Prema Prijedlogu zakona istospolni partneri steći će pravo na građansko sklapanje braka i usvajanje djece, a lezbijke na umjetnu oplodnju.
Prema Prijedlogu zakona istospolni partneri steći će pravo na građansko sklapanje braka i usvajanje djece, a lezbijke na umjetnu oplodnju.
Međutim, čak se i ova vrsta partnerstva spram braka u Austriji razlikuje u preko 40 točaka i prava, a neki od njih su minimalna granica dozvoljena za stupanje u partnerstvo i pravo do reproduktivnih tehnologija i posvojenja, te općenito imanja djece (do nedavno istospolni partneri nisu imali ni isto pravo do prezimena, ali je Ustavni sud to nedavno odbacio).
Koparski je Županijski sud u ožujku 2011. godine presudio kako je riječ o diskriminaciji jer dugogodišnji istospolni partneri moraju imati ista prava kao i oni u izvanbračnim zajednicama.
Neka im pomogne psihijatar ili kirurg.Prije desetak godina ušla sam sa svojim drušvom (4 cure i 2 dečka) u slastičarnicu u Opatiji gdje smo doživjeli da nas je osoblje normalno poslužilo a ostali gosti doslovce istospolni partneri naprosto željelo ili izbaciti ili razdvojiti po spolnim skupinama, kao - nismo imali ni pravo ući u tu slastičarnicu ako nismo... a što ako smo samo nevini turisti koji kao i mi pojma nemaju jer smo iz drugog kraja naše ljepe? Ä udesa.
U 13 zemalja istospolni partneri imaju pravo registrirati svoju zajednicu, a isti broj zemlja priznaje i izvanbračnu zajednicu istospolnih partnera.
Međutim, sve i kad registriranim partnerstvom istospolni partneri automatski ostvaruju neka prava priča se mijenja ukoliko se partnerstvo sklapa između građanina EU i ne-EU.
Zato smo odlučili napraviti bitne promjene jer činjenica je da postoje istospolni partneri koji trebaju imati imovinska prava i obveze, iako to ne uključuje i mogućnost sklapanja braka.
Kad su u pitanju imovinska prava, također mišljenje je dijela članova Odbora, da istospolni partneri mogu sklapanjem ugovora urediti svoje odnose na način koji njima odgovara, kao što mogu i na temelju valjane oporuke postati nasljednici.
Inače, zakonski je u Hrvatskoj definirano istospolno partnerstvo u kojima istospolni partneri imaju svoja prava i obveze.
Ne govorimo o vjerskom i crkvenom braku, nego o specifičnom obliku prava i obveza koje pripadaju osobama koje sklapaju brak napomenula je Juras istaknuvši kako istospolni partneri doživljavaju diskriminaciju.
Time istospolni partneri ne bi bili uključeni, ali prema redu popisanih odnosa prema referentnoj osobi, čini se kao da bi trebali biti tako shvaćeni (naime redoslijed je: referentna osoba suprug/supruga izvanbračni drug/družica istospolni partner/partnerica sin/kći ili pastorak/pastorka, te se niz nastavlja prema široj obitelji sve do drugih srodnika)
Skup i njegove zahtjeve da parlament odbije prijedlog zakona koji među ostalim predviđa da bi istospolni partneri ili partnerice ubuduće mogli usvojiti djecu partnera ili partnerice iz ranije heteroseksualne veze podržala je i Katolička crkva u Sloveniji.
Studija je naravno provedena u SAD-u i ispitana su LGBT kućanstva, a rezultati pokazuju da istospolni partneri u šoping idu čak 16 ak posto češće no strejt kućanstva.
Crkva je prisilila Vladu da ugradi ovo izuzeće od straha da će istospolni partneri/ce tražiti usvajanje djece.
Sud je jednoglasno utvrdio da je također došlo do povrede članka 14. u svezi s člankom 8. u odnosu na razdoblje kolovoz 2006 do lipnja 2007, budući da su istospolni partneri mogu samo djelomično koristiti osiguranje.
