Njen je vlasnik Vuk Hamović, srbijanski tajkun blizak Borisu Tadiću.
Njen je vlasnik Vuk Hamović, srbijanski tajkun blizak Borisu Tadiću.
To su Nenad Filipović, Zvonko Gljuk, Veljko Grebenar, Miloslav Katalina, Sead Subašić, Živko Janjić, Slavko Lukač, Dragan Stošić i Milanče Tošić iz Srbije i Crne Gore, te Miroslav Čučak, Mirko Babić, Veso Deretić, Ljubiša Gerun, Borislav Hamović i Vladimir Žarković iz Trebinja u Bosni i Hercegovini.
Konkretno, istražuje se jesu li možda Vuk Hamović i njegovi partneri, koji su debelo profitirali od skupe prodaje struje HEP-u, isplatili provizije Ivanu Mravaku ili drugim osobama koje su sudjelovale u sklapanju tog posla.
Ali, onog časa kad se ispostavilo da je politički rejting Bogoljuba Karića (Pokret Snaga Srbije) veći od rejtinga Vojislava Koštunice i da je u Skupštini Srbije osnovan poslanički klub pod Karićevim blagoslovom Vlada Srbije naprasno je odlučila da započne« borbu protiv tajkunizacije Srbije »tako što će se ostrviti na Bogoljuba, a sasvim zaboraviti na Koštuničine finansijere, ništa siromašnije od Karića, samo veštije, jer Vuk Hamović ili Vojin Lazarević nisu medijski eksponirani kao nesrećni Bogoljub, pa ih niko ne pominje.: (: rolleyes:
To je bilo uvijek narodsko voće, kaže ekonomistica Vladana Hamović.
Za 2008. njegova hrvatska podružnica Rudnap energija prijavila je prihod od samo 4,7 milijuna eura, dakle, jednako kao i Hamović, većinu uplata primio je negdje u inozemstvu.
Ostatak je, doznajemo, uplaćen na njihove račune u Švicarskoj, dakle na više od 95 posto iznosa Hamović Hrvatskoj nije morao platiti porez na dobit.
VOJIN LAZAREVIĆ Nekadašnji švercer nafte i cigareta te financijer Arkana, Šešelja i Karadžića godinama je HEP-u prodavao skupu struju U prilog tezama o moći koju su u deset godina na Balkanu akumulirali Hamović i Lazarević ide i navodni sukob njih dvojice s krupnim ruskim kapitalistima koji već godinama pokušavaju ući u energetski biznis na Balkanu.
Prema nekim izvorima, Hamović je shvatio poruku i dopustio dijeliti dio tržišta s Rusima, no njegov dugogodišnji bliski partner Vojin Lazarević odbio je sva ruska " uvjeravanja " i preventivno povećao broj svojih osobnih tjelohranitelja.
Provjerava se je li višak jeftine struje od Aluminija kupovao i HEP-u preprodavao poznati veletrgovac Vuk Hamović, koji je ujedno bio dobavljač struje za HEP.
Demanti koji dolazi kao odgovor na članak Jutarnjeg lista u kojem se srpski tajkun Vuk Hamović proziva zbog podmićivanja u svrhu prodaje skupe struje HEP-u preveli smo na hrvatski jezik te ga prenosimo u cijelosti:
Njegov stručni libar, u izdanju beogradskog Clia Arhitektura pozorišta 20. stoleća, opsežno je djelo kojemu će se zasigurno, pored arhitekata i djelatnika institucija čije daske život znače, obradovati i laici, odnosno čitatelji koji ne pripadaju niti jednoj od ove dvije branše, zaključili su predstavljači Zoran Hamović, Vladimir Stojisavljević, Mia David i Tatjana Dadić Dinulović.
Situacija inače na tržištu nije dobra za nikoga i svi se bore za što više posla, ali eto uspijevamo raditi iskren je Dragan Hamović, menadžer Borisa Novkovića i Vesne Pisarović, s kojim se slaže i bivša Severinina, a sadašnja menadžerica Nine Badrić, Lidija Samardžija, dodajući da se u ovako lošoj ekonomskoj situaciji u zemlji treba znati probiti i izboriti za mjesto.
