Na upit kada æe se isprièati Heleni Puljiz, Mesiæ je rekao da joj se isprièao time što je razriješio dužnosti šefa POA-e te da smatra kako bolju ispriku od njega ne može dobiti.
Na upit kada æe se isprièati Heleni Puljiz, Mesiæ je rekao da joj se isprièao time što je razriješio dužnosti šefa POA-e te da smatra kako bolju ispriku od njega ne može dobiti.
Nakon juèerašnje sjednice Odbora za ljudska prava povela se rasprava o tome je li se predsjednik Odbora za nacionalnu sigurnost Ivan Jarnjak isprièao novinarki Heleni Puljiz.
Predsjednik Odbora za ljudska prava Furio Radin istaknuo je da se pridružuje Jarnjakovoj isprici, a predsjednik HND-a Dragutin Luèiæ takoðer je izrazio zadovoljstvo »eksplicitnom isprikom koju je Jarnjak uputio Heleni Puljiz«.
Inaèe, pet oporbenih klubova zastupnika u utorak je u saborsku proceduru uputilo zahtjev da se na dnevni red Sabora uvrsti rasprava o formiranju istražnog povjerenstva koje bi ispitalo postupanje POA-e prema novinarki Heleni Puljiz.
Je li upravo predsjednik Mesić bio predmetom operativne obrade POA-e? Uz dužno poštovanje prema Heleni Puljiz i medijima, nitko još nije postavio pitanje kojim javnim djelatnicima su još bila povrijeđena prava.
Heleni Puljiz puknuo je film i obratila se institucijama i javnosti za pomoć, a kad je Mesić iz Vijeća za nacionalnu sigurnost dobio dokument koji potvrđuje da se u slučaju Puljiz bezobzirno krše proceduralni propisi, zaključio je kako je došao trenutak da ustane na stražnje noge.
Minimum koji æemo tražiti je isprika Heleni Puljiz za ono što joj se dogodilo.
Moguæe je da se utvrdi kako je postupanje prema Heleni Puljiz bilo zakonito, jer se zakonske odredbe, ako politika tako želi, mogu rastegnuti, ali tražiæemo barem ispriku, rekao je Luèiæ.
HSP traži od predsjednika Republike Stjepana Mesiæa i premijera Ive Sanadera da zaustave obraèunavanje u »sluèaju POA« dok traje predsjednièka predizborna kampanja, a da se Saboru prepusti odluka o utvrðivanju eventualnih nezakonitosti u postupanju POA-e prema novinarki Heleni Puljiz.
Kao povod za pismo poslužilo im je nezakonito postupanje POA-e prema novinarki Heleni Puljiz.
Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Dragutin Luèiæ izjavio je juèer da je isprika Ivana Jarnjaka za ono što se dogodilo Heleni Puljiz dovoljna moralna satisfakcija za novinarsko društvo.
O hrvatskom novinstvu najbolje govori podatak da su agenti POA-e jamčili Heleni Puljiz zaposlenje u novinama koje izabere?
HELENA PULJIZ u pravnoj bitki ima gotovo jednoglasnu potporu hrvatskih novinara Nakon što je Nacional u prošlom broju objavio članak u kojem se navodi da je Hrvatsko novinarsko društvo odbilo pružiti pomoć novinarki Heleni Puljiz, predsjednica Središnjeg odbora HND-a Renata Ivanović poslala je sljedeće reagiranje: Točno je da se Helena Puljiz pismeno obratila Izvršnom odboru HND-a s molbom za financijskom pomoći u svom sporu.
To tijelo zaključilo je da daje punu podršku Heleni Puljiz, te zadužuje Izvršni odbor da iznađe model rješenja i materijalne potpore kolegici Puljiz.
Predsjednik Mesiæ stoga je imao temelja da stavi svoj potpis na odluku o razrješenju Podbevšeka, rekao je juèer za naš list Cvrtila. nbsp; nbsp; nbsp; Naime, u sukobu izmeðu premijera i predsjednika Republike oko razrješenja Podbevšeka glavni argument obojice je izvješæe Ureda vijeæa za nacionalnu sigurnost, koje je utvrdilo da u postupanju prema Heleni Puljiz nije bilo nezakonitosti, no, agenti su ipak krivi za to što su napravili pet propusta koja se tièu nepridržavanja Pravilnika o naèinu sigurnosnog djelovanja POA-e. nbsp; nbsp; nbsp; Samo izvješæe Cvrtila nije vidio jer nije bio pozvan na sjednicu Odbora za nacionalnu sigurnost te stoga nije htio ni komentirati glasinu da su agenti POA-e koji su ispitivali novinarku, Uredu VNS-a isprièali drugaèiju prièu od one koje su iznijeli pred Vijeæem za civilni nadzor. nbsp; nbsp; nbsp; Vijeæe æe tražiti to izvješæe, kako bi ga usporedili s našim nalazima.
