U tijeku je i otkupljivanje radova od našega velikana, medaljara i kipara Ive Kerdića.
U tijeku je i otkupljivanje radova od našega velikana, medaljara i kipara Ive Kerdića.
Izlagao je na više skupnih izložbi, izbor: Trijenale Hrvatskog medaljarstva i male plastike (2010), 10. Memorijal Ive Kerdića, Galerija likovni umjetnosti, Osijek (2010), Mali formati, Galerija Marisall (2010), 10 na kvadrat, Galerija ULUPUH (2008), 11. Smotra sveučilišta, Studentski Centar, Zagreb (2007), Trijenale Hrvatskog medaljarstva i male plastike, 9. Memorijal Ive Kerdića, Galerija likovnih umjetnosti, Osijek (2007), Zemlja, Galerija Branko Ružić, Slavonski Brod (2007), Mozaik od zamisli do ostvarenja, Gradski muzej, Vinkovci (2007).
Unutar tog razdoblja priredio je niz zapaženih izložaba domaćih i inozemnih umjetnika, a posebno je zaslužan za otvorenje Biennala Slavonaca i Memorijala Ive Kerdića - triennala suvremene hrvatske medalje i male plastike.
Nakon misnog slavlja, na prostoru uz crkvu, kraj spomenika Ive Kerdića »Majka i dijete« nastavljen je prigodni program, na početku kojeg su okupljene pozdravili i majkama čestitali Majčin dan: predsjednica Društva »Hrvatska žena« Mira Fiket, krapinsko-zagorska županica Sonja Borovčak, načelnik općine Veliko Trgovišće Zdravko Vutmej i zamjenica velikog meštra Družbe »Braća hrvatskog zmaja« Dragica Krpan.
Kopiju škrinje sv. Šimuna izrađuje Teodor Krivak-Klaužer (1900. 1980.), učenik Ive Kerdića i jedan od naših prvorazrednih majstora graverskog zanata.
VII., str. 62. - 66., Zagreb, 1988.), Irislav Dolenec (Hrvatska numizmatika, Zagreb, 1993.), Dalibor Brozović (Kune i lipe, Zagreb, 1994.) te autorica ovog teksta (Prijedlozi Ive Kerdića za novac Kraljevine Jugoslavije 1937. godine - narudžba i sudjelovanje na natječaju, Numizmatičke vijesti, br.
Oni su razmijenili iskustva vezana uz dva specifična kiparska medija, medaljarstvo i malu plastiku, kojima je Memorijal Ive Kerdića posvećen.
Danas jedan od najplodnijih i najznačajnijih majstora medalje i male plastike, renomirani akademski kipar i medaljer Damir Mataušić nasljednik je i nastavljač djela Roberta Frangeša Mihanovića i Rudolfa Valdeca, Ive Kerdića, Vanje Radauša te neposrednog mu prethodnika Želimira Janeša.
Kip je djelo modernog kipara Ive Kerdića (1881. 1953.).
Sukladno izložbenom konceptu i dosadašnjoj praksi, Memorijal Ive Kerdića sastoji se od selekcije suvremenog medaljerstva i male plastike te zasebne tematske izložbe iz hrvatske kiparske suvremenosti ili baštine, također u oblicima kiparske minijature.
Moderna galerija priređuje izložbu u povodu 130. obljetnice velikog hrvatskog kipara i medaljara Ive Kerdića, od 19. svibnja do 12. lipnja.
Bogdan Mesinger dugogodišnji je suradnik, autor i selektor Memorijala Ive Kerdića triennala hrvatskog medaljerstva i male plastike.
Mesinger je dugogodišnji suradnik, autor i selektor Memorijala Ive Kerdića triennala hrvatskog medaljarstva i male plastike.
Osim radova studenata i profesora posjetitelji Ljeta mogli su uživati i u izložbi X. memorijal Ive Kerdića, Triennale hrvatskog medaljerstva i male plastike, na kojoj je 73 autora prikazalo svoje radove, pregled suvremenog hrvatskog medaljerstva i plastike, te djela Branimira Crlenjaka i Vjenceslava Richtera.
Dodao je da okruglim stolom nastoje Memorijal Ive Kerdića još snažnije učvrstiti na poziciji središnje nacionalne umjetničke priredbe.
Unutar korpusa hrvatske numizmatike posebnošću i zanimljivošću izdvaja se tema vezana za kreiranje novca akad. kipara Ive Kerdića.
