Obje su obnovljene u Hrvatskom restauratorskom zavodu u dva navrata, prije izlaganja Sv. Petra na izložbi Tesori della Croazia 2001. u Veneciji te 2007. godine.
Obje su obnovljene u Hrvatskom restauratorskom zavodu u dva navrata, prije izlaganja Sv. Petra na izložbi Tesori della Croazia 2001. u Veneciji te 2007. godine.
Od 1976. do 1984. radio je kao kipar-restaurator u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Povjesničar umjetnosti Drago Miletić, konzervator savjetnik u mirovini, svoju je karijeru proveo u Hrvatskom restauratorskom zavodu posvetivši se istraživanju, zaštiti, obnovi i prezentaciji napuštenih povijesnih gradova i burgova hrvatskih vladara i feudalaca.
Program restauratorskih radova u Hrvatskom restauratorskom zavodu imao je tri osnovna cilja: postići bolje prianjanje i konsolidaciju oslabljene strukture slikanih slojeva, ukloniti nečistoće i požutjeli lak uz ispitivanje naknadnih intervencija koje utječu na čitljivost likovne forme i kromatskih vrijednosti, a uvelike su uzrokovale nesigurnosti u povijesno-umjetničkim interpretacijama te, na kraju, odabirom odgovarajuće metode i izvedbe retuša omogućiti da sačuvani dijelovi izvornog oblikovanja prevladaju u vizualnom doživljaju cjeline.
»Veličanstveni falsifikat« rodoslovlja obitelji Ohmučević iz 16. stoljeća, koji prema mišljenju povjesničara predstavlja početak ilirske heraldike, obnovljen je u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Pažnja znatiželja i oduševljenje kojima se u Hrvatskom restauratorskom zavodu pratilo postupno očitavanje vrhunskih skulptorskih vrijednosti ove umjetnine, dopunjavali su se spoznajama o povijesnim i tehnološkim značajkama našeg Apoksiomena, koje su se otkrivale znanstvenim istraživanjima brojnih suradnika.
Restauracija je u Hrvatskom restauratorskom zavodu trajala punih sedam godina.
Nakon razdoblja pripremnih istraživanja i brojnih konzultacija, konzervatorsko-restauratorski radovi počeli su 2001. godine u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu, gotovo stoljeće i pol nakon posljednje cjelovite obnove izvedene u Veneciji i pedesetak godina nakon objavljenih članaka Grge Gamulina i Rodolfa Pallucchinija u kojima se to Tizianovo djelo opisuje kao odviše zaboravljeno, nečitko i opterećeno preslicima iz 19. stoljeća.
Od 1990. do danas radi kontinuirano u konzervatorsko-restauratorskoj struci: od 1990 - 2006. u Konzervatorskom odjelu u Splitu kao viši savjetnik restaurator, a od 2006. u Hrvatskom restauratorskom zavodu, Odjelu u Splitu kao konzervator-restaurator savjetnik.
Skulptura je, nakon stoje nađena 1999., res taurirana u Hrvatskom restauratorskom zavodu u suradnji hrvatskih i talijanskih stručnjaka, a osim promidžbe vrhunskog arheološkog nala za, izložba u Firenzi će proširiti suradnju iz među hrvatskih i talijanskih stručnjaka, ističu iz Ministarstva kulture.
Ova je oltarna pala restaurirana 1997. godine u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu.
Složeni konzervatorsko-restauratorski zahvati provedeni u Hrvatskom restauratorskom zavodu na sve četiri peći trajali su tri godine, nakon čega su tri peći vraćene na izvorno mjesto u prostor Stare svilane, a jedna u Muzej grada Požege, kako bi služile ne samo kao muzejski izlošci, već i funkcionalno obnovljeni dijelovi povijesnog interijera.
Prvo radno mjesto dobio je u Osnovnoj školi u Grubišinom Polju, zatim je radio u Osnovnoj školi Adamec, pa u Narodnom parku u Maksimiru, u Gradskome muzeju u Sisku, Hrvatskom restauratorskom zavodu i, naposljetku, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je bio redoviti profesor muzeologije na Katedri za muzeologiju.
Sačuvana polja poliptiha, među kojima je i velika središnja kompozicija s prikazom svetog razgovora, s dijelovima drvene arhitekture poliptiha obnavljana su u Hrvatskom restauratorskom zavodu 2001. i 2002. godine.
Usprkos oštećenjima i nakupinama uslijed dva tisućljeća provedena pod morem, stručnjaci su u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu u velikoj mjeri skulpturi već uspjeli vratiti prijašnji sjaj.
Uz financijsku podršku Ministarstva kulture Republike Hrvatske restauraciju je u Hrvatskom restauratorskom zavodu obavio tim hrvatskih i talijanskih stručnjaka.
