Unatoč ponudi da ostane u Njemačkoj, vratio se u Zagreb gdje je 2003. postao predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva.
Unatoč ponudi da ostane u Njemačkoj, vratio se u Zagreb gdje je 2003. postao predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva.
Stoljećima slavljena opatijska rajska šetnica, okupana suncem i prožeta mirisima mediteranskog raslinja, u nedjelju 27. rujna 2009. godine, ugostila je predstavnike Hrvatskog kardiološkog društva i suradnih ustanova objedinjene u promotivnim aktivnostima povodom Svjetskog dana srca.
U akciji su sudjelovali predstavnici Djelatnosti za kardiovaskularne bolesti Thalassotherapije Opatija, te volonteri Gradske organizacije Crvenog križa i Udruge 60 Grada Opatije, uz nazočnost tajnika regionalnog ogranka Hrvatskog kardiološkog društva, dr. Milana Nikšića.
Pročelnik Djelatnosti za kardiovaskularne bolesti Thalassotherapije Opatija i predsjednik Radne skupine za prevenciju i rehabilitaciju bolesti srca i krvnih žila Hrvatskog kardiološkog društva, kardiolog doc. dr. sc. Viktor Peršić, dr. med., istakao je ovom prilikom i veliku zainteresiranost građanstva za ispravan odabir prehrambenih namirnica, pravilan sastav obroka, maslinovo ulje i konzumaciju alkohola, te niz drugih, praktičnih i vrlo edukativnih tema.
Okupljenim građanima i sudionicima obilježavanja obratili su se potom gradonačelnik Grada Zagreba, gospodin Milan Bandić i predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva prof. dr. Davor Miličić.
I ove godine, kao i dosadašnjih, zabilježen je veliki odaziv Brođana u obilježavanju Svjetskog dana srca održanog u organizaciji kardiologa članova Hrvatskog kardiološkog društva i liječnika Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije.
Bile su uključene sve bolnice diljem Hrvatske, a Projekt se vodio u našoj poliklinici pod okriljem Hrvatskog kardiološkog društva.
Jedan od najzaslužnijih za uspješnu organizaciju kongresa je predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva Davor Miličić.
Hrvatska udruga kardioloških medicinskih sestara se ovom prilikom zahvaljuje utemeljiteljima Zaklade Gradonačelniku Grada Zagreba Milanu Bandiću i Predsjedniku Hrvatskog kardiološkog društva Akademiku Davoru Miličiću, koji su od pojave ideje o osnivanje Zaklade za partnera pozvali HUKMS.
U sklopu obilježavanja održana je 22. rujna na Medicinskom fakultetu konferencija za novinare i simpozij« Srce za život », u organizaciji Hrvatskog kardiološkog društva i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Također je dio sredstava osiguran uz pomoć dekana prof. Miličića, te s potporom Hrvatskog kardiološkog društva..
Davor Miličić (dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu i predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva).
Drugi kandidat koji se spominje za ovu funkciju je predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva dr. Davor Miličić.
Na kraju lukobrana podijeljeni su promidžbeni proizvodi ZVIR-a Rijeka i Plodina te promidžbeni materijali Nastavnog zavoda, Grada Rijeke i Hrvatskog kardiološkog društva.
Dr. Zrinka Petrović sudjelovala je na V. kongresu Hrvatskog kardiološkog društva koji se održavao od 16. do 19. svibnja u Opatiji.
Stručni sastanak Podružnice Hrvatskog kardiološkog društva za sjeverozapadnu Hrvatsku održan je, uz Belupovu podršku, 5. prosinca u Koprivnici.
Glavne teme i eminentni stručnjaci predavači skupa bili su: Prof. dr. sc. Davor Miličić Važnost BNP-a u dijagnostici kroničnog srčanog zatajivanja. Prof. dr. sc Mijo Bergovec Uloga edukacije i telemedicinskih sustava u liječenju bolesnika s akutnim infarktom miokarda., Dr. Dragica Kramarić Prikaz rezultata liječenja akutnog koronarnog sindroma na Kardiološkom odjelu OB Koprivnica 2005. - 2006. i Dr. Krešimir Šutalo Prikaz zbirnih rezultata liječenja akutnog koronarnog sindroma u bolnicama sjeverozapadne Hrvatske 2005. - 2006. Stručni sastanak je započeo prof. dr. sc. Davor Miličić, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva iz KBC Rebro o ulozi laboratorijske dijagnostike kroničnog zatajivanja srca i BNP-a (mozgovnog natriuretskog peptida) kao izuzetno vrijednog pokazatelja razvoja bolesti.
