U međuvremenu su hrvatski piloti iskazivali svoju umješnost i hrabrost na Istočnom bojištu, u sklopu djelovanja njemačke Luftwaffe, postigavši zapažene uspjehe.
U međuvremenu su hrvatski piloti iskazivali svoju umješnost i hrabrost na Istočnom bojištu, u sklopu djelovanja njemačke Luftwaffe, postigavši zapažene uspjehe.
Na istočnom bojištu, na koji je upućena jedna divizija hrvatske kopnene vojske, pod zapovjedništvom pukovnika Marka Mesića doživjela je na terenu slom snaga pod komandom von Paulusa pod Staljingradom.
Bio je tehnički časnik 4. lovačke skupine i zrakoplovni legionar s najdužim stažem na Istočnom bojištu.
Izdavač Leaping Horseman Books iz Sydneya objavio je 2010. knjigu Hrvatska legija: 369. pojačana (hrvatska) pješačka pukovnija na Istočnom bojištu 1941. - 1943. koja će u prijevodu od 11. lipnja biti u prodaji na kioscima.
Naime, nakon objave članka o knjizi u Večernjem listu, javila se obitelj Ostojić iz Zagreba u čijoj se obiteljskoj ostavštini nalazi izvrsno sačuvan fotoalbum sa 156 fotografija koje je snimio topnički nadporučnik Veljko Ostojić koji se u pukovniji nalazio od njezina osnutka i s kojom je na Istočnom bojištu boravio sve do njezina ulaska u Staljingrad.
Tako je, primjerice, obitelj Ostojić sačuvala album s fotografijama koje je njihov otac i djed, topnički poručnik Veljko Ostojić, snimio na Istočnom bojištu.
Kolega Pojić uložio je veliki napor u objavljivanje ratnih dnevnika 369. pukovnije koje je objavio u svojoj knjizi Hrvatska pukovnija 369. na Istočnom bojištu 1941. 1942. Ratni dnevnik.
U okviru Domobranstva tako su detaljnije sačuvani dokumenti pojedinih zdrugova ili divizija (npr. 6. pješačke divizije iz Mostara), također i jedinica koje su već privukle značajnu pažnju javnosti u skorije vrijeme s radovima kolege Amira Obhođaša, kao što su 369. pojačana pješačka pukovnija ili Lako prevozni zdrug, koje su bile angažirane na Istočnom bojištu.
O Drugom svjetskom ratu, gdje se 369. hrvatska divizija na istočnom bojištu kod Staljingrada pokazala kao vrhunac junaštva za što su mnogi pojedinci dobili najviša vojna znamenja.
Ali rad na ovoj tematici započeo sam još prije sedam godina na poslijediplomskom studiju iz povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, kada sam odlučio da predmet moga istraživanja i magistarskog rada bude upravo problematika kopnenih postrojbi NDH na Istočnom bojištu.
Donesena je odluka da iskrcavanje zapadnih saveznika u Francusku počne u svibnju 1944. dok će istodobno Crvena armija početi veliku ofenzivu na istočnom bojištu. 1949. U Zagrebu je umro hrvatski povjesničar i arhivist, kulturni i javni djelatnik Emilij plemeniti Laszowski, (rođen 1. travnja 1868. u Brlogu kraj Ozlja na Kupi).
Nakon što mu se zdravstveno stanje poboljšalo dobiva zapovjedništvo nad 12. pričuvnom divizijom, da bi nakon toga u kolovozu 1915. postao zapovjednikom III. pričuvnog korpusa koji se nalazio na Istočnom bojištu.
Govorio je o teškim borbama prilikom pohoda na Srbiju, zatim o sudjelovanju u bitkama na istočnom bojištu i na kraju o sočanskim bitkama.
Josip Kranjc je na Istočnom bojištu u samo tri tjedna krvavih borbi postignuo devet zračnih pobjeda protiv sovjetskih zrakoplova.