Ministarstvo kulture je potom ovlastilo Jasena Mesića, koji tada nije bio njihov zaposlenik, nego je pripadao Hrvatskom restauratorskom zavodu, da ispita Marovićeve navode, ali ni njemu nije kazao lokaciju - kazao je Perkić.
Konzervatori u Hrvatskom restauratorskom zavodu, koji trebaju biti zaštita ovakvih neprocjenjivih spomenika, zahtjevima političara često se ne mogu oduprijeti.
Tokom 2007. godine Ministarstvo kulture donijelo je odluku o obnovi i poslove povjerilo Hrvatskom restauratorskom zavodu i akademskom kiparu Alanu Vlahovu.
Deplijan sažeto prikazuje istraživanja i konzervatorsko-restauratorske radove izvedene na slici Francesca Ugheta Raj, čistilište i pakao (1654., tempera na platnu, 960 460 cm) iz crkve Navještenja Blažene Djevice Marije u franjevačkom samostanu na Košljunu koja su tijekom 2004. i 2005. godine izvedena u Hrvatskom restauratorskom zavodu.
Posjetitelji muzeja će u Varaždinu moći obići stalni postav Kulturnopovijesnog odjela u Starom gradu, gdje će biti predstavljena perzijsko-osmanlijska kaciga iz fundusa GMV-a, nedavno obnovljena u Hrvatskom restauratorskom zavodu, dok će u palači Herzer posjetitelji moći razgledati Stalni postav Entomološkog odjela Svijet kukaca, ali i izložbu Čarolija igre Igračke u pretpovijesti i antici iz zbirki Arheološkoga muzeja u Zagrebu, te sudjelovati u radionici izrade starinskih drvenih igračaka.
Ponajprije to imamo zahvaliti Ministarstvu kulture, Hrvatskom restauratorskom zavodu i Gradu Zadru.
Od prvog dana u zahtjevan projekt restauracije i konzervacije statue uključen je Zagrepčanin Antonio Šerbetić, restaurator majstor i voditelj radionice za metal pri Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu koji u njemu radi otkad je osnovan 1. travnja 1995. Šerbetić je za ovaj projekt angažiran kao jedan od najboljih domaćih stručnjaka za metal, a na restauraciji Apoksiomena radio je s talijanskim kolegom, restauratorskim stručnjakom Giulianom Tordijem.
Zadnjih godina živi u Osijeku, gdje do odlaska na studij i ponovno od 2008. radi u Hrvatskom restauratorskom zavodu na konzervatorsko restauratorskim radovima štafelajnih slika.
U Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu nakon trogodišnjeg rada završen je obiman posao na restauriranju tri velike slike iz župne crkve Svete Eufemije.
U četvrtak, 10. listopada 2002. od 20 do 21 sati u Galerija likovnih umjetnosti u Osijeku otvara se izložba SPARTAKA DULIĆA: Evolucija â transformacija TX â 19. O autoru Spartak Dulić Rođen je 17. 12. 1970. u Subotici (Vojvodina). 1989. završio Srednju strojarsku školu u Subotici za zvanje VKV - alatničar 1990 - 1991. Viša strojarska u Subotici 1993. - 1998. diplomirao Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Ante Kuduza za zvanje slikar-grafičar 1998. vanjski suradnik u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu (odjel zidno slikarstvo) 1999. vanjski suradnik u H. R. Z. u Osijeku (odjel drvo) 2000. učitelj likovne kulture u osnovnim školama u Osijeku 2001. â ¦. profesor stručnih predmeta u S. Š. â śPrimjenjene umjetnosti, dizajna i tekstilaâ ť u Osijeku O djelu Izložba se sastoji od instalacije u središnjoj sobi izložbenog prostora galerije.
Pronađeni pokretni nalazi trenutno se restauriraju i konzerviraju u Hrvatskom restauratorskom zavodu, koji će nakon obrade ponuditi rješenje uređenja i način na koji bi se ovi arheološki nalazi izložili i prezentirali.
U Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu provođene su sve faze restauriranja, omogućene znanstvenim istraživanjima brojnih međunarodnih suradnika.
Brošura je objavljena povodom izložbe konzervatorsko-restauratorskih radova na poliptihu Lovre Dobričevića s glavnog oltara franjevačke crkve sv. Marije na Dančama koja su provedena u Hrvatskom restauratorskom zavodu, te u suradnji sa stručnjacima iz Hrvatske i Firence.
Gradonačelnik Vojko Obersnel obišao je nalazište sa svojim suradnicima, pritom kazavši kako je sustavna arheološka istraživanja u zoni oko Kosog tornja Grad Rijeka u srpnju 2008. godine povjerio Hrvatskom restauratorskom zavodu iz Zagreba.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com