Međutim, brojna hidrogeološka i geomorfološka istraživanja krša (Ford i Williams, 2007) pokazuju da je kretanje voda u kršu (a time i smjer njihovog destrukcijskog rada) u ovisnosti o hidrografskim zonama u podzemlju.
Međutim, brojna hidrogeološka i geomorfološka istraživanja krša (Ford i Williams, 2007) pokazuju da je kretanje voda u kršu (a time i smjer njihovog destrukcijskog rada) u ovisnosti o hidrografskim zonama u podzemlju.
Posebna zanimljivost su podzemna krška jezera u Vraničkoj i Babinoj špilji, te Strmotića ponoru ali za sada nisu u dovoljno istražena, iako su nanovija hidrogeološka istraživanja pokazala da Babina špilja (u Balen plani) ima izuzetno velik vodni kapacitet, s protokom vode čak 30 - 50 l/sec.
Slijedi geološka i hidrogeološka interpretacija spilja, objašnjenje kako su nastale, zbog čega, prijete li svojim položajem i oblikom tunelu, vijaduktu ili nekoj prometnici, na kraju dajemo prijedlog za sanaciju.
Stručna aktivnost vezana je za inženjersko-geološka, hidrogeološka i/ili geotehnička istraživanja u zemlji i inozemstvu - izradio je preko 500 elaborata, studija i stručnih mišljenja.
U okviru predavanja bit će definirana glavna geološka i hidrogeološka obilježja zagrebačkoga vodonosnoga sustava, pozicije i okvirne crpne količine zagrebačkih crpilišta zajedno s njihovim zaštitnim zonama, pozicije piezometara u kojima se mjeri razina i kakvoća podzemne vode, problemi vezani uz kakvoću i količinu podzemne vode te što očekivati u budućnosti.
Do sada se to nije detaljnije razmatralo u Hrvatskoj, iako se niz godina kroz znanstvena istraživanja proučavaju i prate mikroklimatski parametri, prirodna radioaktivnost, endemska fauna te morfološka, geološka i hidrogeološka svojstva špilja.
Njihova zajednička hidrogeološka karakteristika je dobra propusnost, koja je omogućila podzemno otjecanje površinskih tokova s Gračačkog polja (Otuća, Žižinka) prema izvorima u dolini Krupe i Zrmanje.
To su Tehnički plinovi, koji će pretvorbu vjerojatno doživjeti u smislu prodaje, zatim Projektni biro i hidrogeološka grupa.
Geološka i hidrogeološka istraživanja nisu izvedena po pravilima struke.
Umjesto da se izvrše nova geološka i hidrogeološka opsežna istraživanja koja bi potvrdila ili uklonila sumnje u odbir lokacije Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva je 12. rujna 2011. godine donijelo Pravilnik o izmjeni i dopuni Pravilnika o načinima i uvjetima odlaganja otpada, kategorijama i uvjetima rada za odlagališta otpada po kojem se CGO mogu graditi u vodozaštićenom području.
Premda hidrogeološka istraživanja nakon Domovinskog rata nisu nastavljena, posjetitelje Vražića pećine zapanjilo je jedno drugo otkriće.
Klasičan hidrogeološki pristup u ovom projektu bit će dopunjen primjenom modela ocjene prirodne i specifične ranjivosti (osjetljivosti) podzemnih voda u tri različita krška hidrogeološka sustava: dubokim krškim vodonosnicima gornjeg dijela sliva rijeke Kupe (izvori Kupe i Kupice), vodonosnicima djelomično pod utjecajem mora na području Zadra i Biograda te na otočnom vodonosniku - Vransko jezero na otoku Cresu.
- Županijski centar za gospodarenje otpadom na Kaštijunu je na krivom mjestu koje je idealno za razvoj turizma i općine Medulin, poručila je Tomičić (HDZ) koja tvrdi da za tu lokaciju nikada nije napravljena hidrogeološka analiza.
Kaže da stoga razmatraju korištenje podzemnih voda, za što su, uz dozvolu Hrvatskih voda, već obavili hidrogeološka istraživanja.
Podlogu za izradu tog elaborata činila su brojna hidrogeološka istraživanja provođena već od kraja 19. stoljeća, a intenzivno od 1963. do danas.
Vujnović posterom " Temeljna hidrogeološka istraživanja za kartiranje ranjivosti podzemnih voda Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje " je predstavila rezultate svojih sustavnih istraživanja u kojima je zabilježila čak 826 uglavnom stalnih izvora.
Provedena su biospeleološka, fizikalno - kemijska, hidrogeološka i mikroklimatska mjerenja.
»6. Opća hidrogeološka istraživanja potrebno je provoditi radi novih spoznaja o dinamici podzemne vode.
Od 2004. radi u Hrvatskom geološkom institutu na znanstvenom projektu Osnovna hidrogeološka karta Republike Hrvatske.
Sudjelovao je u izvedbi niza projekata vezanih uz hidrogeološka istraživanja i zaštitu podzemnih voda u krškom području Hrvatske.
