Međutim, postoje i slučajevi kada postoji povećani rizik za kirurški zahvat na vjeđama (npr. duboko uvučene ili pretjerano suhe oči, Gravesova bolest, visoki krvni tlak, dijabetes).
Međutim, postoje i slučajevi kada postoji povećani rizik za kirurški zahvat na vjeđama (npr. duboko uvučene ili pretjerano suhe oči, Gravesova bolest, visoki krvni tlak, dijabetes).
Najčešćim uzrokom hipertireoze smatra se tzv. Gravesova bolest, poznata još pod nazivom Basedowljeva bolest.
Hipertireoza je stanje pojačanog rada štitnjače, a njen najčešći uzrok je Basedow-Gravesova bolest kod koje osobe imaju gušu.
Kronična proptoza najčešće je uzrokovana bolestima štitnjače kao što je Gravesova bolest.
Vrijednosti hormona štitnjače su obično povećane (iako ponekad tek neznatno), dok TSH može biti nizak pa čak i nemjerljiv (Gravesova bolest) ili povišen (adenom hipofize).
Gravesova bolest) ili u osoba s ozbiljnim hipertiroidizmom.
Basedow-Gravesova bolest (difuzna toksična guša): Odgovorna je za 70 - 80 % slučajeva.
Gravesova bolest je autoimuna bolest i povezana je sa češćom pojavom nekih drugih autoimunih bolesti (diabetes melitus tip1, kolagenoze, poliglandularna insuficijencija, perniciozna anemija,) što ne znači da će te ih vi imati kasnije u životu samo Vam je šansa veća.
Glavni uzroci problema sa štitnjačom kod djece su da mogu biti rođena s nedostatno funkcionalnom štitnjačom ili se disfunkcija može razviti u slučaju premalog unosa joda u organizam s hranom, autoimune bolesti (npr. Hashimoto tireoiditis ili Gravesova bolest) ili ozljede štitne žlijezde.
HIPERTIREOIDIZAM Do hipertireoidizma dolazi zbog pretjeranog stvaranja T3 i T4 hormona štitnjače.Najčešće ju uzrokuje Gravesova bolest koja se javlja između 30 i 50. godine života.
Gravesova bolest je autoimuna što znači da vlastita antitijela djeluju na štitnu žlijezdu i uzrokuju njezinu hiperaktivnost što dovodi do stvaranja viška hormona.
Ovo je autoimuna bolest, koja se naziva Gravesova bolest, Parryjeva bolest ili Basedowljeva bolest.
Ako je prisutno mnogo hiperativnih čvorova (multinodozna toksična guša) ili je cijela žlijezda hiperaktivna (Gravesova bolest), kirurg će trebati odstraniti gotovo cijelu štitnjaču.
Jedan čest uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuna bolest koja utječe na cijelu štitnjaču.
Sniženje TSH može se naći kod infekcija, toksične guše, toksične nodularne guše, zatim u hipetiroidizmu (Gravesova bolest), subakutnom tiroiditisu, akromegaliji, hipofunkciji hipofize, što može dovesti do sekundarnog hipotiroidizma.
Hipertireoza se najčešće manifestira kao Gravesova bolest, toksična čvorasta guša ili sekundarna hipertireoza
Gravesova ili Basedowljeva bolest - Gravesova bolest je kronična autoimuna bolest štitnjače koja čini gotovo 80 % ukupnih slučajeva hipertireoze.
Gravesova bolest se odlikuje povišenim vrijednostima hormona štitnjače (T3 i T4), smanjenim vrijednostima TSH i jednim ili više kliničkih znakova hipertireoza kao što su guša, egzoftalmus ili otok potkoljenica (pretibijalni miksedem).
Najčešći uzrok hipertireoze, kod 70 - 80 % bolesnika, je pretjerana aktivnost cijele štitne žlijezde, autoimuna bolest štitnjače koja se još naziva difuzna toksična struma (Gravesova bolest, Parryeva bolest ili Basedowljeva bolest).
Difuzna toksična guša, Gravesova bolest, Basadowljeva bolest, Parryeva bolest: sinonimi za istu bolest.
Najčešći uzroci su Gravesova bolest (Basedowljeva bolest) i adenom štitnjače.
Najčešće se javlja kao dio sindroma koji može uključivati gušu i izbočenje očnih jabučica, a poznat je kao Gravesova bolest ili Basedowljeva bolest.
Najčešći uzrok je autoimuna bolest Basedow-Gravesova bolest (70, 80 posto slučajeva) u kojem prevladava prekomjerno stvaranje i izlučivanje hormona iz štitnjače.
Autoimune bolesti u štitnjači su Basedowljeva (Gravesova) bolest) koja dovodi do hipertireoze i puno češća - Hashimoto tireoiditis (kronični limfocitni tireoiditis) koji dovodi do hipotireoze.
Visina titra prisutnih antitijela u serumu značajan je činilac za praćenje aktivnosti autoimunog procesa u raznim oboljenjima štitnjaće: Hashimotov tireoiditis, hipotireoza, subakutni tireoiditis, Gravesova bolest i dr. Prisutnost antitijela u krvnoj cirkulaciju uz oćuvanu funkciju štitnjaće ukazuje na autoimuni proces, bez simptoma bilo kakve bolesti
Gravesova bolest spada u autoimunu bolest a to su kronične bolesti - što pokazuje nalaz antitjela.Ako na ultrazvuku se pokaže da nemaš noduse nego samo difuzno uvečanje štitnjaće znaći da boluješ upravo od te vrste hipertireoze
Povišenu funkciju štitnjače potvrđuju nalazi povećane koncentracije tireoidnih hormona u krvnoj cirkulaciji t3 i t4 ili povećanje jednog od ovih hormona i normalne vrijednosti TSH - Gravesova bolest
Obicno je kod ovakvih nalaza u pitanju Gravesova bolest.
Ja imam TPO antitijela preko 2000, dakle 100 puta više, i još uvijek očuvanu funkciju štitnjače, tako da ne dobivam nikakvu terapiju, a zbog nekoliko čvorova, koji su punktirani, i nisu hvala bogu maligni, za pretpostavit je da bi se mogla razviti Gravesova bolest
Povećan Anti TPO znači prisutnost antitijela, što znači predispoziciju za razvoj autoimunske bolesti štitnjače u smjeri hipo (Hashimotov tiroiditis) ili hiper stanje (Gravesova bolest).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com