Prema najnovijim smjernicama AHA/ACC, ESC, te Hrvatskog kardiološkog društva, primarna PCI metoda je izbora za liječenje bolesnika sa STEMI infarktom miokada te je u tom smislu potreban što žurniji transport svih podesnih bolesnika u tercijarni centar i to na način da od prvog kontakta bolesnika s medicinskom službom i prvog snimljenog EKG-a pa do napuhavanja balona u koronarnoj arteriji ne prođe više od 90 minuta.
Svjetski dan srca 2012. u Hrvatskoj obilježava se na poziv Svjetske kardiološke federacije, a u organizaciji Zaklade " Hrvatska kuća srca ", Hrvatskog kardiološkog društva, Kardioloških medicinskih sestara i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Stoga se ovu akciju Radne skupine za akutni koronarni sindrom Hrvatskog kardiološkog društva i tvrtke Sanoffi, koja je bila njena financijska i organizacijska potpora, može ocijeniti kao vrlo važnom u unapređenju Hrvatske mreže primarne PCI s nadom da će se moći od jeseni nastaviti.
Više informacija o Svjetskom danu srca, kao i službeni letak i plakat dostupni su na internet stranici Hrvatskog kardiološkog društva www.kardio.hr
5 Sastanak medicinskih sestara Invanzivne i Interventne kardiologije održat će se paralelno sa Sastankom Radne skupine za Invanzivnu i Interventnu kardiologiju Hrvatskog kardiološkog društva.
Svjetski dan srca je i ove godine organiziran u Koprivnici kao završna manifestacija Tjedna kretanja u kojem su sudjelovali članovi Hrvatskog kardiološkog društva, Hrvatske udruge kardioloških sestara i Udruge srčanih bolesnika SRCE Koprivničko-križevačke županije.
Od iznenadne srčane smrti u Hrvatskoj svaki sat umre jedna osoba, svaki dan njih 25, a godišnje oko 9000 ljudi, no veliki broj tih smrti mogao bi se izbjeći ugradnjom kod rizičnih osoba uređaja koji sprječava poremećaje srčanog ritma - tzv. implantabilnog kardioverter defibrilatora (ICD), u čemu Hrvatska višestruko zaostaje za nekim susjednim zemljama, istaknuli su hrvatski kardiolozi Članovi Radne skupine za aritmije i elektrostimulaciju srca Hrvatskog kardiološkog društva navode da se u Hrvatskoj godišnje implantira svega 17 ICD uređaja na milijun stanovnika što je dva do tri puta manje nego u Sloveniji i Srbiji, pet puta manje nego u Slovačkoj i čak deset puta manje nego u Češkoj.
Radna skupina za angiologiju Hrvatskog kardiološkog društva odlučila je našoj nacionalnoj medicinskoj javnosti ponuditi preporuke koje su prihvatile i usaglasile američke profesionalne udruge (American College of Cardiology, American Heart Association, American Association for Vascular Surgery/Society for Vascular Surgery, Society for Cardiovascular Angiography and Interventions, Society of Interventional Radiology, Society for Vascular Medicine and Biology i PAD Coalition) jer se europske smjernice pripremaju i još nisu objavljene.
U Opatiji je od 16. - 19. svibnja održan 5. kongres Hrvatskog kardiološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem.
U okviru kongresa održana je i godišnja skupština Hrvatskog kardiološkog društva koja je potvrdila inicijativu za osnivanje Sekcije za epidemiologiju, prevenciju i rehabilitaciju HKD s prim. mr. sc. Vlastom Hrabak-Žerjavić kao predsjednicom sekcije.
Najavljujemo i buduća kardiološka zbivanja u Hrvatskoj u organizaciji Hrvatskog kardiološkog društva.
Dr. Jukić je naglasio zajednički stav da nema potrebe da se unutar Hrvatskog kardiološkog društva osnivaju pojedinačne radne skupine za slikovne metode, već da sve tehnike oslikavanja u kliničkom dijagnosticiranju budu objedinjene, kako bi bolesnik i njegov klinički problem bio u središtu.
U Hrvatskoj se godišnje bilježi oko 7000 naglih srčanih smrti, što je podatak s 8. kongresa Hrvatskog kardiološkog društva iz 2010. godine.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com