Jamajčanka nije uspjela oboriti rekord mitinga koji i dalje drži Ruskinja Jelena Afanasjeva koja je 1998. godine postavila vrijeme 1:57,51. Druga je bila Amerikanka Morgan Uceny (11:59,49), a treća Norvežanka Ingvill Makestad Bovim (1:59,82).
Jamajčanka nije uspjela oboriti rekord mitinga koji i dalje drži Ruskinja Jelena Afanasjeva koja je 1998. godine postavila vrijeme 1:57,51. Druga je bila Amerikanka Morgan Uceny (11:59,49), a treća Norvežanka Ingvill Makestad Bovim (1:59,82).
Na svojim četvrtim olimpijskim igrama nadala se iskusna Jamajčanka najmanje finalu, očito toliko snažno da nije mogla podnijeti pogrešku koju je napravila.
Pobijedivši u olimpijskom finalu na 100 m, postala je prva Jamajčanka sa zlatom u toj disciplini u povijesti zemlje.
Rođena je u mješovitoj obitelji, majka joj je Jamajčanka koja se doselila u Englesku 1969., a otac Englez kojemu je to bio drugi brak.
Pobjedom je postala prva Jamajčanka koja se plasirala na atletsko prvenstvo u Berlinu. [ 6 ]
A za četiri dana je polufinale i hoću vidjeti svaki detalj pa i kad sucu curi slina iz fućkaljke, ili neka jamajčanka opet ne obrije noge
Recimo još da je na 400 metara pobijedio Lashawn Merritt s vremenom 45.22, kod djevojaka je najbolja u istoj disciplini bila Jamajčanka Novlene Williams-Mills (50.31), dok je u utrci 200 metara kod atletičarki prva do cilja došla njena sunarodnjakinja Schillonie Calvert (22.55)
Blankine suparnice su najbrža atletičarka ove godine Jamajčanka Veronica Campbell Brown, pobjednica na sedam od 11 utrka na 3.000 metara sa zaprekama Kenijka Milcah Chemos Cheywa, svjetska dvoranska prvakinja na 3.000 metara Etiopljanka Meseret Defar, vodeća petobojka i sedmobojka svijeta Britanka Jessica Ennis, pobjednica Dijamantne lige na 200 i 400 m Amerikanka Allyson Felix, brazilska skakačica s motkom Fabiana Murer, svjetska dvoranska i europska prvakinja u bacanju kugle Bjeloruskinja Nadežda Ostapčuk, svjetska dvoranska prvakinja u troskoku Kazahstanka Olga Ripakova, te poljska bacačica kladiva Anita Wlodarczyk.
Demus je ujedno postavila i najbrže vrijeme sezone koje sada iznosi 52.47. Druga je bila Jamajčanka Melaine Walker, koja je stazu dugu 400 metara pretrčala u vremenu od 52.73 sekunde što je ujedno njen najbolji rezultat sezone.
Broncu je pomalo neočekivano uzeo Nijemac Michael Mollenbeck (65,95), a najslavniji od svih, sunarodnjak mu Lars Riedel je tražeći šesto svjetsko zlato ostao na devetomu mjestu, sa skromnih 63,05. Kad nije bilo Lebedjeve u ženskomu troskoku nije bilo ni prave favoritkinje, a na kraju je Jamajčanka Trecia Smith letom do 15,11 m dostigla i zlato i izjednačeni rekord sezone, sada ga ima zajedno s puno poznatijom Ruskinjom.
Jamajčanka Novlene Williams-Mills je 400 metara prešla za 50.31 sekundi, Kenijac Nixon Chepseba je na 1500 m postavio i osobni rekord 3:30.94, a njegov sunarodnjak Hilary Yego 3000 sa zaprekama za 8:12.80 minuta.
Kod atletičarki su se na svjetske liste popele Kenijke Pamela Jelimo (800) i Vivian Cheruiyot (3000), kao i Jamajčanka Melaine Walker na 400 metara s preponama.
Foto-finiš ipak je ispravio prvotnu pogrešku - pokazao je da je Jamajčanka ipak bila najbrža.
Amerikanac Tyson Gay i Jamajčanka Kerron Stewart istrčali su najbolje rezultate ove godine, ujedno i rekorde mitinga.