U prvom predavanju korišteno je obilje podataka do kojeg su došla hidrogeološka istraživanja Dinarskog krša, koja ovaj reljef čine neobičnim, čudnim i čudesnim.
Područje Istarskog poluotoka na određeni je način prirodna hidrogeološka cjelina s nekoliko slivova, koji se dreniraju prema zapadnoj ili istočnoj obali poluotoka.
Karamatića, zamjenika županice Dubrovačko neretvanske županije na jučerašnjoj sjednici skupštine Dubrovačko neretvanske županije u kojem tvrdi da Vodovod Dubrovnik taji informacije vezano za izradu hidrogeološke studije koja se radila u Beogradu početkom osamdesetih godina, dajemo slijedeće priopćenje: Jedina točna informacija je da je početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća naručena hidrogeološka studija o tvrtke Energoprojekt hidro inženjering iz Beograda.
Karamatić smatra da mu je ta hidrogeološka studija bitna, neka ode u Beograd i neka je preuzme.
a) Zahtjevi za geološka i hidrogeološka ispitivanja: Potrebno je utvrditi sljedeće pojedinosti: 1. točan položaj zahvata izvora s naznakom nadmorske visine na karti razmjera ne većeg od 1:1000; 2. detaljno geološko izvješće o podrijetlu i prirodi terena (izvorišnog područja); 3. stratigrafiju hidrogeološkog sloja (hidrogeološke značajke izvorišnog područja); 4. opis izvođenja zahvata; 5. razgraničenje područja ili pojedinosti o drugim mjerama zaštite izvora od onečišćenja; 6. izdašnost izvora. b) Zahtjevi za fizikalna, kemijska i fizikalno-kemijska ispitivanja: Ova ispitivanja će utvrditi sljedeće: 1. temperaturu vode na izvoru i temperaturu okoline; 2. vezu između prirode terena te prirode i vrste mineralnih tvari u vodi; 3. suhe ostatke pri 180 oC i 260 oC; 4. električnu provodljivost ili otpor, uz naznaku temperature mjerenja; 5. pH vrijednost; 6. anione i katione;
Svaka od analiziranih projektnih studija, koje obuhvaćaju geološka, hidrogeološka, strukturno-tektonska, inžinjersko-geološka, geofizička, speleološka i speleoronilačka istraživanja i analize utjecaja izgradnje HE Ombla, barem u jednom svom segmentu upućuju na negativnosti i posljedice izgradnje ove krajnje ne ekološke hidroelektrane, jasno dajući do znanja da trenutne tehničke mogućnosti rada u zoni planirane graditeljske aktivnosti na HE Ombla (mikrozoniranja) i simulacijske metode (evaluacija velikih voda, održanje kvalitete vode za potrebe vodoopskrbe, seizmičke aktivnosti, ponašanje injekcijskih zavjesa, mehaničke karakteristike stijenskog masiva, negativni učinci na podzemnu vodenu i kopnenu faunu), koje je nužno provesti u skladu s Pravilnikom o procjeni utjecaja na okoliš (NN 59/00), nisu dostatne da bi se u dovoljnoj mjeri sagledala potencijalna opasnost i negativne posljedice uslijed izgradnje HE Ombla na prirodu, okoliš i sigurnost okolnog stanovništva. Razvidno je iz analiziranih projektnih studija da je izvorišno područje Omble, kao i samo zaleđe jedno od najkompleksnijih geotektonskih i hidrogeoloških područja i da svaka od studija iziskuje daljnja istraživanja, osobito kako bi se dobila preciznija slika stanja i ocjena stabilnosti padina na mjestu lokacije HE Ombla usljed seizmičnosti izazvane usporom podzemnih voda i mogućnosti pojave klizanja.
Ukoliko se u uzorcima vode pronađu crijevne i fekalne bakterije, to će značiti da je zaljev, kao zasebna hidrogeološka cjelina izdvojena iz podzemne i nadzemne drenažne mreže rijeke Krke, zagađena fekalnim vodama.
U okviru projekta provedena su preliminarna hidrogeološka istraživanja i analize vode prijenosnim uređajima.
Alternativa je, kazao je Ivan Kolovrat, voditelj Sektora korištenja, dovršiti započeta hidrogeološka istraživanja radi nalaženja bližih izvora pitke vode, kakva su već nađena u Korenici, a čije bi spajanje na postojeće vodoopskrbne sustave bilo financijski moguće u vrlo kratkom razdoblju, te bi uz poboljšanje vodoopsrbe i to djelomično rasteretilo jezero Kozjak.
Kako pojašnjava direktor, s obzirom na specifičnost planiranja objekta i položaja u slivu zadarskog crpilišta Bokanjac, Hrvatske vode su predložile da se pristupi izradi " Studije o utjecaju na okoliš " u okviru koje će se provesti i dopunska hidrogeološka istraživanja, odnosno mikrozoniranje, a na osnovu dobivenih rezultata prosudit će se o mogućnostima i uvjetima izgradnje predmetnog objekta.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com