Na popisu tvrtki koje su do sada najviše prodavale HEP-u prednjači EFT, čiji je vlasnik kontroverzan srpski tajkun Vuk Hamović.
1070 đenerali su kod bbrežnjeva u sočiju, teorija ograničenog suvereniteta.rade hamović prijeti titu smjenjivanjem u karađorđevu i na brionima.mamula kao komadant vojno pomorske oblasti obilazi garnizone i drži partijske sastanke
Vlasnik londonske tvrtke EFT je Vuk Hamović, jednoglasno u Srbiji ocijenjen kao trgovac mrakom naveliko, koji nezakonitim poslovima uništava lokalne energetske sisteme.
Upravo je Hamović potpisao nepovoljan ugovor s HEP-om kojim se HEP obvezao kupovati električnu energiju po cijeni od vrtoglavih 80 eura po megavatsatu, iako su cijene struje na tržištu nakon potpisa ugovora znatno pale.
Trenutačnom vodstvu HEP-a optužbe da Hamović podmićuje i vara očito nisu bile nikakav problem kada su s njim sklapali posao.
Potkraj osamdesetih godina prošlog stoljeća Vuk Hamović pokrenuo je privatni posao, a tvrtku EFT osnovao je 2000. godine.
Cijena po kojoj je HEP ugovorio struju za 2010. trenutačno je 15 posto niža od one na burzi u Leipzigu, izjavio je jedan od najvećih trgovaca električnom energijom Vuk Hamović, vlasnik tvrtke EFT više
Iako navodno Miloševićev veliki protivnik, Hamović je navodno preko svog oca Rade od Miloševića iz Srbije iznio 500 milijuna dolara na Cipar da ih drži na sigurnom i - da ih oplođuje.
Rat i sankcije ipak su mu bitno smanjili mogućnosti za biznis, pa je 1992. Hamović otišao u London i počeo raditi u kompaniji GML International, koja je bila financijski most između istoka i zapada - bivših sovjetskih republika i europskih zemalja.
U tom razdoblju Hamović je dobio i britansko državljanstvo, a kad se na Balkanu smirio ratni kaos, među prvim velikim " igračima " u regiji ponovo se pojavio Hamović i GML.
Tada se pojavio Dragan Hamović koji mu je u tome i pomogao.
Kada se sve to skupa dogodilo, Hamović je puno pomogao i oko realizacije same sahrane.
Nakon svega toga, Hamović je bio logičan izbor za partnerstvo u organiziranju koncerta.
Hamović, sofisticirani utjerivač dugova koji se još za Miloševićeva režima obogatio na izbjegavanju sankcija pod kojima se tijekom balkanskih ratova nalazila Srbija, te Lazarević, prvotno švercer nafte i oružja koji je početkom devedesetih usko surađivao s ratnim zločincem Željkom Ražnjatovićem Arkanom, često su bili pod istragom zbog sumnji da su iz velikih energetskih poduzeća isisavali golemi novac uz pomoć podmićenih čelnika tih tvrtki koji su potpisivali ugovore koji su uvijek išli isključivo u korist Hamovića i Lazarevića.
Kad su se potkraj 2000. Vuk Hamović i Vojin Lazarević napokon i javno udružili u Energy Financing Team, počelo je njihovo potpuno ovladavanje energetskim tržištem bivše Jugoslavije.
Prednost nad ostalim ponuđačima Hamović i Lazarević imali su i kroz snažno financijsko zaleđe: obojica su bili suvlasnici srbijanske Nacionalne štedionice i Euroaksis banke, koju je Slobodan Milošević još 1994. otvorio u Moskvi da bi u nju transferirao gomile novca kojem su prijetile blokade i sankcije.
Tako je stvoren umjetni tržišni krug: Hamović i Lazarević su kroz svoje banke energetskim kompanijama davale kredite, odnosno posuđivale novac za koji su onda te kompanije kupovale skupu struju od - Hamovića i Lazarevića.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com