Ako su agenti promijenili prièu, to je samo još jedan argument da postupanje prema Heleni Puljiz nije bilo kako treba.
nbsp; nbsp; nbsp; Istina je da je Vijeæe moglo živahnije djelovati suzujuæi podruèje istrage na utvrðivanje èinjeniènog stanja, a ne se samo zadovoljiti pružanjem savjeta Heleni Puljiz da se nije dužna odazivati na pozive POA-e ili nemoæno zakljuèiti da se ne može utvrditi istina.
»Vijeæe za nadzor sigurnosnih službi ustanovilo je kako postoji sumnja da su Heleni Puljiz kršena ljudska prava, pa je nju slati na detektor laži, zajedno s agentima koji s detektorima rade, èisti kukavièluk, a posljedica bi bila da æe se rijetko tko usuditi prijaviti bilo koju zloporabu vlasti.
Na pitanje smatra li da je nanio štetu Heleni Puljiz javno govoreæi da postoji njezina snimka intimnog sadržaja, odgovorio je da mu to samo zlonamjerni mogu imputirati.
Prvi propust koji je utvrðen jest to da »operativni podaci o Heleni Puljiz kao moguæem izvoru podataka o osobi koja svojim djelovanjem ugrožava nacionalnu sigurnost nisu dostatno provjeravani iako je postojala moguænost za istim«.
Drugi je razlog da »iako su operativni podaci o Heleni Puljiz prikupljani poèetkom srpnja 2004. do obavljanja razgovora poèetkom listopada nije izraðena potpuna sigurnosna provjera koja bi omoguæila dodatno sagledavanje osnovanosti podatka o moguænosti Helene Puljiz da kao izvor informacija bude pozvana na informativni razgovor«. nbsp; nbsp; nbsp; Kao treæi propust djelatnika POA-e navodi se da je »s obzirom na znaèaj teme razgovora i osobe s kojom je razgovor obavljan bilo nužno audio i video dokumentiranje« ili da se moglo posegnuti za »moguænošæu pisane izjave«.
Cijela nacija je uzbuðena: novinarki Heleni Puljiz, koja je, kako kažu, bliska Predsjednièkim dvorima, povrijeðena su ljudska prava, sudeæi prema pisanju mnogih tiskovina.
Konkretno, o Heleni Puljiz nisu izneseni podaci, koliko se to može proèitati u tiskovinama, jesu li je službene osobe privele, uhitile ili eventualno maltretirale tijekom ispitivanja, kao i je li odbijala odgovarati na pitanja, na što su je sve prisiljavali i drugo.
Neposredno nakon izbora Malčić je poručio Heleni Puljiz da joj, ako ona to ocijeni potrebnim, stoji na raspolaganju osobno, odnosno institucija koju predstavlja.
Heleni Puljiz, novinarki koja se našla u vrtlogu najnovije obavještajne afere koja je uzdrmala hrvatsku političku scenu neposredno uoči predsjedničkih izbora, telefonom se javio Jurica Malčić, novi pučki pravobranitelj izabran na tu dužnost prošlog utorka u kasnim poslijepodnevnim satima.
Kao da ponižavajući tretman bivše saborske izvjestiteljice dnevnih novina u zgradi Hrvatskog sabora, gdje je za ruku vođena od ulaza do sobe i natrag, nije bio dovoljan, nego je Heleni Puljiz i jasno rečeno da joj se ne vjeruje.
»Jedno je govorio javno, a drugo na sjednici Vijeæa na kojoj je glasovao za zakljuèak po kojem nije bilo nikakve prisile prema Heleni Puljiz sa strane agenata, kao i za zakljuèak da predmet POA-ine istrage ni posredno nije bio predsjednik Mesiæ«, kaže naš sugovornik.
Heleni Puljiz, novinarki koju je ispitivala POA i koja je trenutno bez posla, juèer je na Skupštini Hrvatskog novinarskog društva u Opatiji ponuðen posao u Varaždinskim vijestima èiji je direktor i glavni urednik Ernest Fišer rekao da joj nudi ugovor na šest mjeseci uz moguænost produženja, status novinara urednika i plaæu višu od 7 tisuæa kuna. nbsp; nbsp; nbsp; HND je uèinio sve da se sluèaj Puljiz riješi u Hrvatskoj, no iduæe srijede o svemu æu obavijestiti europske i svjetske novinarske federacije.
Oèekujemo da se Heleni Puljiz isprièaju nadležna tijela javne vlasti jer bi time bila odaslana poruka da se Hrvatska približila standardima visokorazvijenih zemalja EU-a, rekao je Dragutin Luèiæ, predsjednik HND-a u svom izviješæu. nbsp; nbsp; nbsp; Suprotno oèekivanom, rasprava o izmjeni Statuta HND-a, u kojoj je brisana odredba da èlanom HND-a može postati jedino novinar s visokom struènom spremom, prošla je bez veæe
Sanja Sarnavka članica je Vijeća za civilni nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija, i to temeljem zajedničke kandidaturu udruge B. a. B. e., Centra za mirovne studije i GONG-a, i to upravo uslijed dokazane višegodišnje predanosti Sanje Sarnavke direktnoj podršci žrtvama kršenja ljudskih i ženskih prava, uključujući i podršku Heleni Puljiz te Ani Magaš.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com