Jezgra naselja nastala je oko ruševina crkve sv. Martina, na mjestu na kojem je u XVII. st. izgrađena nova crkva sv. Ivana Evanđelista.
Jezgra naselja nastala je oko ruševina crkve sv. Martina, na mjestu na kojem je u XVII. st. izgrađena nova crkva sv. Ivana Evanđelista.
Staro selo bilo je oko 2 km sjeveroistočno od današnjega, na lokalitetu Turnina, gdje su ostatci crkve sv. Ivana Evanđelista (do danas sačuvan samo romanički zvonik).
Na mjestu nekadašnje lokacije naselja i danas stoji poprilično sačuvan zvonik romaničke crkve Sv. Ivana Evanđelista (photo by Studioworks 85, na linku je priložena i karta kako tamo stići).
Uzbuđeno se podiže, raskrili ruke prema velikom raspelu što je visjelo na stijeni i prošapta riječi Svetoga Ivana evanđelista:
S tim u svezi znakovito je pismo nadbiskupa vrhbosanskog Ivana Evanđelista Šarića Periniću, citirano u knjizi, koje pokazuje da je Perinića, u vrijeme njegova angažmana u Katoličkoj akciji, i sarajevski nadbiskup doživio kao čovjeka mira i pomirenja, iako se, kaže Perinić, Sarajevo obično smatralo centrom onih koji ne respektiraju Zagreb, nego su mu tvrda opozicija, a nadbiskupa Šarića suprotstavljali su nadbiskupu Stepincu, jer je imao ne samo opozicijske, nego ponekad i dijametralno protivne koncepcije njegovima.
Slijedi rad Zvjezdane Strike " Samostan sv. Ivana Evanđelista u Biogradu od utemeljenja do 1125. godine - povodom 950. godišnjice njegova prvog spomena ".
Kipovi apostola, Ivana Evanđelista i dva kipa velikih stojećih anđela izvorno su bili visoke umjetničke kvalitete; autentični duktus skulptura oštećen je skidanjem originalne polikromije i pozlate, te premazivanjem bajcem u vrijeme dok su bili dio inventara privatne zbirke.
Najopsežnija istraživanja provedena su upravo na Narodnom trgu, koji se proteže sjeveroistočno od ostataka crkve sv. Ivana Evanđelista.
Ivan Ostojić, pisac kapitalnog djela Benediktinci u Hrvatskoj, pretpostavlja da je samostan sv. Ivana Evanđelista u Biogradu od svojega početka 1059. bio glagoljaški, [ 3 ] a njegovi su se redovnici benediktinci nakon njegova razaranja 1122. - 1125. sklonili na otok Pašman i na brežuljku Ćokovac uz tamošnju kapelu sv. Kuzme i Damjana nastavili samostanski život i svoje djelovanje.
U to su uključeni: transkripcija Splitskoga evangelijara (Evangeliarium Spalatense), Dubrovačkog rituala, Kartulara samostana sv. Ivana Evanđelista iz Biograda (tzv. Policorion), zatim revizija i objava narativnih vrela za hrvatski rani srednji vijek (Documenta historiae Chroaticae F.
Osim toga poznato je da je ovaj trg važan i kao povijesna znamenitost, a nalazi se uz ostatke bazilike Svetog Ivana Evanđelista iz 11. stoljeća.
Od crkvi na hrvatskom govornom području posvećenih sv. Josipu spomenimo onu u Zagrebu na Trešnjevci, podignutu zalaganjem kardinala Alojzija Stepinca, pa onu u Sarajevu na Marindvoru i u Zenici, sagrađene zalaganjem nadbiskupa Ivana Evanđelista Šarića.
Izašla je tako na vidjelo simetrična kompozicija Krista suca kojemu se klanjaju dva anđela, niz od četiri stojeća sveca u južnoj apsidi te glave svetaca i anđela (tijela su prekrivena novijim slojem slikarije iz kraja 14. stoljeća) i lik Ivana Evanđelista u kaloti sjeverne apside.
