje od 2005. do 2015. proglašeno desetljećem voda pod geslom " Voda za život ", a ove godine tema obilježavanja Dana je " Gospodarenje vodama ".
Svjesni smo toga da trenutno gospodarenje vodama u Hrvatskoj nipošto nije zadovoljavajuće te u tom dijelu treba učiniti velike pomake.
Naša je zadaća tražiti rješenja za glavne zaprjeke razvoja poljoprivrede i ruralnog prostora u Vukovarsko-srijemskoj županiji, a one su: tradicionalno organizirana poljoprivredna proizvodnja i realno mali zemljišni posjedi; slaba vodoravna i okomita uvezanost poljoprivrednih proizvođača kao i slaba međusektorska uvezanost; slabo korišten potencijal za stvaranje jakog " slavonskog brenda "; korištenje voda, pa i gospodarenje vodama uopće značajno je ispod realnih mogućnosti i potreba; uvođenje međunarodnih standarda u poljoprivrednu proizvodnju i s tim povezana praksa cjeloživotnoga učenja lokalnih poljoprivrednih proizvođača, kao i prijenos znanja i iskustava.
Tijekom niza godina, jedna od najznačajnijih aktivnosti ovog ribolovnog društva koji danas broji 200 - tinjak članova je gospodarenje vodama.
Općenito govoreći, program pokriva cijeli okolišni acquis s naglaskom na propise koji reguliraju industrijske aktivnosti, kemikalije, gospodarenje otpadom, zaštitu zraka, gospodarenje vodama i sigurnost na radu te pravne instrumente za borbu protiv kaznenih djela protiv okoliša.
Stoga " Vode će biti onoliko koliko bude učinkovita zaštita i racionalno i mudro gospodarenje vodama ".
S obzirom na prošireni interes i djelovanje vodnoga gospodarstva osobito u dijelu obveze preuzimanja odredbi europskog zakonodavstva, potrebno je u stručno-tehničkom smislu podržati: upravna tijela u postupku usklađivanja, prihvaćanja i primjene europskog zakonodavstva, znanstvene, istraživačke i stručne institucije u unapređenju znanja, metoda i pristupa vezanim za gospodarenje vodama, jedinice regionalne uprave i lokalne samouprave u kvalitetnijem i racionalnijem planiranju razvoja u dijelu koji se tiče voda, korisnike u iznalaženju i primjeni najbolje moguće inženjerske metode i prakse, te uporabu najbolje moguće tehnologije i poljoprivredne prakse.
Na području Hrvatske organizirano gospodarenje vodama, utemeljeno na uređenom vodnom pravu, uspostavlja se godine 1876. u Osijeku (tadašnja Kraljevina Hrvatska i Slavonija u sastavu Austro-Ugarske Monarhije) osnivanjem Društva za regulaciju rijeke Vuke s biskupom Strossmayerom na čelu.
PAZIN Potpisivanje ugovora o izradi projekta navodnjavanja Poreštine i Rovinjštine, predstavljanje nacionalnoga programa navodnjavanja te izmjene u projektu navodnjavanja Istarske županije teme su koje su jučer u Pazinu okupile predstavnike regionalnih i državnih institucija nadležnih za gospodarenje vodama Istarske županije, općina i gradova te poljoprivrednih zadruga, udruga i poduzeća kao potencijalnih korisnika budućega sustava za navodnjavanje.
Smolić ističe i da su sastanku nazočili predstavnici Uprave za gospodarenje vodama, koja bi u slučaju realizacije akcije vodila računa o tome da se more ne zagadi.
Prioritetni zadatak vodnog gospodarstva u tome jest izradba planskih dokumenta svih razina za upravljanje i gospodarenje vodama, uključujući i one koji proizlaze iz procesa približavanja Europskoj uniji.
Gospodarenje vodama preko granice promovira povjerenje i razumijevanje i vodi mirnijem i sigurnijem svijetu, omogućujući održivi gospodarski rast.
Jako smo zainteresirani kada je u pitanju gospodarenje vodama Neretve i Trebišnjice kako bi se riješio problemaprodora slane vode Neretvom do Metkovića, pa i uzvodno, što je vezano uz Gornje horizonte.
Umjesto da priznaju loše gospodarenje vodama, Hrvatske vode peru ruke od šteta u poplavama
Rješenja za gospodarenje vodama/odvodnju otpadnih voda:
U otvorenom pismu također se upozorava da postoje već »medijski izvještaji o nekim već dodijeljenim koncesijama za gospodarenje vodama iz kojih se razaznaju naznake onih istih pogrešaka koje su dosada učinjene u procesu privatizacije«, a što je moguće uz političku neodgovornost i samo uz »očit nedostatak jasne gospodarsko-političke vizije o održivom razvoju i o pravičnom gospodarenju tim strateški važnim blagom, ne samo za Hrvatsku nego i za budućnost čovječanstva« te se zbog toga i otvoreno traži da se »donese opći moratorij na dodjelu koncesija za gospodarenje vodom i za zbrinjavanje otpadnih voda, dok se ne izradi razvojni program Republike Hrvatske u kojem će se, između ostalog, utvrditi jasna dugoročna vizija gospodarenja tim dragocjenim blagom«.
Istaknuto je da samim povlačenjem prijedloga zakona problem nije riješen, jer javno gospodarenje vodama je ozbiljan projekt u kojemu trebaju sudjelovati svi segmenti društva te da nam nije i ne smije biti svejedno tko će upravljati Janafom, naftovodima, plinovodima, vodovodima i hrvatskim lukama.
Izvještaj misije EU od ove godine jasno je pokazao kako je naše gospodarenje vodama primitivno.
Neretva je cijela regulirana od Čapljine, a ima i pet HE i što se desilo Stručni tim EU je ustanovio se je gospodarenje vodama u Hrvatskoj katastrofa: U pogledu zaštite od poplava, hrvatska vodna administracija je i dalje usredotočena na tradicionalne, tehnički orijentirane mjere i nije zapravo svjesna pomaka u shvaćanju koji se dogodio u zemljama članicama. regulacije van gradova ne samo da ustvari povecavaju poplave, vec uzrokuju par podzemnih voda - na Dravi i preko 2 m.
Voda kao izvor života na planeti Zemlji postaje sve važniji resurs i bogatstvo, a gospodarenje vodama ima značajnu ulogu u očuvanju močvarnih staništa.
1.1. Odjel za gospodarenje vodama i
Odgovorno gospodarenje vodama i instrumentarij zaštite voda ne smiju biti podložno revizijama vezanim uz političke promjene.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com