Film govori o stanju na Istočnom bojištu u vrijeme Drugog svjetskog, točnije o stanju 1943. kad Nijemci nakon početnih uspjeha posustaju i povlače se sa svojih položaja odakle su i došli.
U široj javnosti malo je poznato da se na Istočnom bojištu, osim 369. pojačane (hrvatske) pješačke pukovnije, borila i jedna postrojba Hrvatskog domobranstva pod talijanskim zapovjedništvom.
Na početku Prvog svjetskog rata Kirchbach postaje zapovjednikom I. korpusa koji se na Istočnom bojištu nalazio u sastavu 1. armije kojom je zapovijedao Viktor Dankl.
Krajem prošle godine na blogu u postu naslova Hrvatska legija pod Staljingradom kako, zašto? pisao sam o knjizi Croatian Legion: The 369 th Reinforced (Croatian) Infantry Regiment on the Eastern Front, 1941 - 1943 ili u prijevodu Hrvatska legija: 369. pojačana (hrvatska) pješačka pukovnija na Istočnom bojištu, 1941. - 1943.).
Želja je članova Društva da se u spomen na poginule vojnike iz Međimurja koji su bili mobilizirani u mađarsku vojsku i stradali uglavnom na istočnom bojištu podigne spomen obilježje, a spomen križ planira se postaviti i na ostalim stratištima.
Prvu zračnu pobjedu postignuo je za račun Kraljevine Jugoslavije još u Travanjskom ratu, kada, već prvog dana borbi, rano u zoru nad Beogradom ruši njemački bombarder Messerschmidt Bf110. Ostalih deset pobjeda postignuo je na Istočnom bojištu ratujući protiv Sovjeta.
Djelovanje pukovnije i zbivanja oko nje na taj su način mogli biti rekonstruirani do najmanjih pojedinosti i donijeti nova saznanja o borbama na Istočnom bojištu, koja su bitna ne samo za hrvatsku povijest već i za svjetsku jer ishod ovog gigantskog sukoba odlučio je poslijeratno uređenje Europe i svijeta.
Ovi izvornici nadopunjeni su gradivom iz njemačkih i ruskih arhiva, a korišten je i veliki broj znanstvenih i publicističkih radova objavljenih na ovu temu, čime je djelovanje pukovnije stavljeno u širi kontekst zbivanja na Istočnom bojištu.
Zatim će mr. sc. Amir Obhođaš govoriti o knjizi Hrvatska legija 369. pojačana (hrvatska) pješačka pukovnija na Istočnom bojištu 1941. 1943., a treću knjigu pod nazivom Borba Hrvata protiv Trećeg Reicha.
Njih dvojica proslavili su se isprva na Istočnom bojištu, nanijevši težak poraz Rusima kod Tannenberga.
Snimio ih je topnički nadporučnik Veljko Ostojić koji se u pukovniji nalazio od njezinoga osnutka i s kojom je na Istočnom bojištu boravio sve do njezinoga ulaska u Staljingrad.
Međutim, prevratom na Istočnom bojištu, Saveznici prelaze u vodstvo od 1942. pa nadalje.
Zagrepčanin Mato Čulinović, bivši zapovjednik eskadrile bombardera zrakoplovstva Kraljevine Jugoslavije, jedno vrijeme zapovijeda hrvatskim lovačkim jatom na Istočnom bojištu i obara 12 sovjetskih zrakoplova.
Hrvatski zračni as Mato Dukovac, iz okolice Zemuna, zapovijedao je 4. lovačkom skupinom Hrvatske zrakoplovne legije na Istočnom bojištu.
Pilot dočasnik Stjepan Radić, rodom iz Sinja, na Istočnom bojištu postignuo je pet pobjeda leteći u sastavu 4. lovačke skupine.
Ističe kako tadašnji državni vrh nije mogao umiroviti nekog tko je stradao u drugoj državi, na rješenju je pisalo ' stradao na Južnom ili Istočnom bojištu '.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com