Iz Trogira, bogatog renesansnim kipovima, bit će izloženo: dva originalna kipa iz kapele sv. Ivana kip sv. Ivana Evanđelista, rad Ivana Duknovića, te kip sv. Ivana, rad Nikole Firentinca, zatim iz crkve sv. Sebastijana kip sv. Sebastiana, također djelo Nikole Firentinca iz 15. st., rad Oplakivanje Krista iz trogirske pinakoteke, rad Nikole Firentinca, a iz Muzeja grada Trogira bit će izložen rad Ivana Duknovića Anđeo s grbom obitelji Čipiko.
Vinka Klementina Banožić, misionarka u Ekvadoru, govori za rubriku " Susret ", a dr. Vladimir Lončarević kao katoličkog oblikovatelja kulture predstavlja Ivana Evanđelista Šarića.
Kapela je obnavljana nešto prije 1776. g., te ponovo 1807. g. čuva izuzetno vrijedne barokne oltare, dva pobočna iz 1791. g.: oltar Sv. Barbare s kipovima Sv. Apolonije i Sv. Agate i oltar Sv. Ivana Evanđelista s kipovima Sv. Florijana i Sv. Mihovila.
Veći dio Apokalipse je ispunjen do u detalje i to je dokaz da je Otkrivenje djelo Božje i Ivana evanđelista.
Sa novim tornjem i u dobrom stanju tu su se slavili sobito blagdani Sv. Ivana Evanđelista, Druga korizmena nedjelja, Sveta tri kralja, Sv. Luka a posebno svečano titular kapele, itd.
Tako je i na prostoru Narodnog trga postavljena jedna od tri ploče, točnije mjesto samostana Sv. Ivana Evanđelista, a valja reći da su napisi na svima na četiri jezika, kako bi njihov sadržaj bio što dostupniji i razumljiviji turistima.
U narednom će razdoblju biti obrađeni i vrijedni primjerci pronađeni u crkvi sv. Petra u Supetarskoj Dragi, sv. Ivana Evanđelista u Loparu, te u crkvi sv. Ilije u Mundanijama.
Iz Vlaške 75 uršulinke su 1971. krenule na apostolat i preko Save u Novi Zagreb gdje su započele s katehizacijom u župi sv. Ivana evanđelista u Utrini-Zapruđe.
Bog je kroz povijest Spasenja govorio po prorocima da bi, ispunjenjem mesijanskog navještaja i smrću Ivana Evanđelista, posljednjeg tada živućeg apostola, završila Objava čovječanstvu.
Crkva sv. Ivana Evanđelista (kapelica s preslicom iznad pročelja), izgrađena je 1697. na rubu padine, te je danas u gornjem dijelu naselja.
Tako su provedeni kanalizacijski i elektroinstalacijski radovi, među kojima i oni vezani za postavljanje podnih reflektora duž ogradnog zida koji spaja sam trg i baziliku Svetog Ivana evanđelista iz 11. stoljeća.
Prva nagrada Andrej Uchytil, Renata Waldgoni: Župna crkva Sv. Ivana Evanđelista sa župnim dvorom, Zagreb, 1994. 2008.
Počinje riječima sv. Ivana evanđelista: »Bog je ljubav; tko je u ljubavi ostaje u Bogu i Bog ostaje u njemu« (1 Iv 4, 16) i već tim riječima izražava središte same kršćanske poruke.
Jakov je bio sin Zebedeja i Salome, a brat Ivana evanđelista.
Nakon Božića i spomena na sv. Stjepana prvomučenika, danas je blagdan Svetog Ivana evanđelista i apostola.
Prva je opatica ovoga benediktinskog samostana stroge klauzure bila Vojnana 1181. Drugi ženski samostan sv. Ivana Evanđelista ukinut je 1287. kada je rapski biskup tamošnju skupinu redovnica pridružio benediktinkama sv. Andrije, a samostanski kompleks Sv. Ivana predao na korištenje franjevcima.
Nad transeptima nalaze se kupole sv. Ivana (priče sv. Ivana Evanđelista) i sv. Leonarda (s ostalim svecima).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com