Srebro je s tri stotinke zaostatka osvojila svjetska prvakinja Amerikanka Carmelita Jeter, a broncu još jedna Jamajčanka Veronica Campbell-Brown, dvostruka olimpijska pobjednica na 200 metara, koja je za Fraser-Pryce zaostala šest stotinki.
Treća je Jamajčanka Porter s 1.82, četvrta Njemica Laura Voss s 1.82. Zubčić bi s 1.80, svojim najboljim rezultatom, bila peta.
Jamajčanka Kenia Sinclair pobijedila je u utrci na 800 metara istrčavši najbolje vrijeme ove sezone - 1:58,59.
Jamajčanka Veronica Campbell-Brown osvojila je zlato u utrci na 200 metara s vremenom 22.22, te je tako pridodala novo najsjajnije odličje onima sa Olimpijskih igara 2004. u Ateni i 2008. u Pekingu.
Peti rekord mitinga postavila je Jamajčanka Rosemarie Whyte na 400 metara sa 50.08 sekundi što je ujedno i 11. najbolji rezultat sezone u svijetu.
N a drugom atletskom mitingu iz serije Dijamantne lige u Šangaju postavljeno je devet najboljih rezultata u svijetu, a najviše se istakla Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce koja je 100 metara pretrčala ispod 11 sekundi - (10,93).
Australka Kaitlin Morgan, s 1.86 vlasnica drugog najboljeg ovogodišnjeg rezultata u svijetu je preskočila tek 1.67 i ostala izvan finala, jednako kao i Kubanka Daniellys Dutil koja ove godine ima 1.81, ali je u Lilleu ostala na 1.72 i ispala iz finala zbog dva rušenja na 1.67. Tako će u finalu biti samo četiri djevojke koje ove sezone imaju bolji rezultat od Lucije Zubčić: vlasnica najboljeg rezultata sezone Ukrajinka Irina Heraščenko (1.87), zatim Jamajčanka Chanice Porter (1.85), Njemica Alexandra Plaza (1.82) i Litvanka Gintare Nesteckyte (1.81).
Uz nju, još su četiri atletičarke ušle u uži izbor Jamajčanka Veronica Campbell-Brown (svjetska dvoranska prvakinja na 60 m), Kenijka Milcah Chemos Cheywa (pobjednica Dijamantne lige u disciplini 3000 m sa zaprekama, slavila u sedam od 11 utrka), Britanka Jessica Ennis (svjetska dvoranska prvakinja u petoboju i europska prvakinja u sedmoboju) te Amerikanka Allyson Felix (osvajačica Dijamantne lige na 200 m i 400 m te pobjednica u 14 od 15 utrka).
Tako je prvotno trećeplasirana Jamajčanka Tanya Lawrence osvojila srebro, a njena tadašnja sunarodnjakinja, danas 49 - godišnja Slovenka Merlene Ottey, s nezahvalnog četvrtog mjesta došla do brončane medalje.
Jamajčanka Brigitte Foster-Hylton, olimpijska prvakinja iz Atene Joanna Hayes i Ruskinja Irina Ševčenko djelovale su najuvjerljivije.
Jamajčanka Kerron Stewart prvoj je pratilji Chandri Sturrup pobjegla za 16 stotinki, dovoljno za ostanak u utrci za jack pot.
Jamajčanka sa slovenskim državljanstvom pobijedila je na 60 i 200 m čak 73 puta u nizu od 1989. do 1991
A Merlene, Jamajčanka pod slovenskom zastavom i sa 44 godine sanja olimpijski finale u Ateni.
Jamajčanka je već otkazala svoj idući nastup, a vrlo je izgledno da neće imati priliku ni braniti svoj naslov na Svjetskom prvenstvu u Moskvi ovoga ljeta.
U ostatku konkurencije najviše joj je prijetila Lorraine Fenton, Jamajčanka koja je jednom bila sporija samo za pet stotinki sekunde.
Williams je bila nedostižna (10.93), srebrom je iznenadila Jamajčanka Veronica Campbell (10.95), dok se jedina Europljanka u finalu, Francuskinja Arron, morala zadovoljiti broncom (10.98).
Jezikoslovac je web odrednica na kojoj ćemo pokušati u skorije vrijeme objediniti sve varijante i baze koje su trenutno dostupne za hrvatski jezik, kao i što veći broj primjera za iste. Pratite nas i šaljite prijedloge, kako bismo postali centralno mjesto razmjene znanja.
Srdačan pozdrav!
All Rights Reserved © Jezikoslovac.com