Moderna galerija je prvotno pripremila izložbu u povodu 130. obljetnice rođenja Ive Kerdića, isključivo iz svoga fundusa.
Ne događa se to često: šest odljeva od bronce našeg velikana male plastike kipara i medaljera Ive Kerdića, nalazilo se pedesetak godina u drvarnici podrumskog stana jedne obitelji na periferiji Zagreba, zamotano u stare, napola istrule vreće, zametnuto i zaboravljeno.
Iznad donjeg lista duhana s lijeve strane nalazi se slovo I, a iznad donjeg lista s desne strane slovo K, inicijali autora djela Ive Kerdića.
U povijesti naše Škole i posebno ovog odjela može se kroz generacije profesora i učenika (koji su potom profesori) pratiti čvrsta nit znanja: od Rudolfa Valdeca i Ive Kerdića, preko Želimira Janeša i Belizara Bahorića (čijom se zaslugom 1957. osniva ovaj zaseban odjel) do Damira Mataušića i Hrvoja Ljubića (autor Stepinčeva sarkofaga, srebrnih vrata varaždinske katedrale i dr.) koji je dao bitan pečat radu ' metalnog odjela ' i današnjim profesorima: Nadi Škrlin, Juditi Šercar i Mateju Pašaliću. ' prof. Zrinka Tatomir
6. Za industrijsku zonu u Davoru, imamo građevinsku dozvolu te će uskoro početi radovi sredstvima ministarstva gospodarstva za izgradnju prometne i komunalne infrastrukture za jedan dio zone od kraja ulice Ive Kerdića uz Davor Kanal graditi će se cesta koja će ujedno biti i cesta za pročistač koji je sredstvima Hrvatskih voda i općine Davor u izgradnji.
MEMORIJAL IVE KERDIĆA OD 16. SVIBNJA U GLUO Trienale hrvatskog medaljerstva i male plastike u Osijeku U četvrtak, 16. svibnja, u 19 sati u Galeriji likovnih umjetnosti u Osijeku otvorio se je tradicionalni, XI.
Memorijal Ive Kerdića - Trienale hrvatskog medaljerstva i male plastike.
- Memorijal Ive Kerdića nacionalna je smotra koja trijenalno predstavlja hrvatsko medaljerstvo i malu plastiku, dvije vrlo specifične, bliske likovne discipline unutar umjetnosti kiparstva, kojima se u Hrvatskoj bavi razmjerno malo umjetnika.
Kustos Daniel Zec ističe da je za Memorijal Ive Kerdića ključno što i u jednih i u drugih, i u onih najzrelijih i već etabliranih medaljera i maloplastičara i u umjetnika mlađih i najmlađih generacija, koji u odmjeravanju sa svojim uzorima tek nastoje potvrditi svoju vrijednost, ovi osebujni kiparski oblici čine važan segment njihovog individualnog, autorskog kiparskog iskaza.
- Memorijal Ive Kerdića zamišljen je kao pregled recentnog stvaralaštva, na nacionalnoj razini, na toj specifičnoj umjetničkoj sceni, odnosno kao umjetnička priredba koja bi trebala dati reprezentativan pregled suvremenog hrvatskog medaljerstva i male plastike - kaže mr. sc. Daniel Zec.
Jelančić je ovom prilikom je predstavio svoju kolekciju koju s posebnom ljubavlju prikuplja već 30 godina, a u kojoj se nalazi i nekoliko medaljona najpoznatijeg hrvatskog medaljara Ive Kerdića, rodom iz Davora, te radovi Frane Kršinića.
Mihanovića, Ivana Meštrovića, Ive Kerdića, Frana Kršinića i Branislava Deškovića do suvremenih velikana kista, dlijeta i novih medija, nižu se remek-djela pejzažnog, figuralnog i apstraktnog slikarstva, portretne i animalističke plastike te konceptualne umjetnosti, umjetničke fotografije i video-arta.
Zidove je Kovačić jednostavno ukrasio: iznad kreveta je slika ranobarokne Madone, na zidu uz peć visi medaljon-portret Viktora Kovačića, rad Ive Kerdića iz 1916. god., a iznad komode barokna, drvena glavica Anđela.
Pronađeni izvorni odljevi od bronce iz 1941. godine prijedloga lica i naličja za odkove od 25 i 50 banica i lica prijedloga za odkove od 2 i 500 kuna našeg velikana male plastike Ive Kerdića
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com