To bi mogla biti posljedica većeg društvenog pritiska s kojima se suočavaju istospolni partneri.
Očekivano, religiozne grupe, na ovu su vijest reagirale prilično loše te najavile kako neće vršiti obred vjenčanja ako su u pitanju istospolni partneri.
Primjerice, 2010. u predmetu Schalk i Kopf protiv Austrije naglašeno je da istospolne zajednice spadaju u pojam »obitelji« iz čl. 8. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava, a iste godine i u predmetu P. B. i J. S. protiv Austrije; da su istospolni partneri u »relevantno sličnoj situaciju kada je u pitanju njihova potreba za pravnim priznanjem njihovih veza« te da države »imaju polje slobodne procjene u određivanju vrste i sadržaja takvog priznanja«.
I time ih uskratiti za neko njihovo pravo, u ovom slučaju pravo, da istospolni partneri stupe u brak.
Tu istospolni partneri zahtijevaju izjednačavanje s disfunkcionalnom obitelji, jer iskustva pokazuju da mogu usvojiti dijete i također ga odgajati.
Ako istospolni partneri već ne mogu roditi dijete, svakako ga mogu odgojiti kao i svaka druga veza dvoje pojedinaca.
Ovakav će ugovor moći sklopiti i istospolni partneri te oni koji žive u izvanbračnoj zajednici.
Istospolni partneri mogu živjeti više od 30 ili 40 godina zajedno, a kada se jedan razboli, drugi mu ne može u bolnicu, ne može za njega donositi zdravstvene odluke, ako umre, ne smijemo nasljeđivati zajednički stan naglasila je Sanja Juras dodajući kako očekuju da se zaustave ovakve inicijative, misleći na inicijativu " U ime obitelji ".
Dakle, na žalost, ako istospolni partneri žive u Hrvatskoj, bilo bi svrsishodno da dobro promisle imaju li pravo posvojiti dijete i priuštiti mu gore opisane dogodovštine?
Uvjet za ostvarenje toga prava jest da istospolni partneri zajedno žive najmanje tri godine, punoljetni su, te da nisu u braku, niti u krvnom srodstvu.
U uvodnom izlaganju predlagatelji su istaknuli kako istospolni partneri koji žive u istospolnim zajednicama ne uživaju sva prava i pogodnosti koje uživaju heterospolni partneri u bračnim zajednicama, te stoga trpe diskriminaciju.
France iz ožujka 2012., utvđeno je da nema diskriminacije u slučaju kada je istospolnoj partnerici onemogućeno posvajanje dijeteta njene partnerice začeto umjetnom oplodnjom u drugoj državi budući da ni heteroseksualnim partnerima koji nisu u braku nije omogućeno posvajanje partnerovog djeteta. Uz to, istospolni partneri nisu u usporedivoj situaciji s bračnim partnerima jer Konvencija ne obvezuje države članice na priznavanje braka za istospolne partnere a drugi u pravnoj regulaciji drugih oblika suživota države uživaju polje slobodne procjene. Pred Sudom će se uskoro naći i slučaj X et al. v.
Istospolni partneri se bore za ravnopravno vrednovanje svoje veze pred zakonom, dakle državom i njenim institucijama.
Time dakle novi zakon u brojnim segmentima poistovjećuje bračne, izvanbračne i istospolne partnera odnosno, kako kako piše u opasci, izvanbračni i istospolni partneri se izjednačavaju u pravima s bračnim drugom. Kako će to pak dočekati hrvatski sastav Sabora, vidjeti ćemo uskoro.
Predlagatelji su upozorili i na to da se pri razmatranju ovog Prijedloga zakona treba imati u vidu da se u Rezoluciji Europskog parlamenta o homofobiji u Europi zahtijeva od zemalja članica da usvoje zakonodavstvo kojim se prekida diskriminacija koju trpe istospolni partneri u području nasljeđivanja, imovinskih odnosa, najma, mirovinskog osiguranja, poreznog sustava, socijalne sigurnosti i dr.
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com